C64 powrót po latach

Forum, na którym możemy pogadać o wszelakim oprogramowaniu na C64, grach, programach.
Wiadomość
Autor
Van_Gandalf
Posty: 17
Rejestracja: 03 gru 2020, 19:59

C64 powrót po latach

#1 Post autor: Van_Gandalf »

Witam wszystkich. Po latach waracam do korzeni. Czyli c64
Kiedys bawiłem się w basicu sterowałem komciem zewnętrzne urządzenia grałem itp. Marzyłem o assemblerze, ale ze dokumentacji bylo tyle co kot..
Mam40+ i c64 ze smietasa przed sobą konwerter za ali s-video na vga kota na pufce i cart black boxa v.8/v.4
Nieśmiało postanowiłem cos wreszcie skrobnąć tego asm-a.
Proszę poradzcie czy na mon w tym karcie mozna cos napisać, czy tylko przeglądać?
Wpisuje swoje pierwsze LDA w życiu ale po enterze pytajnik w miejsce A. Chyba coś nie tak...?

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: C64 powrót po latach

#2 Post autor: Steffan »

Daj sobie spokuj z kodowaniem w monitorze. Idąc dalej odpuść naukę na realnej komodzie (chyba, że potrzebujesz 100% imersji). Zacznij lepiej naukę w środowisku crosowym (win/linux itd), emulator. Na start rewelacja. Nie będę się tu rozpisywał, przeszukaj forum po kątem (ORT! Alert! kurcze, mam nadzieję, że dobrą formę wybrałem :) ) środowiska dev i aplikacji. Z lenistwa zacytuje ostatni post Nitro:
Nitro pisze:
08 gru 2020, 13:15
Ja polecam Kick Assembler, nie jest kompatybilny z TASM ale szybko się przestawisz a w przyszłości ogromna dodatkowa funkcjonalność przyda.
http://theweb.dk/KickAssembler/Main.html#frontpage
Edytor na początek dowolny tylko koniecznie zrób sobie skrypt który odpala VICE i ładuje etykiety, u mnie to tak wyglądało:
java -jar c:\kickassembler\kickassembler\kickass.jar %1 -showmem -vicesymbols -aom
@echo off
C:\WinVICE-1.14\WinVICE-1.14\x64.exe -moncommands %2 %3
Jak się kod zacznie rozrastać to możesz wypróbować WUDSN - pełnoprawne IDE, wspiera KickA, ACME i TASS.
Obrazek
https://www.wudsn.com/index.php/ide
pozdro
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Re: C64 powrót po latach

#3 Post autor: Nitro »

Tiaa, przydałby się wątek typu 'współczesne techniki kodowania na C64 dla wracających/początkujących'. Bo chyba wszystko zostało na ten temat napisane ale jest porozrzucane po kilku wątkach...

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: C64 powrót po latach

#4 Post autor: wegi »

Kick ass niewprawionemu skopie ass.


Gdy pokazałem możliwości tego cuda:

https://www.georg-rottensteiner.de/en/index.html


pewnemu guru koderowi zatopionemu w kick ass, po opadzie szczęki powiedział "takie rzeczy tylko w windows"


Pełne powiązanie z VICE, możliwość zakładania breakpointów w trakcie debugowania, debugowanie połączone z VICE, podgląd adresów etykiet po skompilowaniu, uruchomienie i kompilacja kodu jeden klik, debugowanie step by step...

Natychmiastowy podgląd stanu rejestrów, ilości cykli, stack pointera i znaczników po każdym debug step...


Już kilka lat nie kodowałem, nie wiem co Autor tego cuda jeszcze poulepszał, ale cały czas rozwija. Takie tam jakieś edytory sprajtów, fontów, podglądy też zdaje się są, akurat tego mało co używałem.

sama przyjemność.
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Van_Gandalf
Posty: 17
Rejestracja: 03 gru 2020, 19:59

Re: C64 powrót po latach

#5 Post autor: Van_Gandalf »

Nowy zakup.

Fakt ten program z niemieckoej strony jest naprawdę dobry. Lecz mi na 10 64bit nie chodzi.
Załączniki
IMG-20201229-WA0001.jpeg
IMG-20201229-WA0001.jpeg (411.25 KiB) Przejrzano 1634 razy

ODPOWIEDZ