Lamer stabilizuje raster

Szukasz drobnej pomocy przy kodowaniu, albo chcesz przedstawić światu swoją gotową lub w trakcie realizacji produkcję? To właściwy dział.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
MCN
Posty: 7
Rejestracja: 01 gru 2020, 18:18

Lamer stabilizuje raster

#1 Post autor: MCN »

Cześć,
Świąteczne wieczorki postanowiłem spędzić na spełnieniu marzeń z dzieciństwa, czyli oczywiście napisania stabilnej "rutyny" rastra. Wybór padł na Visual Studio Code + KickAss + wtyczka do VSCode i oczywiście C64Debugger. Stabilizacji dokonałem metodą na przerwanie w przerwaniu, co generalnie ładnie udało się docyklować. Zachęcony sukcesem zamarzyło mi się poruszać barem wedle sinusa w dół i w górę... nawet się udało i wtedy napatoczyłem się na bad-linie, z którymi nie umiem sobie rozsądnie poradzić, więc odwołuję się do wiedzy i doświadczenia forumowiczów.
Jak to ogólnie ugryźć? Sprawdzanie, czy dana linia jest zła już w niej nie sprawdza się, bo jak VIC zabierze te swoje 40 cykli to już na porównanie RASTER z YSCROLL braknie czasu. Sprawdzać jakoś prymitywniej zakładając określoną wartość YSCROLL? A może jakoś pozbyć się bad-line? (znaki na ekranie chciałbym zostawić na wypadek chęci napisania czegoś :) ). Co radzicie?
Pozdrawiam,
MCN
MCN

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Lamer stabilizuje raster

#2 Post autor: wegi »

Bartek Kachniarz takie rzeczy objaśniał w niezapomnianych artykułach "Pamiętnik artylerzysty" w C&A

Masz różne sposoby - on pokazywał z tabelką dla linii rastra i dekrementacją rejestru, a w tabelce były wartości opóźnień.
Generalnie staraj się wychodzić z założenia że nie sprawdzasz w jakiej jesteś linii, tylko po scyklowaniu wiesz w jakiej jesteś linii.
Wtedy działasz w pętli lub unrolled code.
Możesz także odsuwać sobie ekran w dół i mieć każdą linię o tej samej ilości cykli (FLD)
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
MCN
Posty: 7
Rejestracja: 01 gru 2020, 18:18

Re: Lamer stabilizuje raster

#3 Post autor: MCN »

Pomysł z tabelką opóźnień wydaje się zacny. Dzięki!
FLD tym razem chciałbym uniknąć, choć wydaje się, że rodzi sporo możliwości na fajną zabawę liniami.
MCN

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Re: Lamer stabilizuje raster

#4 Post autor: Nitro »

Nie ma co wynajdywać koła na nowo:
https://codebase64.org/doku.php?id=base:double_irq
albo z wyjaśnieniem:
https://codebase64.org/doku.php?id=base ... _explained
Ogólnie codebase przyjacielem każdego początkującego.

ODPOWIEDZ