Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
rs2322
Posty: 162
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:39
Kontakt:

Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

#1 Post autor: rs2322 »

Cześć

Słowem wstępu, kilka godzin temu człowiekowi podnieśli ciśnienie gdyż się zapytałem o źródło projektu Pana który wystawił na grupie facezbuka takie cuś poniżej, w efekcie nie dostałem odpowiedzi sam odszukałem źródło i podałem, w efekcie cyk dostałem BANA :)


No cóż myślę, zrobię lepsze i podam dalej:)
Załączniki
wysryw.jpg
wysryw.jpg (155.41 KiB) Przejrzano 2411 razy
rs2322 [ten z banem od Raf'a] z forum c64power
Projekty elektroniki, pamięci sram, eprom, eeprom, flash, programowanie free.
kontakt: rs2322[at]interia.pl

Awatar użytkownika
rs2322
Posty: 162
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:39
Kontakt:

Re: Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

#2 Post autor: rs2322 »

W efekcie z drinkiem w rączce w przeciągu mniej niż 40 min, cyk... moja wersje konwerterka.
Jak by nie było mam potrzbę gdyż Operation Wolf tylko myszka jest szansa przejść.

Źródło org. projektu: http://sensi.org/~svo/[m]ouse/?fbclid=I ... we2DCRY2C4

W załączniku model 3D pcb (.step) dla osoby która ma czas żeby wygenerować obudowę do druku.
Załączniki
USB21351 3D model.zip
model 3D konwerter 1351
(823.65 KiB) Pobrany 31 razy
konwerter 1351
konwerter 1351
USB21531_BOTTOM.jpg (140.79 KiB) Przejrzano 2409 razy
konwerter 1351
konwerter 1351
USB21251_TOP.jpg (85.35 KiB) Przejrzano 2409 razy
rs2322 [ten z banem od Raf'a] z forum c64power
Projekty elektroniki, pamięci sram, eprom, eeprom, flash, programowanie free.
kontakt: rs2322[at]interia.pl

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

#3 Post autor: Steffan »

rs2322 pisze:
04 maja 2021, 22:00
Cześć

Słowem wstępu, kilka godzin temu człowiekowi podnieśli ciśnienie gdyż się zapytałem o źródło projektu Pana który wystawił na grupie facezbuka takie cuś poniżej, w efekcie nie dostałem odpowiedzi sam odszukałem źródło i podałem, w efekcie cyk dostałem BANA :)
No cóż myślę, zrobię lepsze i podam dalej:)
Na 99% autorem jest Rime. Mam taki do niego.
S.
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Re: Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

#4 Post autor: rime. »

Nie jestem autorem projektu [M]ouse. Ja tylko zaprojektowałem wzór płytki dla Atmegi w DIPie i udostępniłem ją na PCBWay.com
Takich designów PCB jest i będzie jeszcze więcej (jak widać powyżej). Ja swoją płytkę zaprojektowałem na szybko, ale zaznaczyłem w opisie na PCBWay fakt, że jest to tylko design do projektu [M]ouse. https://www.pcbway.com/project/sharepro ... tion_.html
A no i płytka z pierwszego postu nie jest moim dziełem :P

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

#5 Post autor: Steffan »

rs2322 pisze:
04 maja 2021, 22:00
Słowem wstępu, kilka godzin temu człowiekowi podnieśli ciśnienie gdyż się zapytałem o źródło projektu Pana który wystawił na grupie facezbuka takie cuś poniżej, w efekcie nie dostałem odpowiedzi sam odszukałem źródło i podałem, w efekcie cyk dostałem BANA :)
Widze, że wojna C64 vs C64 trwa dalej. Rubikus dostał bana tu na forum, a teraz RS2322 dostał bana od Rubikus-a.
Czy ten rynek retro jest tak bardzo miodem płynący, że trzeba się tak wyżynać? Konkurencja jak w zakładach pogrzebowych, walka o każdą skórkę :shock: :D
Kiedy to się zakończy?
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

#6 Post autor: wegi »

rs2322 pisze:
04 maja 2021, 22:00
[...]
w efekcie cyk dostałem BANA :)

[...]
Masz ty szczęście do tych banów :mrgreen:

Ale super prods i opcje na różne wtyki...

