Moje komodorowskie hobby - po roku.

Dział przeznaczony na pogaduszki o naszej wspaniałej scenie.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Moje komodorowskie hobby - po roku.

#1 Post autor: Steffan »

Witajcie

Moja opowieść zaczyna się ostatniego dnia marca roku 2019. Zabrałem się za ogarnięcie pokoju-graciarni. Wiecie, wydaje się, że coś się przyda to jeb do graciarni (wiem do tego lepszy jest garaż, ale tam też jest full).
Po jakimś czasie orientujecie się, że nie można już tam wejść bo graty (które na pewno się przydadzą :) ) nierzadko piętrowo wypełniają cały pokój. Mam nadzieje, że nie tylko ja tak mam :/.
No ale do rzeczy. Przekopując się jak górnik, natknąłem się na zdezelowany karton! Otwieram, a mym oczom ukazał się las krzyży. Wróć... to nie ten film. Oczywiście nie zgadniecie co było w środku.
Oczom mym ukazał się personal computer Commodore 64c + stacja 1541-II + magnet + kilka kaset + oraz pudełko dyskietek. Wspólne leżakowanie razem z kablami nie było zbyt dobrym pomysłem. Teraz już to wiem, nauka kosztuje.
Pozostawione w kartonie kable powtapiały się w obudowy kompa i stacji :/. Nie był to mój pierwszy c64, bo tego sprzedałem przesiadając się na A500+ (z pierwszego kompletu pozostały mi: final 2 i kilka kaset (z moimi basicowymi programami).
Natomiast odnaleziony sprzęt kupiłem ok. roku 2000 (wtedy ceny były normalne) i zapomniałem (studia, budowa domu, przeprowadzka, firma, żona :*, pierwszy syn, nie było czasu na stare zabawki).
Jak się później okaże wykopalisko, miało bardzo duży wpływ na moje późniejsze życie (hobby).
Od razu zapragnąłem podłączyć sprzęt. Cytując klasyka: "bede grał w gry!" Niestety jedyny odbiornik jaki zadziałał z komodą to tv w salonie. Nie byłby to problem, bo i tak od ponad 10 lat nie oglądamy tv, ale stary komp z peryferiami w salonie nie za bardzo podobał się mojej żonie Zofii (to też z filmu). Wierzcie lub nie, ale wtedy nie wiedziałem (nie pamiętałem nic) jak to wszystko odpalić! Ciągle syntax error! Trzeba było coś na to poradzić. Od czego mamy internet. Między innymi tym właśnie sposobem natknąłem się na Wasze (teraz nasze) forum.
Zawsze scena była mi bliska, chociaż z tą 8-bitową nie miałem za dużo wspólnego. Działałem natomiast na scenie amigowej. Udało mi się zaliczyć kilka amigowych party. Głownie friendship-swap. O przygodzie koderskiej lepiej nie wspominać, wydane tylko 2 małe produkcje (intro na crazy compo na party w Bydgoszczy i coś w stylu adverts-walla). Nie ma o czym pisać. Ostatnio nawet znalazłem kilka identyfikatorów z tamtych czasów.
Odszedłem od tematu. Wracam.
Za radami kolegów z forum udało mi się ogarnąć najpierw nagrywarkę dvd (która służyła jako konwerter sygnału), a później mały monitor-tv lcd z wejściem s-video. Przygoda z c-64 rozpoczeła się i nie ma końca.
Resztę już znacie (przynajmniej Ci, którzy śledzą to forum).

Teraz podsumowanie mojej rocznej zabawy:

- udało mi się skompletować całkiem sporą bazę sprzętu: kilka komodorków starych/nowych, stacje 1541, 1541-II, 1571, 1581, kartridże, dżojstiki i inne peryferia, oraz dzieci Gideona U2+, U64e. Trafił się również C128.
-korzystając z allegrowego api napisałem na prywatny użytek skrypt do monitoringu aukcji z pod znaku Commodore. Przez cały rok w kategorii: stare komputery/commodore wystawiono ponad 11 tyś. aukcji. Jest ruch w komodorkach :).

