Aplikacja - Mapa pamięci C64.

Szukasz drobnej pomocy przy kodowaniu, albo chcesz przedstawić światu swoją gotową lub w trakcie realizacji produkcję? To właściwy dział.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Aplikacja - Mapa pamięci C64.

#1 Post autor: Steffan »

Witajcie.
Postanowiłem napisać drobną aplikacje dydaktyczną (win) -mapa pamięci C64.
Sam w czasie zgłębiania wiedzy posiłkowałem się materiałami z neta, nie rzadko porozrzucanymi po całej sieci. Stwierdziłem, że takim osobom jak ja (wchodzącym w tajniki sprzętu przydałaby się aplikacja, która w formie interaktywnej ukazałaby mapę pamięci (komórki, strony, konfiguracje widoczności, kartridż itd.). Byłaby to jakaś alternatywa dla dostępnej suchej dokumentacji. Przy okazji się czegoś nowego nauczę. Korzystałem z wiedzy zgromadzonej przez kolegów i poczuwam się do dołożenia swojej cegiełki dla społeczności C=.
Mam więc do szanownych kolegów (a dokładnie tych kodujących) prośbę. Przygotowałem sobie materiały i poszukuje osoby, która poświęci mi ok.15 minut na konsultacje tych oto materiałów.
Chciałbym wyeliminować błędy merytoryczne.

Ze swojej strony dołożę wszelkich starań aby przesłane materiały były w przejrzystej formie, a pytania konkretne, tak aby nie nadużywać wolnego czasu kolegów.

Pozdrawiam.

Ps. Przeczytałem to teraz i brzmi to jak wystąpienie partyjne na zjeździe kc pzpr, co nie zmienia faktu, iż potrzebuje pomocy Towarzyszów! Towarzysze pomożecie?
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Re: Aplikacja - Mapa pamięci C64.

#2 Post autor: carrion »

Zerknij sobie tutaj:
http://plus4world.powweb.com/dl/tools/rommap/index.php

Koledzy od plus4 zrobili sobie całkiem fajne narzędzie - w Excelu.
I wydaje mi się że to w zupełności wystarczy i nie trzeba będzie pisać narzędzia dedykowanego pod Win tylko zrobić fajny (może interaktywny) spreadsheet.
c64portal.pl, retronavigator.com

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Aplikacja - Mapa pamięci C64.

#3 Post autor: Steffan »

Niezły kombajn. Świetne narzędzie dla kodera, który już mocno wsiąkł w sprzęt. Ja myślałem o czymś prostszym dla ludzi nie mających jeszcze doświadczenia. Togo typu narzędzie, które podesłałeś może początkującemu wywołać mętlik w głowie (tak myślę). Chciałbym skonfrontować swoją wiedzę na temat działania pamięci, a dokładniej widoczności (dostępność) ramu przez układy c64: cpu vic-ii, sid, cia, z osobą obeznaną w temacie, aby nie popełnić błędów merytorycznych.

Liczę na pomoc. Dziękuję i pozdrawiam.
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Aplikacja - Mapa pamięci C64.

#4 Post autor: Steffan »

Przy braku kartridża EXPROM i GAME w PLA jest podciągnięty rezystorami - stan 1;1. Po wpięciu karta jeden z nich, lub oba są masowane w zależności od typu karta.

GAME EXROM
1 1 brak karta
1 0 8k
0 0 16k
0 1 16k ultimax

Czy można to przełączać w "locie" (jakaś logika w karcie/ manualnie), czy jest to masowane (ustawione) raz podczas startu maszyny i nie można tego zmieniać podczas pracy?
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

ODPOWIEDZ