TAPy starych polskich składanek z grami/programami.

Forum, na którym możemy pogadać o wszelakim oprogramowaniu na C64, grach, programach.
Wiadomość
Autor
Bte5
Posty: 19
Rejestracja: 28 lis 2022, 15:23

TAPy starych polskich składanek z grami/programami.

#1 Post autor: Bte5 »

Jeśli już był taki wątek to przepraszam, ale nie znalazłem (z użyciem google itd).

Pamiętam z dawnych czasów jak to kupowało się kasety - składanki gier najpierw w specjalnym sklepie, a później na bazarkach. Były to produkcje różnych "firm", nie tylko waldico. Ja miałem tych kaset parę, ale żadna nie wyglądała jak zdjęcia kaset waldico które można znaleźć na sieci. Szukam TAP'ów takich kaset. Oczywiście można sobie złożyć samemu z pojedynczych gier jeśli jest znany spis treści, ale to trochę psuje zabawę w odkrywanie po kolei co to za gry ktoś zdecydował się na taśmie umieścić (nazwy pierwszy raz widziane niewiele mówią).

W związku z tym proszę o informację czy ktokolwiek zgrywał takie kasety do formatów dających się ściągnąć (tudzież wgrać na emulatorze) ? I jeśli tak to gdzie można je znaleźć.

Oczywiście oryginalne kasety są nadal w sprzedaży na różnych stronach, ale po cenach sugerujących że należałoby je włożyć do gablotki i wystawiać jako dumę kolekcji a nie narażać na "zeżarcie" przez 30 letni magnetofon :wink:

Dodatkowo to powyższego dokładam te samo pytanie o rom'y do polskich kartridż'y. Był taki kartridż z syntezatorem mowy do c64 jakiejś polskiej firmy. Miałem go niegdyś, ale niestety wszystko zostało sprzedane na początku lat 90-tych.

Gordian
Posty: 234
Rejestracja: 14 cze 2021, 13:32

Re: TAPy starych polskich składanek z grami/programami.

#2 Post autor: Gordian »

Bte5 pisze:
29 lis 2022, 13:21
Był taki kartridż z syntezatorem mowy do c64 jakiejś polskiej firmy.
To Black Box w wersji 8. Oryginalnie zaprojektowany przez firmę ROM-BIT, produkowany również przez Atrax.
Powstało też sporo klonów tego kartridża również pod tą samą nazwą.
Poszukaj w Google pod: c64 cartridges rom

Bte5
Posty: 19
Rejestracja: 28 lis 2022, 15:23

Re: TAPy starych polskich składanek z grami/programami.

#3 Post autor: Bte5 »

Gordian pisze:
29 lis 2022, 14:55
Bte5 pisze:
29 lis 2022, 13:21
Był taki kartridż z syntezatorem mowy do c64 jakiejś polskiej firmy.
To Black Box w wersji 8. Oryginalnie zaprojektowany przez firmę ROM-BIT, produkowany również przez Atrax.
Powstało też sporo klonów tego kartridża również pod tą samą nazwą.
Poszukaj w Google pod: c64 cartridges rom
Dzięki za odpowiedź. W międzyczasie znalazłem instrukcje tego kartridż'a na sieci i Rom. Instrukcja syntezy mowy jest dokładnie taka jak pamiętam, lecz mój kartridż nie miał menu na początku(o ile dobrze pamiętam).

Tak samo, o ile dobrze pamiętam, nie było w tym kartridżu "turbo" do ładowania z kaset. Po resecie startował od razu Basic z funkcją syntezy mowy. Dodatkowo w trybie zwykłym, nie fonetycznym jak w Blackbox v8.

Być może była to inna wersja. Muszę ściągnąć i zobaczyć V3.

W temacie kartridży, miałem też taki o nazwie "turbo III" lub "turbo 3". Ten kartridż miał funkcje szybkiego ładowania z kaset (składanek będących głównym tematem tego wątku) i miał też opcje nastawiania głowicy, ale nie pamiętam jak się to aktywowało. Szukałem kartridży o podobnej nazwie, lecz albo źle pamiętam nazwę albo to może był to jakiś lokalnie zrobiony klon blackbox'a. Czy ktoś pamięta taki kartridż z "turbo" w nazwie?


Bte5
Posty: 19
Rejestracja: 28 lis 2022, 15:23

Re: TAPy starych polskich składanek z grami/programami.

#5 Post autor: Bte5 »

Tak, wydaje mi się że to miałem też "turbo cartridge". Nie pamiętam tej czerwonej naklejki (raczej była z czarno-białego xero), ale po ściągnięciu rom'a wygląda podobnie.

To kartridże mamy załatwione, ciekawe czy kogoś poza mną interesują TAPy tych starych polskich składanek z grami z bazarów. Jeśli ktoś takie posiada, lub ma jakieś linki to proszę o info (katalog waldico jest znany, jeśli ktoś ma katalogi innych "firm" to też jestem zainteresowany. No i jakiekolwiek informacje na temat zawartości. Czy był turbo loader na początku? Jeśli tak to który? (abc, inny?). Itd. Ja osobiście nie pamiętam turbo loadera na kasecie którą miałem.

Gordian
Posty: 234
Rejestracja: 14 cze 2021, 13:32

Re: TAPy starych polskich składanek z grami/programami.

#6 Post autor: Gordian »

Na stronie, którą podałem, jest też lista kaset wraz z listami gier.
Zaglądałeś?

Bte5
Posty: 19
Rejestracja: 28 lis 2022, 15:23

Re: TAPy starych polskich składanek z grami/programami.

#7 Post autor: Bte5 »

Gordian pisze:
05 gru 2022, 14:32
Na stronie, którą podałem, jest też lista kaset wraz z listami gier.
Zaglądałeś?
Zajrzałem jeszcze raz i widzę że są tam też kasety dwóch dodatkowych producentów.(nie tylko waldico). Dzięki, wcześniej nie zauważyłem.

ODPOWIEDZ