Robie grę na święta SANCIK

Szukasz drobnej pomocy przy kodowaniu, albo chcesz przedstawić światu swoją gotową lub w trakcie realizacji produkcję? To właściwy dział.
Wiadomość
Autor
_pepis
Posty: 13
Rejestracja: 19 gru 2020, 14:13

Robie grę na święta SANCIK

#1 Post autor: _pepis »

Czesc,

Nie udzielalem się tutaj nigdy, raczej jestem atarowcem ;). Na stare lata jednak bardziej mi się zaczął podobać C64 ze swoimi burymi kolorami i łatwiejszym programowaniem ;) W ramach treningu i poznawania architektury C64, zabrałem się za napisanie prostej, własnej gierki.
No i ten SID...

Gra inspirowana jest moim ulubionym Bomb Jackiem. Jest to wersja robocza, w której wiele rzeczy nie działa.
Wszystko w jednym pliku, obecnie mam miejsca na 12 plansz i 1 dodatkowy zestaw znaków, wiec będzie w miarę zróżnicowane graficznie na kolejnych etapach.

Piszę to oczywiście w assemblerze. Jako IDE używam C64 Studio i wszystkim polecam.
W mojej domowej wersji jest muzyczka z bazy z SIDAmi, nie wiem na razie na jakich warunkach mogę jej użyć, ale ten element jest też do zmiany.

Będę wdzięczny za komentarze i uwagi, wszelka krytykę itd.

Do tej gierki planuję dorobić:
- ekran tytułowy (tu dołączam jako plik)
- Dodatkowe obiekty latające pomagające w walce z przeciwnikami (coś na kształt tych kółek, które unieszkodliwiają na jakiś czas wrogów)
- animacja sniegu na znakach
- dodatkowe efekty graficzne, przy zbieraniu prezentow itd.
- efekty dźwiekowe (fragmenty piosenek świątecznych)

Miał to być prezent na święta, ale już widać że nie zdążę. ;)

Plik prg dałem do ZIP.

Wesołych Świąt!
_pepis
Załączniki
main.zip
(7.16 KiB) Pobrany 121 razy
screen.jpg
screen.jpg (214.23 KiB) Przejrzano 3643 razy
ekran.jpg
ekran.jpg (261.18 KiB) Przejrzano 3643 razy

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Re: Robie grę na święta SANCIK

#2 Post autor: carrion »

ooo stary no to pojechałeś...

1. po pierwsze witaj w klubie, na forum i w ogóle... każdy nawrócony jest na wagę złota :D
2. bomb jack to także mała inspiracja do mojej gierki którą tworzę od niedawna w ramach portalu c64portal.pl
3. muzyczki możesz używać tak długo jak chcesz. jak zechcesz wydać grę komercyjnie to pewnie trzeba by pogadać z autorem muzyki.
4. c64 studio jest spoko. jeśli Ci pasuje to tym bardziej nie ma co komentować. dobrze że na C64 mamy taki wybór narzędzi.

a na koniec zastanawiam się który "cracker" z opublikowanej tutaj właśnie wersji preview Twojej gry zrobi crack i opublikuje.
tak czy siak. nie zrażaj się. rób swoje, koduj, rysuje itd. jak masz pytania to pytaj bo od tego jest forum. A jak zrobisz to ja napiszę na portalu o Tobie artykuł bo to nie lada rzecz jak ktoś nowy przychodzi i robi na dzień-dobry grę.

powiem jeszcze raz
Witaj W Klubie! - teraz Ci już nie odpuścimy ;)

ps.
w zasadzie film i news to już się prosi aby zrobić tej grze ale czasu mało a mam jeszcze tyle rzeczy do wrzucenia na c64portal.pl. :D
Więcej proszę ...
c64portal.pl, retronavigator.com

Awatar użytkownika
SUDi
Posty: 1387
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:03

Re: Robie grę na święta SANCIK

#3 Post autor: SUDi »

Cześć _pepis, mega szacun!
3mamy kciuki za dokończenie gry

_pepis
Posty: 13
Rejestracja: 19 gru 2020, 14:13

Re: Robie grę na święta SANCIK

#4 Post autor: _pepis »

Dzieki za miłe powitanie. Będę prezentował postępy w pracy.
Jak patrzę na Creatures 2... to sobie myślę że to jest kosmos. Nie tylko pod względem grafiki i fajerwerków. Ale ten klimat, coś niepowtarzalnego zrobili.. Ta gra wydaje mi się taka bardzo "demo-scenowa".

