C64 gry obsługujące dwa SIDy

Forum, na którym możemy pogadać o wszelakim oprogramowaniu na C64, grach, programach.
Wiadomość
Autor
borg
Posty: 20
Rejestracja: 14 wrz 2018, 11:52
Grupa: RetroGralnia
Kontakt:

C64 gry obsługujące dwa SIDy

#1 Post autor: borg »

Zlutowałem sobie SteroSida, nawet nic nie spaliłem w komputerze, zamontowałem i chciałem potestować. No i uświadomiłem sobie, że nie znam żadnej gry, która gra w stereo. Po chwili szukania znalazłem dwie: Super Mario Bros i Spaceman Splorf. Czy ktoś można zna jeszcze jakieś inne?

Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Re: C64 gry obsługujące dwa SIDy

#2 Post autor: rime. »

Podwójny SID ma większą wartość użytkową, niżeli rozrywkową. Temat nie został na tyle spopularyzowany by twórcom gier chciało się poświęcać czas na oddzielanie sfx od muzyki za pomocą drugiego SIDa. Mam na myśli to, że (w większości) odbiorcami nowych gier na C64, są osoby które mogą je uruchomić na niezmodyfikowanych komputerach. Dopiero co na forum został poruszony temat oddzielania sfx od muzyki na jednym układzie, polecam odp. Jammera na pytanie jak tego się dokonuje. Zapewne taki trend się utrzyma, a podwójne układy dalej będą montowane tylko w komputerach entuzjastów. Osobiście nasłuchałem się już utworów na 2x8580 i zastanawiam się czy nie lepiej byłoby w drugą podstawkę włożyć 6581 i używać komputer w konfiguracji z jednym układem (przełączany 8580/6581).

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: C64 gry obsługujące dwa SIDy

#3 Post autor: Nameless »

Z grami faktycznie licho.
Ja zrobiłem tak wrzuciłem drugiego SID'a, którego mogę ustawić w stereo ( zmieniając adres ) lub zostawić na tym adresie co pierwszy i gra sobie równolegle na drugim kanale :-) Żeby dodać różnicy wsadziłem sobie jako drugi swinSID'a.
Można by też zmusić do grania stary i nowy SID równocześnie :-)

W końcu udało mi się uporządkować bałagan w moim c64 i dzięki zamiennikowi modulatora od rime mam elegancki obraz przez s-video i dźwięk wyrzucony na jacku :-)

borg
Posty: 20
Rejestracja: 14 wrz 2018, 11:52
Grupa: RetroGralnia
Kontakt:

Re: C64 gry obsługujące dwa SIDy

#4 Post autor: borg »

Zmontowałem sobie najprostszą wersję, więc mam tylko stereo, bez miksa. Zresztą granie dwóch 8580 na raz jest mało ekscytujące, choć sam również w tej chwili ma ma swinSID'a w drugim gnieździe i był by to pewnie fajny mix. Projekt raczej ma pokazać, że nawet osoba, która nie trzymała nigdy lutownicy w ręku (czyli ja) może coś takiego sklecić :P

Teraz jak to złożyłem, to mi się też w głowie snują pomysł na miksy i przełączniki... Na szczęście od tego mam U64.

PS.
Właśnie waham się między wierceniem dziury na minjacka stereo, a wywaleniem go na kablu. Chyba jednak jedną dziurkę wywiercę. Strasznie nie lubię, jak mi z kompa coś dydna...

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: C64 gry obsługujące dwa SIDy

#5 Post autor: Nameless »

Wywal modulator wstaw zamiennik w dziurce RF jest S-video w dziurce przełącznika masz gniazdo na jacka :-)

borg
Posty: 20
Rejestracja: 14 wrz 2018, 11:52
Grupa: RetroGralnia
Kontakt:

Re: C64 gry obsługujące dwa SIDy

#6 Post autor: borg »

Widziałem ta płytkę. Nawet fajna. Tylko w tym momencie mi się nie chce :D

comankh
Posty: 1622
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

Re: C64 gry obsługujące dwa SIDy

#7 Post autor: comankh »

z grami licho a pograłby w np w lightforce z zaksidem na jednym i fxami na drugim.
:3
a tak to muszę puszczać zak z peceta.

oooslajerekooo
Posty: 2
Rejestracja: 20 wrz 2017, 06:43

Re: C64 gry obsługujące dwa SIDy

#8 Post autor: oooslajerekooo »

W jednej z wersji remake International Karate (niestety chyba nie ta ostatnia, tj. nie ta finalna wersja) poprosiłem o dodanie możliwości odgrywania muzyki osobno i sampli osobno na dwóch SID, działa.

borg
Posty: 20
Rejestracja: 14 wrz 2018, 11:52
Grupa: RetroGralnia
Kontakt:

Re: C64 gry obsługujące dwa SIDy

#9 Post autor: borg »

No właśnie też czytałem, że IK posiada, ale nie mogłem namierzyć tej wersji :/

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: C64 gry obsługujące dwa SIDy

#10 Post autor: Nameless »

to chyba ta o której pisze slajerek
https://csdb.dk/release/?id=160800
a tu nowsza
https://csdb.dk/release/?id=162304

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

Re: C64 gry obsługujące dwa SIDy

#11 Post autor: starymarabut »

Czy nielegalny port Mariana nie obsługuje stereo?
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

borg
Posty: 20
Rejestracja: 14 wrz 2018, 11:52
Grupa: RetroGralnia
Kontakt:

Re: C64 gry obsługujące dwa SIDy

#12 Post autor: borg »

Obsługuje, piszę o tym w pierwszym poście :)

ODPOWIEDZ