Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
dekanex
Posty: 184
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:14

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#21 Post autor: dekanex »

Pokaż ten composite z ciekawości czy u mnie to samo.
Tło GEOSa u Ciebie to bajka. Takie coś bym chciał osiągnąć.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#22 Post autor: wegi »

Też na fotkach widać z daleka niby u góry przekolorowanie na zielono na napisach, a z bliska nie - nie wszystko taka fotka z ręki dobrze odda.

Widać potęgę kung fu flasha - w momencie zamapuje carta i wyemuluje :!:


CVBS:
Załączniki
cvbs2.jpg
cvbs2.jpg (1.46 MiB) Przejrzano 1025 razy
cvbs1.jpg
cvbs1.jpg (1.46 MiB) Przejrzano 1025 razy
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

dekanex
Posty: 184
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:14

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#23 Post autor: dekanex »

Dokładnie te „pasy” mnie wkurzają. Skoro twierdzisz że przez s-video ich nie ma to jest dla mnie jakaś nadzieja :D
Czy był w tym wątku namiar na ten konwerter którego używasz?

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#24 Post autor: wegi »

Osfald podał w wątku o konwerterach. On ma wyjście HDMI, ale w razie czego - sprawdziłem i mogę polecić takie coś:

HDMI2VGA

https://pl.aliexpress.com/item/10050014 ... 5c0fvgcshL

Sprawuje się bardzo poprawnie o wiele lepiej niż ten mój szrot AV2HDMI

W drugą stronę też dobrze działa:

VGA2HDMI

https://pl.aliexpress.com/item/10050014 ... 5c0fCKpCYx


edit:

btw ciekawy temat do sprawdzenia:

https://pl.aliexpress.com/item/40004185 ... 5c0fBPFfhs
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

dekanex
Posty: 184
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:14

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#25 Post autor: dekanex »

Jak do tego co podałeś podpiąć c64?

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#26 Post autor: wegi »

O co konkretnie pytasz bo 3 rzeczy podałem.

HDMI2SVGA to dodatkowy konwerter z HDMI, które ma osfaldowy konwerter - więc jest to opcja dla kogoś kto nie ma HDMI, bądź koniecznie chce mieć końcowy sygnał na VGA.

Retroscaler ma wejście S-VIDEO, więc potrzebujesz kabla, który ze złącza VIDEO C64 ma wyjście na S-VIDEO.

Jednocześnie masz zamiennik modulatora, który ma wyjście na gniazdo S-VIDEO więc potrzebujesz zwykłego kabla S-VIDEO
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

dekanex
Posty: 184
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:14

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#27 Post autor: dekanex »

Ciekawią mnie te dwa zaznaczone urządzenia bo rozumiem że na nich uzyskałeś ten efekt pięknego geosa po s-video.
Załączniki
Screenshot_20210208-133401_Chrome.jpg
Screenshot_20210208-133401_Chrome.jpg (1.45 MiB) Przejrzano 979 razy

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#28 Post autor: wegi »

Osfald podał link w wątku śmiało bierz jego namiar i kupuj. Zobaczysz wtedy różnicę pomiędzy starym modulatorem i nowym jak przestanie ci skakać dynamiczna regulacja jasności.

Ten drugi to loteria co trafisz czy zadziała z C64 i jakość obrazu - około 200 zł straciłem na nietrafione konwertery tego typu. I może być ten sam sprzedawca, ta sama aukcja jedna sztuka działa inna niwuja i więcej niedziała jak działa. Osfaldowy jest pewniak.

Upalonego portu HDMI w monitorze nie liczę :mrgreen:

edit:

Albo bierz retroscalera bo coś czuję że jest zajebisty - zamówiłem :D

https://pl.aliexpress.com/item/40004185 ... 5c0fBPFfhs
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

dekanex
Posty: 184
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:14

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#29 Post autor: dekanex »

Znalazłem ten wpis. To je to?
Osfald pisze:
12 gru 2020, 23:08
Cześć, mój pierwszy post na forum.

Na początku do konwersji s-video na hdmi używałem amplitunera Onkyo, który napędzał kino domowe... ale sprzedałem go jakiś czas temu, w nowym nie było już wejść s-video i musiałem znaleźć coś innego.

