Sprzętowa detekcja krótkich linii

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
pajda
Posty: 331
Rejestracja: 20 wrz 2008, 03:42
Grupa: faith des16n
Kontakt:

Sprzętowa detekcja krótkich linii

#1 Post autor: pajda »

W którymś polskim magazynie dyskowym był kiedyś schemat sprzętowej detekcji krótkich linii. W skrócie to po włączeniu na ekranie pokazywały się paski w miejscach gdzie jest badlines. Kojarzy ktoś bo nie mogę namierzyć.

Generalnie to może na forum zrobić dział z przeróbkami sprzętowymi: można by wrzucić schemat resetu stacji, schemat +60KB, irq/io/$01 indicator, covoxa, bursta etc.

Co o tym myślicie?
Była ciemna, burzliwa noc.

Awatar użytkownika
kenji
Posty: 914
Rejestracja: 06 wrz 2009, 20:58
Grupa: Dream

Re: Sprzętowa detekcja krótkich linii

#2 Post autor: kenji »

Tego o co pytasz nie znam, ale chętnie bym przytulił :)
. : dream : .
Boom!

Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Re: Sprzętowa detekcja krótkich linii

#3 Post autor: rime. »

W ogóle to przydałoby się odświeżenie starych schematów, zdigitalizowanie ich przy użyciu współczesnych narzędzi jak Kicad. Schematy, te wydrukowane w niskiej rozdzielczości albo narysowane w paincie, często są ledwo czytelne i niezrozumiałe.
Co do konkretnie omawianych płytek to hardware'owej detekcji badlinii nie widziałem. O covoxie najwięcej do powiedzenia może mieć Data/Tropyx bo jako jeden z nielicznych w ogóle działa coś na scenie z tym rozszerzeniem, chyba nawet ze stereo covoxem.

Awatar użytkownika
pajda
Posty: 331
Rejestracja: 20 wrz 2008, 03:42
Grupa: faith des16n
Kontakt:

Re: Sprzętowa detekcja krótkich linii

#4 Post autor: pajda »

rime. pisze:
25 mar 2023, 18:02
W ogóle to przydałoby się odświeżenie starych schematów, zdigitalizowanie ich przy użyciu współczesnych narzędzi jak Kicad. Schematy, te wydrukowane w niskiej rozdzielczości albo narysowane w paincie, często są ledwo czytelne i niezrozumiałe.
Co do konkretnie omawianych płytek to hardware'owej detekcji badlinii nie widziałem. O covoxie najwięcej do powiedzenia może mieć Data/Tropyx bo jako jeden z nielicznych w ogóle działa coś na scenie z tym rozszerzeniem, chyba nawet ze stereo covoxem.
Wszystkie schematy o ile pamietam byly u nas w trawniku, stad pytam bo mogę wyciągnąć i wrzucić całość.

Akurat detektora krótkich linii nie dawaliśmy.
Była ciemna, burzliwa noc.

Awatar użytkownika
KB777reborn
Posty: 207
Rejestracja: 12 lut 2020, 08:30
Grupa: 1100°Crew
Kontakt:

Re: Sprzętowa detekcja krótkich linii

#5 Post autor: KB777reborn »

Mi się wydaje, że to było w C&A. Generalnie był tam cykl z dziwnymi rzeczami, bodajże np. RAM-dysk z RAMem podłączonym przez 8255 - choć może mi pamięć już szwankować ;)
1100°C

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Sprzętowa detekcja krótkich linii

#6 Post autor: hobocti77x_ »

Taki układ jest bardzo prosty ale jego instalacja wymaga otwarcia obudowy.

Awatar użytkownika
pajda
Posty: 331
Rejestracja: 20 wrz 2008, 03:42
Grupa: faith des16n
Kontakt:

Re: Sprzętowa detekcja krótkich linii

#7 Post autor: pajda »

hobocti77x_ pisze:
30 mar 2023, 12:29
Taki układ jest bardzo prosty ale jego instalacja wymaga otwarcia obudowy.
O kurde, to chyba sobie daruje ;)
Była ciemna, burzliwa noc.

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Sprzętowa detekcja krótkich linii

#8 Post autor: hobocti77x_ »

Jest jeszcze jeden sposob i powinien zadzialac bez rozbierania choc moga (beda przy duszkach) wystapic falszywe wskazania na ramce.
Ale uklad bedzie bardzo oszczedny.i w polu wskazania beda wlasciwe. Powinna wystarczyc jedna dioda , kawalek zlacza do extension (mozna uzyc carta) plus kabel sygnalowy domonitora .

