C64 chlebak, błędy przy wyświetlaniu obrazu

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: C64 chlebak, błędy przy wyświetlaniu obrazu

#21 Post autor: Steffan »

Patrząc na te foty (te i poprzednie) rzuca się w oczy to powtarzanie (dokładnie o 64 znaki) To jest problem z 6 bitem na jakiejś z szyn (zwarcie), mutlipleksery? (no ale wymieniłeś wszystko). 4 razy wystawiane są te same dane. Dodatkowo te śmieci na dole jeż mają jakiś powtarzający patern. Tylko głośno myślę. Nich ktoś bardziej spostrzegawczy się wypowie.
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

drg
Posty: 11
Rejestracja: 12 mar 2021, 07:26

Re: C64 chlebak, błędy przy wyświetlaniu obrazu

#22 Post autor: drg »

Dzięki. Przeglądając jeszcze Internety wpadłem na trop uszkodzonego U14, np. podobne artefakty widać na https://youtu.be/WFZSUVCJwuY?t=420 czy https://www.pictorial64.com/ w sekcji U14. Zamówiłem 74LS258 i podmienię jak przyjdzie.

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: C64 chlebak, błędy przy wyświetlaniu obrazu

#23 Post autor: Steffan »

Jest duża szansa, że znalazłeś rozwiązanie. Trzymam kciuki. Daj znać jak poszło.
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

drg
Posty: 11
Rejestracja: 12 mar 2021, 07:26

Re: C64 chlebak, błędy przy wyświetlaniu obrazu

#24 Post autor: drg »

Tak, to to, po wymianie U14 (74LS258) problemy z wyświetlaniem się skończyły:

Obrazek

Natomiast zauważyłem kolejny problem - diagnostyka mówi, że U1, U2 oraz U18 są złe:

Obrazek

Wydaje mi się, że wcześniej SID działał, ponieważ nawet jak diagnostyka nie była czytelna (przed wymianą 74LS258), słychać było sound test, teraz nie. Mam w domu zamiennik (Swin SID), to spróbuję podmienić.

Problemem może być to, że zauważyłem, że jedna z nóżek U7 (6510) była dolutowywana wcześniej. W ogóle jak się za mocno go docisnęło w podstawce, to C64 nie startował. Czy można gdzieś go kupić na podmiankę, ew. przełożyć z C64C (tylko tam jest 8500 chyba)?

Generalnie podczas szukania błędów wyjmowałem wszystkie chipy z podstawek i czyściłem styki, ciekawe czy podczas tego procesu coś nabroiłem.

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: C64 chlebak, błędy przy wyświetlaniu obrazu

#25 Post autor: Steffan »

drg pisze:
09 kwie 2021, 14:27
Problemem może być to, że zauważyłem, że jedna z nóżek U7 (6510) była dolutowywana wcześniej. W ogóle jak się za mocno go docisnęło w podstawce, to C64 nie startował. Czy można gdzieś go kupić na podmiankę, ew. przełożyć z C64C (tylko tam jest 8500 chyba)?
Tak 6510 i 8500 są swapowalne, te same napiecia pracy. Różnica jest tylko w technologi wykonania czipa. Mam wrażenie, że 8500 jest odrobinę chłodniejszy (ale to może moje wydajemisie).

pozdro
S
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: C64 chlebak, błędy przy wyświetlaniu obrazu

#26 Post autor: Nameless »

Bez dongli tak będzie sypał błędami :-)
ale nie masz dźwięku w ogóle ? sprawdź może ci się noga zawinęła w SID'zie ewentualnie znikneło 9v z zasilacza :-D

drg
Posty: 11
Rejestracja: 12 mar 2021, 07:26

Re: C64 chlebak, błędy przy wyświetlaniu obrazu

#27 Post autor: drg »

Dziwne, nie było dźwięku przez RF, przez scart już dźwięk działał, giana siaters śmiga, chociaż na teście wychodzi SID bad. Sprawdze inne c64 (chociaż mam tylko c64c), podmienię SID. Chyba, że na gołym cardridge (a tę doagmostykę odpalam na kungfuflashu) bez dodatkowego hardware SID też pokazuje się bad jak i CIA.

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: C64 chlebak, błędy przy wyświetlaniu obrazu

#28 Post autor: Nameless »

RF to olej, może akurat TV był przełączony na inny zakres fonii. Nie podmieniałbym SiDów stary z nowym :-)
Dokładnie tak nie ma dongli masz błąd na SIDzie

ODPOWIEDZ