Aż mi zaczął chodzić po głowie mod tego jako adapter pod blue pill z natywną obsługą USB 2.0 i do tego akceptacja gwizdka wireless'owego... taki luźny pomysł wrzucam.

pzdr
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

#7 Post autor: wegi »

Tak bym ciut polikwidował zbędne załamania i odsunął ścieżki od padów skoro miejsca full

... i dodałbym ze 2 przelotki żeby ten prund miał kędy lecieć

ale to tylko takie moje trollowanie
Załączniki
USB21531_BOTTOM.jpg
USB21531_BOTTOM.jpg (146.31 KiB) Przejrzano 2304 razy
USB21251_TOP.jpg
USB21251_TOP.jpg (85.96 KiB) Przejrzano 2304 razy
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
rs2322
Posty: 162
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:39
Kontakt:

Re: Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

#8 Post autor: rs2322 »

Steffan jaka tam wojenka, nawet nie wiedziałem że to rubikus, uświadomiłeś mnie dobrze wiedzieć na przyszłość. Chodzi wyłącznie o to że za zadane pytanie dostałem bana. Nie mam kiedy robić modułów dla siebie w tym incydentalnie dla innych z długimi czasami oczekiwania ale cóż "real life".

wegi dzięki za rady choć bardziej takie modyfikacje są wskazana dla high-spead jak ddr3 itd. tutaj nie będzie miało to znaczenia dla signal-integrity, nawet bym tego pewnie nie zobaczył podczas emisji widma dla testów EMC/EMI.
rs2322 [ten z banem od Raf'a] z forum c64power
Projekty elektroniki, pamięci sram, eprom, eeprom, flash, programowanie free.
kontakt: rs2322[at]interia.pl

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

#9 Post autor: Steffan »

rs2322 pisze:
06 maja 2021, 20:15
Steffan jaka tam wojenka, nawet nie wiedziałem że to rubikus, uświadomiłeś mnie dobrze wiedzieć na przyszłość. Chodzi wyłącznie o to że za zadane pytanie dostałem bana. Nie mam kiedy robić modułów dla siebie w tym incydentalnie dla innych z długimi czasami oczekiwania ale cóż "real life".

wegi dzięki za rady choć bardziej takie modyfikacje są wskazana dla high-spead jak ddr3 itd. tutaj nie będzie miało to znaczenia dla signal-integrity, nawet bym tego pewnie nie zobaczył podczas emisji widma dla testów EMC/EMI.
Ja też nie wiedziałem, że administratorem/założycielem tej grupy jest Rubikus. Dopiero jak zostałeś wyzwany od: pracowników skarbówki, WEGI-CH i RAF-ÓW, zapaliła mi się lampka. Dla jasności: Panowie, nie biorę żadnej ze stron. Kogoś trochę poniosły emocje :wink: , a po co, dla paru cieniutkich płytek. :D Wolałbym, żeby się wszyscy dogadali, ale mam świadomość że się nie da. Życie! Ban na pewno nie zasłużony. Myślę, że więcej ludzi tak go ocenia. Więc teraz jesteś męczennikiem :lol: .

Pozdro
S.
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

#10 Post autor: Nameless »

mam wrażenie ze kolegę rubikusa bardzo często ponoszą te emocje.
korona z głowy by nie spadła, a wskazanie projektu źródłowego miłe dla twórcy.

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

#11 Post autor: Osfald »

rs2322 pisze:
04 maja 2021, 22:02
W załączniku model 3D pcb (.step) dla osoby która ma czas żeby wygenerować obudowę do druku.
Moduł w tym stanie to same problemy w druku 3D :D Dodatkowo ten typ DB9, jak wiadomo, nie służy najlepiej w przypadku C64, tak aby móc włączyć się bezpośrednio do złącza, bez przejściówek. Obudowa nie może poszerzać tego wtyku, a w tym przypadku musi.... Mikrostyk wybrano w takiej wysokości, że przekracza minimalny obrys w przekroju poprzecznym - ale tu łatwo dać niższy. Nie przewidziano choćby jednego otworu przez płytkę do łączenia wkrętem obudów dwupołówkowych. Pozostają zatrzaski co w przypadku druku 3D nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Jeśli chcieć zrobić obudowę wsuwaną to obrys powiększa dodatkowo PS2 - po co to komu? W USB można wpiąć przejściówkę na PS2 jeśli już zajdzie potrzeba. Generalnie moduły wpinane w złącza DB9 C64 powinny być jak najwęższe, a w przekroju poprzecznym żaden element nie powinien wychodzić za obrys samego złącza DB9. Zapewni to możliwość używania dwóch takich modułów wpiętych jednocześnie obok siebie.