Taki śnieg z Creatures 2 byłby w tej mojej prymitywnej grze idealny. Próbuję to odtworzyć na fragmencie 3x3 znaki pod chmurką. Na razie wygląda... koślawo. Ale chyba załapię o co chodzi.
Ale teraz na poważnie:
Ktoś mi powie jak oni w Flimbo's Quest (i w wielu innych grach) wyświetlają hi-scores na grafice w tle? Która dodatkowo w Flimbo jest parallax? Sam ten parallax "jako tako" rozumiem (po lekturze wątków na lemon64) ale tych napisów hi-scores to już nie pojmuję.
Mistrzowsko to jest zrobione w Creatures 2. Oprócz chmurek, nakładających się napisów, dodatkowo jeszcze nawala banda sprajtów pod spodem. Niesamowita jest ta dynamika w Creatures 2, synchro z muzyką, grafika, efekty. Magia. Mimo braku hi-resowych spriteów i chyba innych tricków - level zbudowany jest chyba normalnie ze znaków w multicolor.

pp

_pepis
Posty: 13
Rejestracja: 19 gru 2020, 14:13

Re: Robie grę na święta SANCIK

#5 Post autor: _pepis »

Wstawiam nowa wersję, z inna planszą (trzecia) oraz próbą ze śniegiem. Śnieg oparty jest na 6 znakach i chyba trochę mało to jest.
Niektóre kolizje wyłączone chwilowo.
Miłego!
Załączniki
sho.jpg
sho.jpg (427.63 KiB) Przejrzano 3543 razy
sancik0.04-snowupdate.zip
(8.08 KiB) Pobrany 108 razy

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Re: Robie grę na święta SANCIK

#6 Post autor: carrion »

hej _pepis
nie jest le, a nawet jest super. trzymam kciuki!
c64portal.pl, retronavigator.com

Awatar użytkownika
SUDi
Posty: 1387
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:03

Re: Robie grę na święta SANCIK

#7 Post autor: SUDi »

Deeeeceeeent!

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

Re: Robie grę na święta SANCIK

#8 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

_pepis pisze:
22 gru 2020, 00:05
Ktoś mi powie jak oni w Flimbo's Quest (i w wielu innych grach) wyświetlają hi-scores na grafice w tle?
Sprite multiplekser.
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

_pepis
Posty: 13
Rejestracja: 19 gru 2020, 14:13

Nowsza wersja

#9 Post autor: _pepis »

Uploaduje najnowsza wersje. Inna plansza,jest ich 13.
Z prostym sniegiem, poprawie to niebawem. Zrobilem gameover.

Fajnie się gra. Testujcie i krytykujcie, żeby nie było wtopy jak w Cyberpunku ;)

pp
Załączniki
main.zip
(8.7 KiB) Pobrany 121 razy

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Re: Robie grę na święta SANCIK

#10 Post autor: carrion »

... no i pojawił się crack :/

https://csdb.dk/release/?id=198459
c64portal.pl, retronavigator.com

Awatar użytkownika
Katon
Posty: 312
Rejestracja: 04 mar 2018, 21:04
Grupa: Lepsi De

Re: Robie grę na święta SANCIK

#11 Post autor: Katon »

WITAJ RZYCZĘ POWODZENIA TAK JAK NAPISAŁ CARRION POJAWIŁEŚ SIĘ I BACH GIERKA SUPER :-)

_pepis
Posty: 13
Rejestracja: 19 gru 2020, 14:13

Re: Robie grę na święta SANCIK

#12 Post autor: _pepis »

Witajcie,

Widzę cracka..To chyba dobrze z tym crackiem?
W sumie to wstawili mój obrazek tytułowy, czego w mojej grze jeszcze nie wiedziałem jak zrobić. I dalej nie wiem.
Tymczasem dopinam nową wersje, można przejść do planszy 2, jest GAME OVER i trochę nowych efektów.
"Inteligencja" Mikołaja w czarnym stroju jest regulowana w kodzie, na najtrudniejszym jest bardzo skuteczny w "łapaniu" gracza.

Do zrobienia w najbliższym czasie:
-jakaś bron przeciwko wrogom.
-zliczanie punktów (czarna magia na ten moment)
- 'ujawnienie' plansz z innym charsetem.