Awatar użytkownika
pajda
Posty: 331
Rejestracja: 20 wrz 2008, 03:42
Grupa: faith des16n
Kontakt:

Re: Sprzętowa detekcja krótkich linii

#9 Post autor: pajda »

hobocti77x_ pisze:
30 mar 2023, 16:09
Jest jeszcze jeden sposob i powinien zadzialac bez rozbierania choc moga (beda przy duszkach) wystapic falszywe wskazania na ramce.
Ale uklad bedzie bardzo oszczedny.i w polu wskazania beda wlasciwe. Powinna wystarczyc jedna dioda , kawalek zlacza do extension (mozna uzyc carta) plus kabel sygnalowy domonitora .
Koledze proponuje sprawdzić definicję SARKAZMU a jak ktoś faktycznie ma schemat do krótkich linii to poproszę ;)

W wolnej chwili pozgrywam schematy tego co sam montowałem w swoim C64 (tak, musiałem go otwierać :) ) czyli bursta, +60KB Fiza, reset stacji, podgłaśniacz sampli na nowego sida na starej routinie, irq/IO/nmi indicator. Wszystko będzie w jednym miejscu to jak komuś się będzie jeszcze chciało montować w dobie emu i ultimate to będzie miał jak znalazł.
Była ciemna, burzliwa noc.

Awatar użytkownika
pajda
Posty: 331
Rejestracja: 20 wrz 2008, 03:42
Grupa: faith des16n
Kontakt:

Re: Sprzętowa detekcja krótkich linii

#10 Post autor: pajda »

KB777reborn pisze:
30 mar 2023, 10:37
Mi się wydaje, że to było w C&A. Generalnie był tam cykl z dziwnymi rzeczami, bodajże np. RAM-dysk z RAMem podłączonym przez 8255 - choć może mi pamięć już szwankować ;)
C&A mam w pdf wszystkie numery i nie zauważyłem ale jeszcze przejrze.
Była ciemna, burzliwa noc.

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Sprzętowa detekcja krótkich linii

#11 Post autor: hobocti77x_ »

pajda pisze:
30 mar 2023, 21:51
hobocti77x_ pisze:
30 mar 2023, 16:09
Jest jeszcze jeden sposob i powinien zadzialac bez rozbierania choc moga (beda przy duszkach) wystapic falszywe wskazania na ramce.
Ale uklad bedzie bardzo oszczedny.i w polu wskazania beda wlasciwe. Powinna wystarczyc jedna dioda , kawalek zlacza do extension (mozna uzyc carta) plus kabel sygnalowy domonitora .
Koledze proponuje sprawdzić definicję SARKAZMU a jak ktoś faktycznie ma schemat do krótkich linii to poproszę ;)

W wolnej chwili pozgrywam schematy tego co sam montowałem w swoim C64 (tak, musiałem go otwierać :) ) czyli bursta, +60KB Fiza, reset stacji, podgłaśniacz sampli na nowego sida na starej routinie, irq/IO/nmi indicator. Wszystko będzie w jednym miejscu to jak komuś się będzie jeszcze chciało montować w dobie emu i ultimate to będzie miał jak znalazł.

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Sprzętowa detekcja krótkich linii

#12 Post autor: hobocti77x_ »

BA - |<--Video out.
Definicja sarkazmu znam, a i o elektronice mam jako takie pojecie.

Awatar użytkownika
kenji
Posty: 914
Rejestracja: 06 wrz 2009, 20:58
Grupa: Dream

Re: Sprzętowa detekcja krótkich linii

#13 Post autor: kenji »

pajda pisze:
30 mar 2023, 21:52
KB777reborn pisze:
30 mar 2023, 10:37
Mi się wydaje, że to było w C&A. Generalnie był tam cykl z dziwnymi rzeczami, bodajże np. RAM-dysk z RAMem podłączonym przez 8255 - choć może mi pamięć już szwankować ;)
C&A mam w pdf wszystkie numery i nie zauważyłem ale jeszcze przejrze.
RAMcart był na 100%, nawet to był temat okładkowy z tego co pamiętam.
. : dream : .
Boom!

ODPOWIEDZ