Przykład obudowy wsuwanej, jaką zaprojektowałem do adaptera TOM, można znaleźć tu:
https://www.thingiverse.com/thing:4689639

Obudowa powinna przenosić na siebie, poprzez połączenie mechaniczne z korpusem złącza, siły związane z mocowaniem i odłączaniem adaptera. Jeśli siły te są przenoszone przez płytkę to jest to niewłaściwe, grozi uszkodzeniem padów na płytce. Dobrą praktyką jest stosowanie między złączem przykręconym do obudowy, a płytką kawałka przewodu. Izoluje to całkowicie płytkę od sił wywieranych na złącze. Wyjątkiem są złącza wykonane jako cześć płytki, jak w cartach.

A tu przykładowy lepszy (w sensie rozmiarów i złącza DB9) projekt adaptera jaki znalazłem w sieci: Obrazek
Podobnie wygląda TOM.

forseti
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2020, 13:26

Re: Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

#12 Post autor: forseti »

wegi pisze:
05 maja 2021, 19:38
Ale super prods i opcje na różne wtyki...
Już miałem brać tę przejściówkę od rubikusa tym bardziej, że czekam na EF3 od niego, więc jedną przesyłką bym to ogarnął.
Ale ten projekt podoba mi się bardziej ze względu na wsparcie dla myszek USB.
Krótkie acz konkretne pytanie - kiedy, gdzie i za ile można to kupić :)

Awatar użytkownika
rs2322
Posty: 162
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:39
Kontakt:

Re: Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

#13 Post autor: rs2322 »

Osfald dzięki za kawał wiedzy pod katem na co zwracać uwagę.
Tact-switch widoczny na wizualizacji jest opcja i nie musi być stosowany i raczej nie będzie, funkcje konfiguracji przeprowadza się za pomocą przycisków podłączonej myszki. Natomiast jeżeli chodzi o złącze DB9 będzie zastosowane identyczne jak podałeś jako przykład już wcześniej ten typ stosowałem w joyswitcherach i to sie sprawdzało - nie chcę stosować przejściówek czy przedłużek. Jeżeli chodzi o otwór to nie ma sprawy bo większość placu to wylewka masy. Poprawie elementy i dodam plik step.

forseti priv
rs2322 [ten z banem od Raf'a] z forum c64power
Projekty elektroniki, pamięci sram, eprom, eeprom, flash, programowanie free.
kontakt: rs2322[at]interia.pl

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

#14 Post autor: Osfald »

OK, coś na pewno wymyślimy w oparciu o nowy step.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

#15 Post autor: wegi »

Na szybko moja uwaga - przemyslcie to czy warto sie pakowac w atmege skoro gupi stm blue pill za 5 zloty natywnie obsłuży USB2.0 - jaki problem wbic do niej USB HID i odczytywać gwizdek od wirelesowej myszki...

Można nawet to zrobić na bezczela jako adapter do blue pill'a - możliwości i jakość o niebo lepsze...
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

#16 Post autor: Steffan »

Osfald pisze:
08 maja 2021, 11:09
A tu przykładowy lepszy (w sensie rozmiarów i złącza DB9) projekt adaptera jaki znalazłem w sieci: Obrazek
A tu przykładowy lepszy :lol: :lol: :lol: (w sensie rozmiarów i złącza DB9) pomysł na obudowę jaki znalazłem w sieci:
tanio-buda.png
tanio-buda.png (155.86 KiB) Przejrzano 2087 razy
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Mysz PS2 (USB) dla C64 konwerter

#17 Post autor: Osfald »

Dildo? :mrgreen:

ODPOWIEDZ