Dzięki za wszelkie komentarze,

Miłego "międzyświęcia" ;)
Załączniki
sancik.zip
(9.92 KiB) Pobrany 108 razy

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

Re: Robie grę na święta SANCIK

#13 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

_pepis pisze:
29 gru 2020, 15:36
Widzę cracka..To chyba dobrze z tym crackiem? W sumie to wstawili mój obrazek tytułowy, czego w mojej grze jeszcze nie wiedziałem jak zrobić. I dalej nie wiem.
Oczywiscie ze dobrze, przeciez zadnej straty finansowej nie poniosles. Tutaj masz 5-6 sciagniec gry a tam pobrania leca w setkach. Wiec masz darmowa promocje i testowanie swojej gry na wielu stronach przez setki ludzi. Jesli w grze beda jakies bledy to poprawia albo napisza co powinienes zrobic w grze zeby lepiej sie gralo (dobrze wiec zostawic w grze jakis kontakt mailowy do siebie). W zamian oczywiscie linkuja swoje interko i za swoja prace nabija punkty w rankingach. Mozesz napisac do autorow cracka (w Triad jest pewien dosc znany Polak niestety zbanowany na tym forum) i zaproponowac ze dasz im najnowsza wersje do skrakowania w zamian za kolejne testy/poprawki. To juz bedzie odbywac sie poza forum bo oni nie chca zeby konkurencja szybciej to puscila w swiat ze swoim interkiem. Na koniec tylko dolaczysz wiecej plansz i mozesz gdzies sprzedac pelnowartosciowy produkt (ktorego juz nikomu nie udostepniasz za darmo). Byc moze jakis wydawca gier zobaczy preview gry dystrybuowany teraz przez crakerow i skontaktuje sie z Toba zeby zaproponowac Ci kase za wydanie pudelkowej wersji tej gry.
pisze:W sumie to wstawili mój obrazek tytułowy, czego w mojej grze jeszcze nie wiedziałem jak zrobić. I dalej nie wiem.
Polecam taki produkt, mozesz sobie podejrzec JAK ONI TO ZROBILI https://csdb.dk/release/?id=198385
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Robie grę na święta SANCIK

#14 Post autor: Steffan »

Dzięki Sebaloz że koledze pomagasz, ale ja pozwolę sobie napisać jak ja to widzę z moich obserwacji. Oczywiście życzę koledze, żeby się mu udało z grą, ale na pomoc csdb to bym nie liczył.
Sebaloz/Lepsi.De pisze:
29 gru 2020, 17:51
Oczywiscie ze dobrze, przeciez zadnej straty finansowej nie poniosles. Tutaj masz 5-6 sciagniec gry a tam pobrania leca w setkach. Wiec masz darmowa promocje i testowanie swojej gry na wielu stronach przez setki ludzi.
No z tymi setkami to trochę przesadzone, ale owszem gra dotarła do większej ilości ludzi. Po dwóch dniach niestety jak większość produkcji zasypana zostanie na stosie csdb.
Sebaloz/Lepsi.De pisze:
29 gru 2020, 17:51
Jesli w grze beda jakies bledy to poprawia albo napisza co powinienes zrobic w grze zeby lepiej sie gralo (dobrze wiec zostawic w grze jakis kontakt mailowy do siebie).
Jak nie będziesz w koło tego chodzić (pisać na forum csdb) to uważam, że sami od siebie nie pomogą.
Sebaloz/Lepsi.De pisze:
29 gru 2020, 17:51
Mozesz napisac do autorow cracka (w Triad jest pewien dosc znany Polak niestety zbanowany na tym forum) i zaproponowac ze dasz im najnowsza wersje do skrakowania w zamian za kolejne testy/poprawki. To juz bedzie odbywac sie poza forum bo oni nie chca zeby konkurencja szybciej to puscila w swiat ze swoim interkiem.
Napisać możesz, ale moim zdaniem będą mieli to gdzieś. Jak pojawi się coś więcej od Ciebie, dorobią nowego craka.

Wychodzi ze mnie pesymista, ale Sebaloz podszedł do tematu za optymistycznie i musiałem skontrować. Oczywiście wolałbym żeby On miał racje. Wiec jak chcesz coś tam ugrać to poproś o konto i ciśnij ich na forum lub PM-ami. Samo się nie pomoże. Uważam, że zajechałeś tak daleko, że dasz rade sam.
Sebaloz/Lepsi.De pisze:
29 gru 2020, 17:51
Na koniec tylko dolaczysz wiecej plansz i mozesz gdzies sprzedac pelnowartosciowy produkt (ktorego juz nikomu nie udostepniasz za darmo). Byc moze jakis wydawca gier zobaczy preview gry dystrybuowany teraz przez crakerow i skontaktuje sie z Toba zeby zaproponowac Ci kase za wydanie pudelkowej wersji tej gry.
Życzę Ci tego z całego serca.

