Speed Dos + Ultimate II+ = problem

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
ppperkoz
Posty: 4
Rejestracja: 27 lut 2018, 22:34

Speed Dos + Ultimate II+ = problem

#1 Post autor: ppperkoz »

Cześć,
Potrzebuję Waszej pomocy. Trafił mi się c64 z wbudowanym SpeedDOS. Nie mogę go w żaden sposób namówić do współpracy z Ultimate II+.

UII+ jest na pewno sprawny, mam drugi c64 z JiffyDOS i tam wszystko działa OK. Problem polega na tym, że większości programów nie da się wczytać. Rozpoczyna się wczytywanie i trwa to w nieskończoność.

Jak uruchomię komputer ale jeszcze nic nie zrobię na UII+ działają skróty klawiszowe SpeedDOS (F5 -> Load itd.). Jak zamontuję dyskietkę z poziomu UII+ ww. skróty klawiszowe już nie działają.

Przeczytałem, że aktualizacja firmware UII+ naprawia jakieś błędy z wczytywaniem w SpeedDOS, więc zaktualizowałem do wersji 3.10, ale nic się nie zmieniło.

Komputer ma wbudowany jakiś przełącznik podłączony do płyty głównej, myślałem, że będzie włączać i wyłączać SpeedDOSa, ale w każdej pozycji tego przełącznika komputer uruchamia się w trybie SpeedDOS (przynajmniej za każdym razem tak samo wygląda ekran startowy).
C64C + Commodore 1702 + Ultimate II+

Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Re: Speed Dos + Ultimate II+ = problem

#2 Post autor: rime. »

Zacząłbym diagnozę od przywrócenie oryginalnego kernala w komputerze ponieważ SpeedDOS został stworzony z myślą o dodatkowym kablu równoległym podpinanym przez userport do stacji.

Awatar użytkownika
ppperkoz
Posty: 4
Rejestracja: 27 lut 2018, 22:34

Re: Speed Dos + Ultimate II+ = problem

#3 Post autor: ppperkoz »

rime. pisze:
30 paź 2021, 21:28
Zacząłbym diagnozę od przywrócenie oryginalnego kernala w komputerze ponieważ SpeedDOS został stworzony z myślą o dodatkowym kablu równoległym podpinanym przez userport do stacji.
Dzięki. Szukałem rozwiązania, żeby jednak zostawić SpeedDOS, ale raczej muszę się go pozbyć. Znalazłem częściowe rozwiązanie na innym forum - załadowałem dodatkowo SpeedDOSa jako alternatywny kernal w Ultimate (podstawowy i do wirtualnej stacji dysków). Po takim zabiegu zaczęło lepiej działać, ale nadal są problemy, część z programów się wiesza.

Myślę, czy nie zamienić SpeedDOSa na JiffyDOSa z zewnętrznym przełącznikiem. Przydałby się do korzystania ze standardowej stacji dysków, do pracy z magnetofonem lub Ultimate, byłby wyłączany.
C64C + Commodore 1702 + Ultimate II+

ODPOWIEDZ