XUM1541

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Hornet
Posty: 209
Rejestracja: 06 paź 2009, 10:31
Grupa: Agony Design

XUM1541

#1 Post autor: Hornet »

Hej bandoleiros

krótkie pytanko - XUM1541 dogada się z WIN 7? Oraz - jeśli nie da się tego obejść - czy na WIN 10 i np TotalCommander jest jakiś plugin obsługujący 1541 jak kiedyś StarCommander? Nie mam potrzeby ładować się w cudaczne emulacje i inne wodotryski - jedna stacja jako slave z PC oraz druga stacja w zestawie z najbardziej koszernym komciem w historii, tylko z AR..Ergo - cokolwiek zassane z netu mam życzenie oglądnąć na real one.

Thx in advance /Juice
Oczko się urwało! Temu misiu!

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: XUM1541

#2 Post autor: Steffan »

Xum chodzi pod win7.
Total commander nie będzie tego widział tak jak star commander kiedyś widział stacje przez kabel równoległy.
Do total commandera jest natomiast dodatek umożliwiający podglądanie i edycje obrazów d64 (kiedyś używałem, ale coś tam było po...bane i przestałem).
Imho i tak wylądujesz na kartridżu U1541II+.

pozdro
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: XUM1541

#3 Post autor: Nameless »

Steffan pisze:
05 lut 2023, 22:01
Imho i tak wylądujesz na kartridżu U1541II+.
święte słowa :-)
Nie jeden z nas próbował oszukać przeznaczenie,a suma summarum skończył na U1541II+
Mamy rok 2023, szkoda się męczyć ....

Gordian
Posty: 234
Rejestracja: 14 cze 2021, 13:32

Re: XUM1541

#4 Post autor: Gordian »

Steffan pisze:
05 lut 2023, 22:01
Do total commandera jest natomiast dodatek umożliwiający podglądanie i edycje obrazów d64 [...]
To wtyczka Dircbm: http://totalcmd.pl/wtyczki/wcx/dircbm

Awatar użytkownika
Hornet
Posty: 209
Rejestracja: 06 paź 2009, 10:31
Grupa: Agony Design

Re: XUM1541

#5 Post autor: Hornet »

Wtyczkę do TC znam, używam przelotnie, mam nadzieję, że dogada się z XUM.
Stefciu, łopatologicznie - jak XUM działa pod 7 jak niby nie działa? Podobno te wszystkie magiczne DLL są pod 10 krojone. Nie neguję Twojej opinii ale gdybyś co nieco więcej napisał to by było cool.

Nie mam żadnej żarłocznej żywotnej żądzy żenienia komcia z Ultimate. Jako ortodoksyjny od hohoho stary dziad nie mam parcia na "loading within few seconds" zatem to zmyślne urządzonko do szczęścia mi nie jest potrzebne. Jedyny mój motyw przewodni w 2023 - cały mój set ma być i działać tak jak WTEDY. To mi wystarczy. Jedyne ustępstwo to właśnie XUM, stąd druga stacja, stąd C64 jako zupełnie izolowane środowisko, stąd głód dyskietek.
Oczko się urwało! Temu misiu!

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: XUM1541

#6 Post autor: Steffan »

Hornet pisze:
06 lut 2023, 11:32
Stefciu, łopatologicznie - jak XUM działa pod 7 jak niby nie działa? Podobno te wszystkie magiczne DLL są pod 10 krojone. Nie neguję Twojej opinii ale gdybyś co nieco więcej napisał to by było cool.
https://rime.ddns.net/xum-installer
XUM1541/TapeXUM Installer is a single button setup tool for XUM1541 and TapeXUM devices connected to Windows 7/10 64-bit machines.
No chyba że masz win7 w wersji 32 bitowej wtedy ja nie wiem.
Sam nie używam win7 do dobrych 2lat, a i Xum-a gdzieś w kartonach byłoby ciężko poszukać.

btw. szanuję za koszerność, niewielu Was zostało :D .

pozdro
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Gordian
Posty: 234
Rejestracja: 14 cze 2021, 13:32

Re: XUM1541

#7 Post autor: Gordian »

Wedle tej informacji: http://www.anfarol.it/XUM1541/XUM1541_ENG.html również na Win7/32.

Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Re: XUM1541

#8 Post autor: rime. »

XUM1541 oczywiście zadziała w systemach Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10, 11, Linux, Mac. Wykonany prze zemnie instalator graficzny (podlinkowany przez Steffana) zadziała tylko w 64 bitowych systemach Win 7, 8, 10, 11, taki wybór padł ponieważ są to najpopularniejsze systemy operacyjne na PC. Instalator powstał w skutek problemów z instalacją, która w oficjalnym instalatorze wykonywana jest za pomocą konsoli poleceń, a jakie zgłaszali do mnie nabywcy XUM1541. Mogłem olać kupujących tak jak robią to co niektórzy i odsyłać jednym zdaniem do readme projektu OpenCBM. Zamiast tego wykonałem coś dla społeczności, coś co oszczędza czas, zarówno mój jak i Wasz :-)
Osobiście korzystam z konfiguracji: jedna stacja podpięta do komcia, druga do XUM1541 w każdej chwili gotowa zapisać stuff który na to zasługuje ;-) Dodatkowo XUM1541 mogę podpiąć przewodem równoległym do zmodyfikowanej stacji, i z pomocą nibtools zapisać całą dyskietkę w pół minuty. Można też odczytywać oryginalne dyski do obrazów G64.

Awatar użytkownika
Hornet
Posty: 209
Rejestracja: 06 paź 2009, 10:31
Grupa: Agony Design

Re: XUM1541

#9 Post autor: Hornet »

czyli masz założenie takie jak moje - PC z XUM i 1541 oraz izolowany zestawik c64 z kolejną 1541. Więc nie jestem jakimś wyobcowanym dziadersem...
I jak to na WIN 7 odpalić?
Oczko się urwało! Temu misiu!

Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Re: XUM1541

#10 Post autor: rime. »

I jak to na WIN 7 odpalić?
Zakładając, że Win 7 64-bit to dostajesz jakiś błąd w instalatorze?

Grzegorz1976
Posty: 7
Rejestracja: 04 maja 2023, 20:21

Re: XUM1541

#11 Post autor: Grzegorz1976 »

Witam, ja walczę już z XUM1541 prawie rok, próbowałem różnych instalek, tej zalecanej od sprzedającego (kupiłem przez ebay), tej proponowanej w tym wątku w linku powyżej. Zawsze problem jest ten sam, działa dzień, dwa, po którymś kolejnym uruchomieniu komputera, przestaje widzieć urządzenie (XUM gaśnie), wyjęcie i ponowne włożenie wtyku usb powoduje, że zaświeca się, ale próba odczytania dyskietki i znowu gaśnie. Pomaga przeinstalowanie systemu, ale znowu po paru dniach, to samo.
Próbowałem na dwóch komputerach z win7 64-bit.

Awatar użytkownika
Hornet
Posty: 209
Rejestracja: 06 paź 2009, 10:31
Grupa: Agony Design

Re: XUM1541

#12 Post autor: Hornet »

..olej temat - na WIN 7 ruszy ale po czarach a'la Crossbow. Jeden dobry znajomy z grupy na FB ma taki magiczny przepis - ale po zagłębieniu się w detale i zawiłe konstrukcje logiczne typu "załaduj to, obetnij tamto, ściągnij to, potem depack tam i siam" problem rozwiązałem przy pomocy biletów płatniczych NBP. Kupiłem w lombardzie za dwie stówy starego HP, zainstalowałem "dychę", potem drivery XUM i mam święty spokój....stacja sprzęgnięta na stałe, jeśli czegoś nie ma w mojej kolekcji to mam Operę z preloadami typu CSDB, jakiś game source itp.