Obecnie do zamiany s-video z C64 na HDMI (do 4k włącznie) używam i polecam takiego chińczyka:

https://www.aliexpress.com/item/32969641095.html

Jeśli wystarczy 720p/1080p to coś takiego:

https://www.aliexpress.com/item/4000286669103.html

Tryby 2k i 4k działają tylko z jakimś lepszym kablem HDMI. Nie wiem dlaczego ale tak jest.

PS
Ciekawe uczucie grać po 30 latach na C64 wyświetlając takie dzieła grafiki jak Zorro na 65calowym OLEDzie w 4k, a do tego podkład dźwiękowy tej gry słuchać z kina domowego :D Jak strzelać z bazooki do komara ;)
Tylko że oba są na hdmi a Ty masz jeszcze coś na VGA. Czy ten na VGA też daje piękne tło w geos? Jeśli tak to dasz namiar?

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#30 Post autor: Osfald »

Popatrzyłem sobie na to co jest na schemacie i płytce modulatora od wegi-ego. Mam jakieś swoje przemyślenia.

Po pierwsze można to jeszcze nazwać modulatorem bo faktycznie sygnał chromy i lumy są sumowane (jeden moduluje drugi) aby uzyskać sygnał kompozytowy. Nie mamy tu już nigdzie możliwości modulacji do postaci sygnału RF (bo z tak uproszczonego schematu bazowego skorzystał wegi projektując swoje rozwiązanie). Gdyby nie ten fakt, to mielibyśmy do czynienia z dwoma osobnymi wzmacniaczami tranzystorowymi sygnału chromy i lumy, czyli dokładnie tego czego oczekujemy na wyjściu s-video - dwóch wzmocnionych, odseparowanych, niezakłóconych sygnałów jasności i koloru. Czy wykorzystanie do tego celu uniwersalnych tranzystorów BC547 jest dobrym pomysłem... Pasmo takiego tranzystora powinno spokojnie podołać tym 4-10MHz ale możnaby zastosować jakieś tranzystory niskoszumne, a najlepiej byłoby złożyć z not katalogowych dwa niskoszumne wzmacniacze, na bazie wzmacniaczy operacyjnych, dla tych sygnałów (dosłownie jeden scalak z dwoma wzmacniaczami i kilka komponentów). Podejrzewam, że dokładnie to widać na zdjęciach modulatora niemców z topica rime.

Co jeszcze można zmienić. Jeśli nie zamierzamy korzystać z sygnału kompozytowego można usunąć elementy L2 R8 R11 i C6. Będzie jeszcze prościej, jeszcze bardziej odizolowane i bez dodatkowych szumów.

Co mnie dziwi to dzielnik napięcia R4 R5 w obwodzie wyjściowym chromy, a za nim szeregowo potencjometr PR1 i kondensator odcinający składową stałą. Rozumiem, że dzielnik ma ograniczyć amplitudę na wyjściu chromy. Jeśli jednak chcemy regulować nasycenie kolorów w pełnym zakresie to można cały ten dzielnik zastąpić tym potencjometrem połączonym w układzie dzielnika. Jeśli boimy się przeregulowania sygnału to można zostawić dzielnik i za nim dołożyć ten potencjometr ale nie szeregowo tylko jako kolejny dzielnik. Kondensator odcinający składową stałą zostawiamy. Rezystor 300Ohm z kabla można wtedy spokojnie usunąć i doregulować się potencjometrem dokładnie do takiego efektu nasycenia kolorów (amplitudę chromy) jaki nam odpowiada.

Podobnie mamy w torze lumy. Potencjometr szeregowy należy zamienić na układ dzielnika, który wpinamy za dzielnikiem R7 R12. W ten sposób wyregulować można będzie jasność (amplitudę lumy).

Jeśli jest jakieś zainteresowanie takimi zmianami to właśnie przerabiam połączenia na płytce wegi-ego i podzielę się wynikami oraz schematem.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#31 Post autor: wegi »

Osfald pisze:
09 lut 2021, 11:14
[...]
Jeśli jest jakieś zainteresowanie takimi zmianami to właśnie przerabiam połączenia na płytce wegi-ego i podzielę się wynikami oraz schematem.
Jest zainteresowanie - dziel się :)

Zastanawia mnie jeszcze czy da się poprawić CVBS i zmienić wartości elementów, czy mogłoby to poprawić jakość odbioru. Prawdopodobnie z mizernym skutkiem, bo kompozyt z założenia jest gorszy od dwóch osobnych torów.