- nauczyłem się diagnozować i naprawiać sprzęt (radość z uruchomienia zabitej komody - bezcenna!) Pozdrawiam retro czarodzieja: Drygola :)

- w lipcu udało mi się uczestniczyć w Lost Party 2019. Poznałem tam kilka osób, które udzielają się na naszym forum: Drygola, Galyego, Rimea, Edimana (aka.Retro Sfetro), V-12, Vasko, Sebaloza, TSLa, Wacka, Jammera, Rafa, Kisiela i innych, których teraz ksywy wyleciały mi z głowy.
Party jak można się było spodziewać zdominowane zostało przez atarowców. Pomimo, głosów na wejściu: "patrz, komodorowiec - będziemy bić", nikt nie bił, a koledzy atarowcy okazali się bardzo sympatyczni! Pozdrawiam!

-znajomości zdobyte na party są dalej podtrzymywane. W listopadzie udało mi się sprowokować spotkanie w Poznaniu na które przybyli: Galy, Rime i Ediman.
Spotkanie było spoko, nie ma się co dziwić (jak to powiedział Ediman: "Poznań miasto doznań!")

- aby nie lamić, postanowiłem poczynić jakąś produkcję: wybór padł na grafę. Mój młodszy syn namalował mi "strażnika comodore", którego miałem przenieść na ekran monitora.
Kanciata grafika trafiłą w lutym na party Fjalldata 2020. Dołożyłem do grafy sampla z filmu Lord of the Rings. Wyszło całkiem fajnie. To był mój debiut sceniczny. Kompoty z party oglądałem online. Internet to wspaniała rzecz!

- udało mi się zrobić dwie następne grafiki (mam nadzieje, że jest postęp), niestety oba party na jakich miałem je wystawić odwołano: FOReVER 2020 dosłownie kilka dni przed datą, oraz R4 na które się wybierałem.
Mówi się trudno poczekamy, kiedyś się odbędą.

- udało mi się wciągnąć do zabawy kolegę z mojego miasta, który kiedyś bawił się w komodorki. Napisał ostatnio kawałek sidowy, jestem pod wrażeniem. Może uda się nam zrobić jakąś produkcję razem. Czas pokaże.

- prawie codziennie z młodym , jak i ze starszym synem wieczorami pogrywamy sobie na komodzie. Ostatni nasz hit: Shotgun na 4p wymiata! Kto nie grał niech spróbuje! Prawie jak CS :lol: :lol: :lol: Integracja retro rox!

- w maju minie rok jak tu sobie piszemy razem. Nastukałem już ponad 100 wpisów. Nadrobiłem zaległości i udało mi się poczytać stare wątki z forum i mam wrażenie, że są tu ludzie z którymi byłbym w stanie zakolegować się bliżej.
Pozdrawiam Wszystkich gorąco (w szczególności Carriona i Yugorina, którzy w mojej opinii są teraz najbardziej aktywni w pobudzaniu społeczności komodorowskiej) i licze, że spotkamy się na jakimś party, pogadamy, wypijemy piwko itd.

Trzymajcie się zdrowo! Dużych jaj życzę! W wielkanocnym koszyku oczywiście!

I pamiętajcie: Różne rodzaje so kamadore, ale sześćdziesiąte czwarte je najfajniejsze!

Steffan


p.s. chyba od czasu matury sie tak nie rozpisałem :D

jeszcze jedna sprawa. W technikum w mojej klasie był kolega, który na pewno działał na scenie c-64, był grafikiem. Mieszkał w Chojnicach, Maciej K. (nie podam nazwiska bo rodo smrodo). Może ktoś kuma ziomka? Ksywa sceniczna nie jest mi znana.
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

mike
Posty: 30
Rejestracja: 01 mar 2020, 14:55

Re: Moje komodorowskie hobby - po roku.