Włażę do tej mojej dziupli z zimnymi browarkami i mam święty spokój....
Oczko się urwało! Temu misiu!

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: XUM1541

#13 Post autor: Steffan »

Hornet pisze:
09 maja 2023, 19:03
...problem rozwiązałem przy pomocy biletów płatniczych NBP. ...
Sztos!
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Grzegorz1976
Posty: 7
Rejestracja: 04 maja 2023, 20:21

Re: XUM1541

#14 Post autor: Grzegorz1976 »

Hornet pisze:
09 maja 2023, 19:03
..olej temat - na WIN 7 ruszy ale po czarach a'la Crossbow. Jeden dobry znajomy z grupy na FB ma taki magiczny przepis - ale po zagłębieniu się w detale i zawiłe konstrukcje logiczne typu "załaduj to, obetnij tamto, ściągnij to, potem depack tam i siam" problem rozwiązałem przy pomocy biletów płatniczych NBP. Kupiłem w lombardzie za dwie stówy starego HP, zainstalowałem "dychę", potem drivery XUM i mam święty spokój....
Czyli rozumiem, że rozwiązaniem jest Win10, sprawdzę i podzielę się opinią.

BenHur
Posty: 121
Rejestracja: 06 mar 2016, 21:26

Re: XUM1541

#15 Post autor: BenHur »

Hey
Ja używam XUM1541 pod Win10 64bit bez żadnych problemów.
Elegancko współpracuje z C1541II, C1570 czy C1571.
Kopiowanie plików w obie strony, nagrywanie obrazów czy zgrywanie na PC nie ma problemów.
Tylko nie potrafi dogadać się z klonem C1581 :-(

Awatar użytkownika
Hornet
Posty: 209
Rejestracja: 06 paź 2009, 10:31
Grupa: Agony Design

Re: XUM1541

#16 Post autor: Hornet »

Grzegorz1976 pisze:
10 maja 2023, 13:06

Czyli rozumiem, że rozwiązaniem jest Win10, sprawdzę i podzielę się opinią.
Podziel się koniecznie opinią jak Ci się XUMa używa na "10" a zwłaszcza jakie sterowniki zainstalowałeś - może mnie coś intrygująco ciekawego ominęło"?
Oczko się urwało! Temu misiu!

Awatar użytkownika
juntek
Posty: 210
Rejestracja: 23 wrz 2018, 20:17

Re: XUM1541

#17 Post autor: juntek »

Próbowaliście CBM-Transfer?
U mnie działa bezproblemowo od paru lat.
READY.

Awatar użytkownika
SUDi
Posty: 1387
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:03

Re: XUM1541

#18 Post autor: SUDi »

Hornet pisze:
06 lut 2023, 11:32
Nie mam żadnej żarłocznej żywotnej żądzy żenienia komcia z Ultimate. Jako ortodoksyjny od hohoho stary dziad nie mam parcia na "loading within few seconds" zatem to zmyślne urządzonko do szczęścia mi nie jest potrzebne. Jedyny mój motyw przewodni w 2023 - cały mój set ma być i działać tak jak WTEDY. To mi wystarczy. Jedyne ustępstwo to właśnie XUM, stąd druga stacja, stąd C64 jako zupełnie izolowane środowisko, stąd głód dyskietek.
Hornet pisze:
09 maja 2023, 19:03
problem rozwiązałem przy pomocy biletów płatniczych NBP. Kupiłem w lombardzie za dwie stówy starego HP, zainstalowałem "dychę", potem drivery XUM i mam święty spokój....stacja sprzęgnięta na stałe, jeśli czegoś nie ma w mojej kolekcji to mam Operę z preloadami typu CSDB, jakiś game source itp.