Dzięki za grę, bardzo fajna i mam nadzieję że doprowadzisz projekt do końca. Powodzenia.
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

Re: Robie grę na święta SANCIK

#15 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

Csdb to tylko jedno z miejsc w ktorym dostepne sa cracki bo nie wszystkie cracki mozna tam wrzucac, ale dla takiego autora jest dobre bo moze zobaczyc ilosc pobran. Byc moze autor zostanie oszukany i wykorzystany przez crackerow np metoda na wnuczka (daj nowsza wersje gry bo wnuczkowi sie spodobala, a tamte towarzystwo jest troche starsze bo w wieku 50-70 lat). Ale poki co moze sam podejrzec pod debuggerem jak crackerzy ulepszyli jego gre i wykorzystac ich prace w kolejnej wersji.
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

_pepis
Posty: 13
Rejestracja: 19 gru 2020, 14:13

Re: Robie grę na święta SANCIK

#16 Post autor: _pepis »

Chciałem coś skomentować w tym csdb i wysłałem rejestracje, niestety:
"
We are sorry to inform you that we have decided NOT to accept your request to register an account at CSDb.
We cannot see why you would need an account here. Please re-read the registration page; if you then still think that you need an account, you may try again to register with more information on what you want to do with it"

Napisałem ze jestem autorem gry o której mówią inni i sam chciałbym coś w poście dodać. Ale nie chcą.
Wydałem im teraz zdjecie (tu załączam) zeby zobaczyli jaki jestem ładny ;) może to pomoże.
Ale tak na powaznie to nie zależy mi na tym. Nie pcham sie do elit ;) i do końca nie rozumiem o co tu chodzi.
Pozdrowki,
Załączniki
307C6D7B-CB45-401E-A441-74C8B703B657.jpeg
307C6D7B-CB45-401E-A441-74C8B703B657.jpeg (119.07 KiB) Przejrzano 3314 razy

Awatar użytkownika
Katon
Posty: 312
Rejestracja: 04 mar 2018, 21:04
Grupa: Lepsi De

Re: Robie grę na święta SANCIK

#17 Post autor: Katon »

Chciałem coś skomentować w tym csdb i wysłałem rejestracje, niestety:

Nie przejmuj się tym na moim przykładzie było tak jak u Ciebie czyli odrzucecie i niestety brak akceptacji na rejestrację. Jako że jestem uparty rejstrowalem się trzy może cztery razy i za tym czwartym mejl o powodzeniu i przywitanie. Na spokojnie spróbuj jeszcze raz i następny i napewno będzie akceptacja. Niewiem dlaczego tak się dzieje że za kolejnym razem wszystko jest ok.

To taki przykład na podstawie mojej osoby :-)

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

Re: Robie grę na święta SANCIK

#18 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

_pepis pisze:
30 gru 2020, 22:54
Chciałem coś skomentować w tym csdb i wysłałem rejestracje, niestety:
Mozna pomyslec zeby zrobic Ci jakis scenowy zyciorys i opublikowac na csdb najpierw Twoja grafike z gry a potem nowsza wersje gry (chyba nie ma problemu skoro po godzinie i tak tam trafi). Mozesz tez poprosic jakas mniej znana grupe zeby przygarnela Cie w swoje szeregi (umowy zwykle sa na czas nieokreslony z mozliwoscia wypowiedzenia w dowolnym momencie). I na fakt posiadania takiej kartoteki mozesz powolac sie we wniosku o swoje wlasne konto na csdb. Ale patrz na historie Katona, nawet bardzo bogata kartoteka nie gwarantuje pozytywnego rozpatrzenia wniosku i jesli Ci zalezy to trzeba taki wniosek ponawiac az do skutku.
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

_pepis
Posty: 13
Rejestracja: 19 gru 2020, 14:13

Re: Robie grę na święta SANCIK

#19 Post autor: _pepis »

Witajcie w Nowym Roku,
Życzę wszystkim udanego 2021!

Na razie skupię się na grze, potem może jeszcze raz aplikuję ;)
Daję nową wersje, 3 plansze grywalne w miarę.

Złapanie spadającego diamentu spowoduje że bohater nabierze dodatkowej mocy i będzie na chwilę nietykalny.
Gra wydaje mi się za łatwa, przechodzę ją całą (teraz ma 3 plansze) na jednym w życiu w czasie poniżej pół minuty ;)

pp
Załączniki
sancik.06.zip
(9.82 KiB) Pobrany 112 razy

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Re: Robie grę na święta SANCIK

#20 Post autor: carrion »

hej
poszedł news na portalu.
https://c64portal.pl/2021/01/03/styczen ... ek-sancik/

dzięki _pepis za materiał i za inspirację. mamy styczeń miesiącem polskich gier na portalu :)
c64portal.pl, retronavigator.com

ODPOWIEDZ