C64 brak dźwięku i problem z portami

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
terrino
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2022, 18:32

C64 brak dźwięku i problem z portami

#1 Post autor: terrino »

Witam,

mam taki oto problem, dzisiaj dokonałem próby podłączenia c64 przez kabel s-video zakupiony w necie i przejściówkę do złącza scart. Obraz niestety jakiś dziwny był więc postanowiłem powrócić do composite. Teoretycznie wszystko ok, obraz prawidłowy jednak jak się okazało przestał działać joystick. Po dalszych testach wyszło że dźwięk również padł. Dziwne jest to że niektóre programy czy gry joystick widzą a niektóre nie - np w final 3 dziwnie go rozpoznaje i za każdym razem muszę go ręcznie zmianiać. Tutaj pragnę nadmienić że zasilacz i reszta gratów sprawna, podstawiony inny egzemplarz c64 i wszystko śmiga. Zasilacza używam oczywiście nowego typu od c64lover więc nie tu problem. Ewidentnie coś padło przy podłączaniu przez s-video. Ma ktoś jakiś pomysł? Będę wdzięczny za wszystkie sugestie, rady. Czy przy padniętym SiD są jakieś problemy z portami?

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: C64 brak dźwięku i problem z portami

#2 Post autor: Steffan »

terrino pisze:
25 lis 2022, 18:43
Czy przy padniętym SiD są jakieś problemy z portami?
Do SIDa podpięte są linie pot-x i pot-y których pewnie nie używasz (np. wiosełka). Podsumowując, w Twoim przypadku nie ma to znaczenia. Obstawiam padnięte CIA. Tak czy siak szkoda SIDa. Na pewno dobry chłopak był i mało pił. :cry:
Przetestuj to:
https://www.c64scene.pl/viewtopic.php?p=40295


pozdro
Steffan

ps.
Czy jesteś pewien tej przejściówki sv->scart? W dobrą stronę to poszło? Bo może wpuściłeś na wyjście audio-video jakiś sygnał i zjarałeś co nie co w kompie?
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

terrino
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2022, 18:32

Re: C64 brak dźwięku i problem z portami

#3 Post autor: terrino »

To pewnie SID padł i dlatego Final III nie widzi Joysticka tylko mi ciągle widzi myszkę 1351. Co restart Final widzi myszkę której nie mam, a jak chcę z Joya skorzystać to muszę wejść w ustawienia i ręcznie przełączyć. Na innych egzemplarzach nic takiego nie ma miejsca. Więc skłaniam się na SID. Zamienniki z Allegro coś warte??
A co do przejściówki to "poszło i tu i tam :) " - chyba niestety.

A z wiosełek korzystam, zrobiłem sobie zainspirowany Larkiem. Śmigają aż miło.

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: C64 brak dźwięku i problem z portami

#4 Post autor: Osfald »

Jeśli faktycznie padł Ci SID i szukasz dobrego zamiennika to kup ArmSID.

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: C64 brak dźwięku i problem z portami

#5 Post autor: Nameless »

SID z reguły jest w podstawce zawsze można podmienić i sprawdzić :-)

terrino
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2022, 18:32

Re: C64 brak dźwięku i problem z portami

#6 Post autor: terrino »

Można, jednak kiedyś mi padł właśnie w trakcie podmiany - to było w latach 90 gdzie nie było problemu z nowymi a i ceny śmieszne. Staram się unikać podmian :)
Tutaj pytanko, czy ten ARMSid posiada obsługę wiosełek i ma wejście audio czy tylko obsługa dźwięku?
Przeglądam dokumentację i nic w tym temacie nie widzę.

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: C64 brak dźwięku i problem z portami

#7 Post autor: Osfald »

terrino pisze:
26 lis 2022, 11:34
Tutaj pytanko, czy ten ARMSid posiada obsługę wiosełek i ma wejście audio czy tylko obsługa dźwięku?
Przeglądam dokumentację i nic w tym temacie nie widzę.
Jak najbardziej. Od wersji FW2.13 także w NTSC. Przeczytaj opisy kolejnych wersji FW:

https://www.nobomi.cz/8bit/armsid/index_en.php

Borg testował mojego ArmSIDa:

https://www.youtube.com/watch?v=-JhrDPEJV5Y

Informacje masz od 7:38

terrino
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2022, 18:32

Re: C64 brak dźwięku i problem z portami

#8 Post autor: terrino »

Super, dzięki za info. Właśnie o taką informację mi chodziło. Tu mam potwierdzenie że po zastosowaniu ArmSida Commodorek nie będzie wykastrowany, tym bardziej że z wiosełek korzystam, jest to stosunkowo nowa zabawka. Tutaj nasuwa się pytanie, co się stało że cartridge Final III za każdym razem odpala się z obsługą myszki mimo że nie jest podłączona? Zakładam że myszka również korzysta z tych lini pot-x i pot-y, dobrze myślę, jest ktoś tu w tym temacie biegły?
Ciekawa zależność, jeśli tak rzeczywiście jest to awaria Sida spowodowała że na tych liniach pojawia się jakiś sygnał co przez Finala jest dekodowane jako podłączona myszka.
I tu pytanie, czy ktoś z uszkodzonym sidem również spotkał się z takimi problemami przy użytkowaniu Finala III?

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: C64 brak dźwięku i problem z portami

#9 Post autor: Steffan »

terrino pisze:
27 lis 2022, 13:48
Zakładam że myszka również korzysta z tych lini pot-x i pot-y, dobrze myślę, jest ktoś tu w tym temacie biegły?
Tak, mysz korzysta z tych linii.
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: C64 brak dźwięku i problem z portami

#10 Post autor: Nameless »

A tak zapytam bezpiecznik w komputerze to sprawdziłeś ?
Jeżeli nie chcesz rozbierać , to czy magnetofon działa poprawnie ?

Nie wiem czy brak drugiego napięcia na SIDzie powoduje problemy z wiosełkami, ale na pewno nie będzie dźwięku.

terrino
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2022, 18:32

Re: C64 brak dźwięku i problem z portami

#11 Post autor: terrino »

Nameless pisze:
27 lis 2022, 17:58
A tak zapytam bezpiecznik w komputerze to sprawdziłeś ?
Jeżeli nie chcesz rozbierać , to czy magnetofon działa poprawnie ?

Nie wiem czy brak drugiego napięcia na SIDzie powoduje problemy z wiosełkami, ale na pewno nie będzie dźwięku.
Tak, bezpiecznik sprawdzony, reszta śmiga w tym magnetofon i stacja.

ODPOWIEDZ