Włażę do tej mojej dziupli z zimnymi browarkami i mam święty spokój....
Ho ho ho, a ja myślałem że zostałem ostatnim ortodoksyjnym komo-dinozaurem na tej planecie :) Ale chyba jestem jeszcze większy koszer niż Hornet w tym temacie.

Od wielu lat używam tylko i wyłącznie kabla XE1541. Łączę nim 1541-II z bardzo leciwym lapkiem (który nie ma netu) z portem LPT i via StarCommander w DOS-ie przerzucam D64 na dyskietki. Żeby było "zabawniej", to ten lapek ma zainstalowany Win95 w jakiejś pierwszej wersji, więc sterowniki USB widzą tylko pendrive'y o b.małej pojemności, max. rzędu 512 MB czy cuś. Więc pendrive też mam jakiś przedpotopowy.

No i robię tak, chcąc przerzucić coś z PC na C64 -> wrzucam pliki D64 z mego nowego notebook'a na ten wiekowy pendrive, następnie podłączam tego pendrive'a do tego starego lapka (drobna uwaga, muszę ten pendrive zasunąć w lapka zanim go odpalę, inaczej Windows go nie zobaczy :--) i w Win95 kopiuję D64 na jego twardy dysk. Następnie wychodzę z Win95 do DOS i tam dopiero przerzucam D64 na dyskietkę. Transfer w drugą stronę z C64 na PC - podobna procedura, tylko odwrotna :)

Swego czasu miałem chętkę na Ultimate, nawet nawiązałem kontakt z Gideonem i ustawiłem się w kolejce, ale potem olałem sprawę po jakimś czasie. Ale jeżeli mój zapał do zabawy z Komcem po raz n-ty znów nie wygaśnie po kilku miesiącach, to chyba jednak zdecyduję się na kupno Ultimate'a.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2023, 11:02 przez SUDi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SUDi
Posty: 1387
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:03

Re: XUM1541

#19 Post autor: SUDi »

Grzegorz1976 pisze:
08 maja 2023, 20:38
Witam, ja walczę już z XUM1541 prawie rok, próbowałem różnych instalek, tej zalecanej od sprzedającego (kupiłem przez ebay), tej proponowanej w tym wątku w linku powyżej. Zawsze problem jest ten sam, działa dzień, dwa, po którymś kolejnym uruchomieniu komputera, przestaje widzieć urządzenie (XUM gaśnie), wyjęcie i ponowne włożenie wtyku usb powoduje, że zaświeca się, ale próba odczytania dyskietki i znowu gaśnie. Pomaga przeinstalowanie systemu, ale znowu po paru dniach, to samo.
Próbowałem na dwóch komputerach z win7 64-bit.
Hmmm, ciekawa sprawa. Podobnie mi się dzieje z kablem XE1541, który używam do transferu danych miedzy PC a C64 w MS-DOS. Czasami kabelek dostaje swoich humorków i wtedy robi dokładnie to co opisałeś. Ale zazwyczaj pomaga wyłączenie i ponowne włączenie stacji dyskietek (1541-II) i znów zaczyna wszystko działać, ewentualnie restart całości. Zauważyłem, że rzadko się to dzieje, gdy stację włączę w odpowiednim momencie - tzn. jeszcze przed odpaleniem StarCommandera (programu do transferu).

Z tego wynika że problem prawdopodobnie jest po stronie stacji dysków, że dostaje zawiechy. W końcu to leciwy sprzęt, nie ma co.

Awatar użytkownika
SUDi
Posty: 1387
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:03

Re: XUM1541

#20 Post autor: SUDi »

SUDi pisze:
20 maja 2023, 10:57
Zauważyłem, że rzadko się to dzieje, gdy stację włączę w odpowiednim momencie - tzn. jeszcze przed odpaleniem StarCommandera (programu do transferu).
Pardon, pomyłka - rzadziej się to dzieje gdy włączę stację dopiero PO odpaleniu programu do transferu danych PC-C64.
Czyli najpierw program, dopiero potem stację.

ODPOWIEDZ