Problem z 1541 nie kreci dyskiem

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Mirek
Posty: 7
Rejestracja: 15 lis 2021, 19:43

Problem z 1541 nie kreci dyskiem

#1 Post autor: Mirek »

Witam wszystkich
Niedawno zakupiłem C64 ze stacja dysków 1541 wszystko działało elegancko. Po kilku dniach stacja miała nie małe problemy z odczytywaniem dyskietek więc postanowiłem przeczyścić ją w środku. Zdjąłem płytę główną wyciągnąłem sam napęd z silniczkami, gdy wszystko już wyglądało przyzwoicie złożyłem ją do kupy i... klapa po odpaleniu stacji zaświeca się czerwona dioda jak zawsze na kilka sekund ale silniczek od obrotu ani rusza. Stacja komunikuje się z komodą po włożeniu dyskietki i próbie sformatowania silniczek krokowy zaczyna się ruszać i stukać lecz nic poza tym się nie dzieje wyświetla błędy typu drive not ready bądź file not found. Wspomnę jeszcze że podczas wyłączania stacji silniczek obrotu dyskietki robi jakies 2/3 obrotu (nie wiem czy to ma jakies znaczenie) .Jeśli ktoś zna taki lub podobny przypadek albo ma jakiś pomysł jak to naprawić proszę o odpowiedź.Dodam tylko że moja znajomość elektroniki jest raczej słaba mam zwykły multimetr i chinska lutownicę za pare złotych.

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: Problem z 1541 nie kreci dyskiem

#2 Post autor: Nameless »

pasek ci nie spadł ?

radius75
Posty: 102
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Problem z 1541 nie kreci dyskiem

#3 Post autor: radius75 »

A może to jakaś oznaka śmierci zasilacza

Awatar użytkownika
juntek
Posty: 210
Rejestracja: 23 wrz 2018, 20:17

Re: Problem z 1541 nie kreci dyskiem

#4 Post autor: juntek »

Mirek nie pomyliłeś gniazd jak podłączałeś kable z powrotem do płyty? Są dwa identyczne gniazda i można odwrotnie podłączyć wtyczki.
Tylko przypadkiem nie sprawdzaj teraz czy odwrotne podłączenie rozwiąże problem bo uszkodzisz stację. Tych wtyków nie wolno zamienić!
Ostatnio zmieniony 15 lis 2021, 21:44 przez juntek, łącznie zmieniany 1 raz.
READY.

Mirek
Posty: 7
Rejestracja: 15 lis 2021, 19:43

Re: Problem z 1541 nie kreci dyskiem

#5 Post autor: Mirek »

Pasek jest na miejscu napiecie do silnika jest 12 v na jednym pinie i chyba 7v na drugim o ile dobrze pamietam (piny na plycie)

Mirek
Posty: 7
Rejestracja: 15 lis 2021, 19:43

Re: Problem z 1541 nie kreci dyskiem

#6 Post autor: Mirek »

Nie wtykow nie zamienilem jeden jest od diody zielonej i drugi wlasnie od silnika. Sprawdzilem ze zdjeciem zrobiinym przed rozkrecaniem i wszystkie wtyki sa tak jak byly



Mirek
Posty: 7
Rejestracja: 15 lis 2021, 19:43

Re: Problem z 1541 nie kreci dyskiem

#9 Post autor: Mirek »

Po przetestowaniu stacji wydaje mi się,że głównym podejrzanym jest MOS 7707. Lecz nie moge nigdzie takiego znaleźć.Ponoć podobnym układem jest 7406. Czy ktoś może potwierdzić że ten układ będzie działał prawidłowo ze stacja 1541 ?

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: Problem z 1541 nie kreci dyskiem

#10 Post autor: Nameless »

Przecież masz w tym pliku ode mnie
UB1 7406, 7416, M53206P or 7707 LOGIC

Mirek
Posty: 7
Rejestracja: 15 lis 2021, 19:43

Re: Problem z 1541 nie kreci dyskiem

#11 Post autor: Mirek »

Wymieniłem UD1 mos 7707 na 7406 nic nie pomogło.
Wymieniłem UD2 7417 na SN74LS07N silnik obrotowy dysku zaczął działać.
Początkowo stacja nie czytała plików więc przeczyściłem głowicę ale nic nie pomogło zacząłem naciskać układy scalone w okolicy nowego SN74LS07N - stacja zaczęła czytać katalogi. Udało się uruchomić 2 gry z ok 15 po jakimś czasie stacja przestała całkowicie czytać dyskietki. Później bez żadnej ingerencji zaczęła działać w ten sam sposób (czyta foldery na dysku) Włączyłem programowo obroty silniczka - działa nierówno, losowo przyspiesza i zwalnia obroty. Czasami silniczek krokowy tak jakby się zacinał i głowica nie porusza sie po całej szynie tylko robi 1 ruch do przodu i wraca wtedy naciskam gdzies na środku płyty lub poruszam tymi pomarańczowymi "pastylkami" - krokowy zaczyna działać, obrotowy przyspiesza obroty (lecz dalej czyta tylko foldery) Co może być przyczyną takiego zachowania?

Mirek
Posty: 7
Rejestracja: 15 lis 2021, 19:43

Re: Problem z 1541 nie kreci dyskiem

#12 Post autor: Mirek »

Chyba udalo sie naprawic ta stacje.
Nie wiem ktore dzialanie pomoglo ale wymienilem wszystkie elektrolityczne kondenstaory na plycie glownej i dokrecilem srubke od uziemienia ktora byla poluzowana. Stacja dziala czyta wiekszosc dyskietek ktore maja po 30 pare lat z zapisem jest troche gorzej. Pliki zapisane w trybie fastload nie nadaja sie do odczytu. Maja po 0 bloków i gwiazdke na koncu nazwy.
Ktos pomoze?

Mirek
Posty: 7
Rejestracja: 15 lis 2021, 19:43

Re: Problem z 1541 nie kreci dyskiem

#13 Post autor: Mirek »

Aha wymienilem jeszcze stabilizator napiecia ten 12 kc

ODPOWIEDZ