Black Box v9

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Black Box v9

#121 Post autor: wegi »

Jesteś w stanie stwierdzić, czy twój eprom/binka ma w swojej zawartości dwukrotnie występujący ciąg 4c bb 04 ? To jest początek loadera w stacji. Bo ja mam taki przypadek że jest ten początek loadera wrzucony i za kilkadziesiąt bajtów overwrite cały loader od nowa. To wygląda chyba na błąd składania przez autora binki, albo jakieś błędny odczyty... (?)
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#122 Post autor: hobocti77x_ »

jest 2x z tego co wiem bin byl zgrany programatorem po rozlutowaniu.
W sumie moglbym juz napisac program zgrywajacy z carta bbv9 tyle ze takowego nie mam.
Ale mozna pod Vice sprawdzic czy pobiera dane z obu lokacji czy tylko z jednej jesli to wazne.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Black Box v9

#123 Post autor: wegi »

Po prostu mnie zdziwiło że loader jest na siebie nadpisany. We vice to trochę buguje, jak odczytuję katalog dłuższy jak kilka plików to często się cart resetuje. No ale... dobre i to, że w ogóle dołożyli go we vice
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#124 Post autor: hobocti77x_ »

Moze chodzi o to ze bb9 kozysta z 32 kB a c64 pozwala dolaczyc na raz tylko 16 ?

Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Re: Black Box v9

#125 Post autor: rime. »

Dwa pliki BIN które są do znalezienia w sieci, pochodzą z dwóch różnych źródeł, dumpy są identyczne.
hobocti77x_ pisze:
01 paź 2023, 17:56
Mam przyjemnosc przedstawic efek ostanich kilku nieprzespanych nocy :shock:
https://www.youtube.com/watch?v=AyzxcSkpQXk
Nieźle! Teraz będzie można odgrywać znane melodie czy kolędy, bez glitchy na ekranie :-)

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Black Box v9

#126 Post autor: wegi »

radius75 pisze:
20 sie 2023, 08:49
A on z rozpędu dodał też to co już obsługiwał Vice, czyli bb4, bb8 i kilka innych polskich cartów też przy okazji :)
Nie jestem pewien czy dodał, jeżeli z 10 lat temu przerobiłem BB8 i BB4 do formatów crt obsługiwanych przez vice. BB8 został skonwertowany do Final3, a BB4 za cholerę nie pamiętam już, ale nieważne (chyba też F3)

https://csdb.dk/release/?id=84309
https://csdb.dk/release/?id=83725

Mogę się mylić, ale raczej nie miał po co dodawać...

ups 2009 - to nawet więcej jak 10 lat :D
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#127 Post autor: radius75 »

Nie jestem pewien czy dodał
Mówisz chyba o Vice a ja pisałem o Ultimate. Gdzie request o dodanie BB3 wysłałem chyba początkiem 2021.
https://www.c64scene.pl/viewtopic.php?f ... 707#p42707

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Black Box v9

#128 Post autor: wegi »

Mówię i o vice i o Ultimate.

Rok 2009. Ultimate wówczas jeszcze nie obsługiwało plików CRT. W paczce jest plik crt, bin dla Ultimate i oryginalna zawartość zaczytanego epromu. BB4 i 8 pracują jako wirtualne FINAL3. Oczywiście kto chce może bin z pliku crt (!!!) wgrać do EPROMu i wymienić go w Finalu3, daję 99,9% że będzie działał.

W vice 3.7 nawet nie widzę w zakładce cartridges możliwości wyboru black boxa, ale widzę że obsługuje BB9. Z kolei BB8 i BB4 to inna bajka niż BB9, więc plik crt aka BB9 z binem BB8/4 nie miałby prawa działać.
Ale... vice 3.7 obsługuje crt, które załączyłeś w wątku czyli obsługuje ale się tym nie chwali.
radius75 pisze:
28 lip 2021, 16:30
Mi też, ale zapewne masz obraz nie 32KB tylko 64KB, zmodyfikowany, zbliżony do Finala3. Pewnie na wcześniejsze Vice robiony.
Jak wciśniesz Freeze to cart się wysypie.
To raczej nic dziwnego, jeżeli BB8 freeza nie posiadał... ale... jak nie wciśniesz, to się nie wysypie
radius75 pisze:
28 lip 2021, 16:30
Przetestowałem przekonwertowane na bb3, bb4 i bb8 crt i poprawnie na U2+ działają mi jedynie v3 i v4
V8 32KB działa tylko na Vice.
V8 nie chodzi na U? wg chronologii jaką podajesz Gideon nie miał co robić obsługi crt BB8, skoro wówczas vice BB8 nie obsługiwało (a obsługiwało?)