#2 Post autor: mike »

Trzymajcie się zdrowo! Dużych jaj życzę! W wielkanocnym koszyku oczywiście!
Z mojej okolicy Życzę Wesołych Świąt i "bogatego" Zajączka 😊

ładny dorobek ☺

Awatar użytkownika
drygol
Posty: 209
Rejestracja: 14 kwie 2015, 13:35
Grupa: Lamers
Kontakt:

Re: Moje komodorowskie hobby - po roku.

#3 Post autor: drygol »

Haha! Dobry post :D
Ja z prób teleportacji na Lost Party w pełni zadowolony nie jestem :mrgreen:

tmx
Posty: 4
Rejestracja: 12 kwie 2020, 13:28
Kontakt:

Re: Moje komodorowskie hobby - po roku.

#4 Post autor: tmx »

Steffan, niezły come back ;)

Tak się rozpisałeś, że aż musze Cię zaprosić do współpracy z naszym magazynem (www.ka-plus.pl). Opisz u nas swój powrót na scenę retro!

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Re: Moje komodorowskie hobby - po roku.

#5 Post autor: carrion »

tmx pisze:
14 kwie 2020, 10:57
Steffan, niezły come back ;)

Tak się rozpisałeś, że aż musze Cię zaprosić do współpracy z naszym magazynem (www.ka-plus.pl). Opisz u nas swój powrót na scenę retro!
a ja do współpracy z C64portal.pl ;)
no i oczywiście fajny tekst - dzięki. No i gratulacje że udało ci się wrócić i znowu wciągnąć w klimaty c64. Co do grafik to nie zrażaj się i rób nowe. Warsztat poprawisz a na pewno gdzieś wydasz na jakimś party.
c64portal.pl, retronavigator.com

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Moje komodorowskie hobby - po roku.

#6 Post autor: Steffan »

@Mike:
Dzięki.

@Drygol:
Miałem tak samo :shock: :shock: :shock:

@Tmx:
Dziękuję, ale na pewno są odpowiedniejsi ludzie, którzy powinni się pochwalić na łamach ka+. Oczywiście bardzo chętnie podejmę współpracę. Chętnie napiszę jakiś artykulik nt. sprzętu / peryferiów / gier w które grałem itd. Daj znać, dogadamy szczegóły.

@Carrion
Dziękuję. Tak jak pisałem wyżej chętnie podejmę współpracę. Mam nawet fajny pomysł. Może napiszę szybko o co chodzi.
Cyliczny stream live (np. co miesiąc) ze sceną (nowy i stary stuff, a może wywiady live, kto wie) Do tego serwer ts3 albo discord, gdzie ludzie (ci odważniejsi mogli by wbić i wziąć udział w dyskusji), dla tych wstydliwych :oops: do dyspozycji czat. Mogę zająć się stroną techniczną. Szanownych kolegów zapraszam do objęcia przewodnictwa w tym lub podobnym projekcie. Nie żebym bał się odezwać ryja :D , ale moje doświadczenie sceniczne jest mierne w porównaniu z Waszym. Z tego co widzę na YT streamy ze sceny cieszą się zainteresowaniem, a tu dochodzi jeszcze możliwość interakcji. Myśle, że można spróbować, jak to mówią w ryja nikt nie da. Najwyżej po pierwszym zakończymy zabawę. Jak nie spróbujemy, nie będziemy wiedzieli. Co Ty na to?
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Re: Moje komodorowskie hobby - po roku.

#7 Post autor: carrion »

@Steffan
NA szybko przeczytałem i odpowiedź - jasne że tak, ale
przeczytam i pomyślę jeszcze raz i wrócę do Ciebie ze szczegółami. W tej chwili pomysłów mamy dużo i trzeba to jakoś poukładać w priorytety.
c64portal.pl, retronavigator.com

ODPOWIEDZ