ALE... Zadziała na Ultimate wersja crt as F3 ... i bin jako F3
TYLKO... pod żadnym pozorem nie wciskaj freeza
radius75 pisze:
28 lip 2021, 16:30
Sporo różnie zmodyfikowanych obrazów tych crt krąży po sieci i ciężko się połapać o co kaman.
Chętnie zobaczyłbym te INNE zmodyfikowane CRT, ja znam tylko ten zaczytany z oryginału i moją wersję udającą F3
radius75 pisze:
28 lip 2021, 16:30
A czemu twierdzę że zbliżony do Finala3:
Jak wyodrębniam go z crt 64KB do bin, to mam komunikat ze to typ Final Cartridge 3 został wyodrębniony
Słusznie twierdzisz
radius75 pisze:
28 lip 2021, 16:30
Jak wyodrębniam go z crt 64KB do bin, to mam komunikat ze to typ Final Cartridge 3 został wyodrębniony
A jak go już z tego bin robię do crt z opcją bb8, to wynikowy crt juz ma 32KB i działa na Vice
hmm... to jest dziwne, bo F3 i BB8 miały inne bankowanie, a ty twierdzisz, że bankowanie F3 działa na BB8 :shock:
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#129 Post autor: radius75 »

Ojej.
Zrobileś elaborat a ja już dokladnie nie pamiętam z sprawy sprzed blisko 3 lat. :D
Wtedy nikt się tym kompletnie tu nie zainteresował, juz zdążyłem zapomnieć.
Byl problem z BB4 i 8 w Ultimate wtedy.
Wysypywały się w HF, nie działały klawisze F1-F8
BB8 reagował na freeze. Crt ktore działały w vice nie chciały działać w Ultimate. I na odwrót. Ale za dokladnie to nie pamiętam.
Nie mam nawet juz tamtych "skopanych" crt.
Poprosiłam o dodanie BB3 (bo byl mi wtedy potrzebny, taka fantazja) a Gideon akurat przeprogramował w tym czasie globalnie obsługę crt.wszystkich typów w Ultimate. I chyba mocno wzorował się wtedy na osiagnięciach Vice.
BB8 nadal w Ultimate reaguje na freeze i dziala ten 64KB crt tylko.W Vice ten 64KB chyba też chce frezować
Wysłałem request o poprawę tego w Ultimate i czekam
Do Vice nie wysłałem requestu bo poprawnie działa tam BB8 32KB.


To co aktualnie działa w Vice i na Ultimate zebrałem ostatnio w paczkę. Nie ma problemow z HF, klawiszami F1-F8 itp.
W osobnym folderze jest to co na Vice tylko startuje.
Tu link
https://mega.nz/folder/DAZznDqa#0ZSKNmoMhG23ETpR8ixw8g

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Black Box v9

#130 Post autor: wegi »

radius75 pisze:
04 paź 2023, 23:49
Byl problem z bb4 i 8 w ultimate wtedy.
Wysypywały się w HF, nie działały klawisze F1-F8
BB8 reagował na freeze.
o frezie już pisałem nie będę się powtarzał
radius75 pisze:
04 paź 2023, 23:49
BB8 nadal w Ultimate reaguje na freeze i dziala ten 64KB crt tylko.
Czyli... albo zaprzeczenie samemu sobie, albo...
działa tylko moja wersja na 1541U

A z tym frezem to wyluzuj - nie wciskaj go i będziesz miał po kłopocie

ps. bin ode mnie też zadziała w ultimajcie, pewnie nie sprawdziłeś
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#131 Post autor: radius75 »

Ależ ja się nie przejmuję frezem w bb8. :D
Nawet go nie używam.
Request jest skierowany w stronę tego aby Gideon zaimplementował BB8 w wersji 32KB. Przy okazji wyłączył możliwość freeze w 64KB
Co mam nadzieję, pozwoli odpalić na Ultimate crt super mian box 32KB. Ot taka fantazja. Żeby kolejny polski wynalazek zadziałał. Przemytnik 😎

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Black Box v9

#132 Post autor: wegi »

radius75 pisze:
05 paź 2023, 00:51
Ależ ja się nie przejmuję frezem w bb8. :D
. Przy okazji wyłączył możliwość freeze w 64KB
Nie przejmujesz się ale ma wyłączyć - to przyjmij że nie wyłączy, bo to jest F3 i sprzęt nie ma rozróżnienia Final3 or BB8 udający Final3
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#133 Post autor: radius75 »

Taka ciekawostka, jak zaimplementował na początku BB9 w Ultimate to działał na nim Freeze. I wieszał się. Wyłączył go po moim zgłoszeniu.
Skoro można wlączyć nieistniejący freez to wyłączyć myślę ze tez się da.
To emulacja, mozna dowolnie zaprogramować działanie przycisku na ultimate w zależności jaki obraz crt jest załadowany.
Ustawić działanie przycisku na "nie rób nic bo znowu jakiś Polak zaladował crt BB8 w wersji 64KB"

Zawsze mozna dopisać do ticketu zeby jednak zostawił ten freeze na pamiątkę.
Byleby dodał ten 32KB
Co zrobi z tym starym jego sprawa. Jesli kiedykolwiek zajmie sie tematem. Ticket wisi od pół roku.
Cud ze aż tyle zrobił i poświęcił czasu dla tak niszowych programów jak polskie wynalazki.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Black Box v9

#134 Post autor: wegi »

radius75 pisze:
05 paź 2023, 01:10
Taka ciekawostka, jak zaimplementował na początku BB9 w Ultimate to działał na nim Freeze. I wieszał się. Wyłączył go po moim zgłoszeniu.
Skoro można wlączyć nieistniejący freez to wyłączyć myślę ze tez się da.
To emulacja, mozna dowolnie zaprogramować działanie przycisku na ultimate w zależności jaki obraz crt jest załadowany.
Ustawić działanie przycisku na "nie rób nic bo znowu jakiś Polak zaladował crt BB8 w wersji 64KB"
BB9 to nie Final3 freza nie ma i jest osobnym cartem. Zostawił go w emulacji przez pomyłkę i potem usunął.
Masz ewidentny problem z tym frezem
BB8 w crt Final 3 nie jest osobnym cartem, tylko traktowany jako Final 3 i Gideon nie zniży się do poziomu testowania "Czy to jest Final 3, który nie jest Finalem 3?"
Dalsze suszenie mu głowy o takie brednie, może tylko go zniechęcić do pomocy polskim userom, których on uzna za abnormal. I dalszych ticketów od Polaków nie będzie przyjmował, bo ktoś ma obsesję na punkcie przycisku, którego nie musi wciskać - Zostaw ten freez w spokoju, może ktoś pokusi się kiedyś żeby rozbudować BB8 o freeza.
radius75 pisze:
05 paź 2023, 01:10
Cud ze aż tyle zrobił i poświęcił czasu dla tak niszowych programów jak polskie wynalazki.
No właśnie. I pewnie limit się właśnie wyczerpał.
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#135 Post autor: radius75 »

Idac tym tropem to nie wiem czy użytkownik może zareklamować u producenta lodówkę gdy ma przebicie na obudowę. Bo nie daj Boże pracownik fabryki strzeli focha albo się potnie z rozpaczy. :lol:

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#136 Post autor: hobocti77x_ »

Napiszę tak, niech zmieniają nazwę z "emulator" na "symulator" i wszystko będzie OK.
A tak na poważnie, odniosłem wrażenie po wymianie zdań na https://www.lemon64.com/forum/viewtopic.php?t=83041, że temat ich interesuje, albo przynajmniej na tym etapie interesował.
Świadczy o tym, że kontaktowali się z NAJWIĘKSZYM RZEŹ(cz)NIKIEM POLSKIEJ SCENY.
No ale skoro "Rzeźnik polskiej sceny" stwierdził, że Black Box v.9 to produkt niszowy i nikogo w Polsce nie interesuje, to po h.. się męczyć z emulacją?
BB9 pracuje zupełnie inaczej niż inne rozszerzenia, bo czy ktoś umie wskazać podobne urządzenie, które wykonuje program umieszczony dosłownie na swoich rejestrach konfiguracyjnych i robi to tylko po to aby utrudnic zrozumienie jak naprawde dziala ?
Aby je emulować, trzeba znać i śledzic jego działanie w każdym cyklu instrukcji.
Moim skromnym zdaniem możliwe, że zorientowali się, że aby to zrobić, trzeba wprowadzić zmiany w całej emulacji cartridgy jako takiej więc możliwe, że poprawki pojawiają się później lub nie ;)
W sumie jak poprawic emulacje BB9 w watku na lemon64 juz im podalem..

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Black Box v9

#137 Post autor: wegi »

radius75 pisze:
05 paź 2023, 10:12
Idac tym tropem to nie wiem czy użytkownik może zareklamować u producenta lodówkę gdy ma przebicie na obudowę. Bo nie daj Boże pracownik fabryki strzeli focha albo się potnie z rozpaczy. :lol:
Mam na to inny przykład określany przez mojego znajomego w skrócie "Gówniarz z Warszawy" dosłownie i w przenośni. Określę kontekst:

Jest np fabryka lamp. Lampy są ok, mają super zawieszenie. No ale... Ale jest dział rozwoju. I w dziale rozwoju pracuje gówniarz z Warszawy, który musi się jakoś wykazać, zapisać, zaznaczyć swoją obecność i usprawiedliwić że co miesiąc bierze pensję w dziale rozwoju. Wobec tego gówniarz z Warszawy wymyśla, jakie to nowoczesne zawieszenie mają mieć od teraz kolejne lampy. Zawieszenie jest o wiele gorsze od poprzedniego, mniej trwałe i bardziej mozolne w montażu. Klienci klną na pomysłowość producenta i ich mordęgę - a wszystko to właśnie wina gówniarza z Warszawy, który musiał zaznaczyć swoją obecność, a tak naprawdę swoją mierność.

Przykład drugi - Wchodzi klient do sklepu H&M i prosi ekspedientkę żeby zciszyła muzykę, ona odpowiada, że poziom głośności muzyki ustala i określa ich ktoś z Warszawy. Czyli gówniarz z Warszawy wie lepiej, czy klienta drażni głośna muzyka czy nie - musi być totalnym idiotą, któremu nie dali żadnych kompetencji, bo jest za głupi. Wobec tego odnalazł się na polu "zarządzania poziomem głośności w sklepie".

Ty chyba też chcesz się zapisać w annałach jako " pierwszy Polak co w***ł Gideona" z tym twoim życiowym problemem freza...
Do 2009 roku nikt nie potrafił sprawić żeby zobaczyć BB8/BB4 w emulacji. W 2009 roku przerobiłem obsługę bankowania BB8/BB4 na obsługę zgodną z Final 3 - wszystkim kart działa, ponad 2000 downloadów (prawie 3000) no ale po 10 latach zjawił się radius i jak ten gówniarz z Warszawy z lampą, radius odnalazł życiowy problem, że cart nie mający freza zawiesza się przy frezie.

Radius nie wykazał się żadną pracą nad rozwojem/implementacją tego carta, nie zrobił kompletnie niczego - jego kreatywność ograniczyła się do tego żeby zrequestować: "Ej Gideon - zrób mi to, Ej Gideon zrób mi tamto, Ej viceteam zróbcie mi to... A zróbcie mi jeszcze to... A bo wiecie... moim życiowym problemem jest to że nie muszę używać freeza, ale mogę i jak go użyję to on nie działa w karcie, który freeza nie obsługuje"
Więc radius pragnie się zapisać w annałach paradoksu, jak ten gówniarz z Warszawy czuwający nad poziomem głośności w sklepie.
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#138 Post autor: radius75 »

Beautiful story.
Nie oczekuję braw.

jzef
Posty: 1
Rejestracja: 28 lis 2023, 16:44

Re: Black Box v9

#139 Post autor: jzef »

rime. pisze:
18 maja 2023, 19:23
Raf następnie podesłał dump kartridża Groepazowi oraz link do githuba malikcjm gdzie to on opracował wersję Vice 2 z obsługą BB9.
Ma ktoś tę wersję WinVICE 2 z którą działa Black Box V9?

ODPOWIEDZ