Jak masz jakieś "kącepcje" to mów.

edit

nie wiem co widziałeś, prawdopodobnie wersję rime z lumafixem i... 7414 jest od lumafixa
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#32 Post autor: Osfald »

Tak wygląda plansza testowa po moich przeróbkach Twojego modulatora:

Obrazek

Niestety nie mam puszki i pojawił się nieznaczny szum poziomy na lumie. Trzeba jeszcze powalczyć.
Jednak regulacja nasycenia barw i jasności daje MEGA efekt.

PS
Nie posiadam żadnej przystawki typu LUMAFIX.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#33 Post autor: wegi »

Brawo, brawo !

Nie wiem czy ja takie kiepskie zdjęcia robiłem czy TY tak dobrze modzisz

Puszkę będę miał na spszedasz jednom bo jutro przychodzi RGBMOD

https://videogameperfection.com/product ... ent-video/
rgbmod.png
rgbmod.png (57.03 KiB) Przejrzano 882 razy


edit:
ale mnie podkręciłeś :!:

muszę jeszcze jutro sprawdzić, bo ja miałem w C64 podpięty svideo do wewnętrznego konwertera i on osłabiał sygnał :/
Ostatnio zmieniony 09 lut 2021, 22:38 przez wegi, łącznie zmieniany 1 raz.
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#34 Post autor: Osfald »

Wyjście komponentowe to zupełnie nowa jakość w C64. Nigdy takich sygnałów nie miał dostępnych. Ciekawe jaki będzie efekt.

Co do pokazanej planszy testowej to zdjęcie zrobione komórką, wyświetlaczem jest OLED. Ale nawet olewając zdjęcie moja żona potwierdza, że różnica jest duuuża. A jeśli żona, widząca 10^23 kolorów, potwierdza to nie można tego zignorować :D

Jest poprawa, wyraźna.
Ostatnio zmieniony 09 lut 2021, 22:42 przez Osfald, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#35 Post autor: wegi »

Zdaje mi się że wszystko się rozbija o dekodowanie chromy i w końcu nasze konwertery TEŻ MUSZĄ DOKŁADNIE TO ROBIĆ więc pewnie będzie dobrze, ale nie jak dzień do nocy - no w końcu te konwertery też to robią, a tutaj taki... "przedkonwerter" który wymusi konwerter z RGB LOL

ale czego się nie robi dla research for community :)
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

dekanex
Posty: 184
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:14

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#36 Post autor: dekanex »

wegi pisze:
09 lut 2021, 12:24
bo kompozyt z założenia jest gorszy od dwóch osobnych torów.
Może i gorszy ale nie na tyle żeby dawać tak marne efekty w "teście geosa" czyli wyświetlając tą siateczkę
Na tym samym monitorku: c64 siatka z "sieczką" i podobna a nawet drobniejsza na amidze siatka bez "sieczki".
Wszystko przez Composite czyli da się tylko trzeba ulepszyć źródło.
Załączniki
C64
C64
20210209_220908.jpg (3.33 MiB) Przejrzano 868 razy
Amiga
Amiga
20210209_220715.jpg (3.52 MiB) Przejrzano 868 razy

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#37 Post autor: wegi »

Osfald pisze:
09 lut 2021, 22:36
A jeśli żona, widząca 10^23 kolorów, potwierdza to nie można tego zignorować :D

Jest poprawa, wyraźna.
Tylko wywaliłeś kompozyta?
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#38 Post autor: wegi »

@dekanex - pytanie czy warto ulepszać kompozyta mając do dyspozycji rozdzielone 2 czyste sygnały i jak to wpłynie na zakłócenia dla s-video. Osfald mówił że wywalił przerabianie kompozyta.

Więc czy warto się skupić na kompozycie czy prościej na svideo?

edit

prościej znaczy się skuteczniej i wydajniej
Ostatnio zmieniony 09 lut 2021, 22:51 przez wegi, łącznie zmieniany 1 raz.
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

dekanex
Posty: 184
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:14

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#39 Post autor: dekanex »

Osfald pisze:
09 lut 2021, 22:16
Tak wygląda plansza testowa po moich przeróbkach Twojego modulatora:

Obrazek

Niestety nie mam puszki i pojawił się nieznaczny szum poziomy na lumie. Trzeba jeszcze powalczyć.
Jednak regulacja nasycenia barw i jasności daje MEGA efekt.

PS
Nie posiadam żadnej przystawki typu LUMAFIX.
Możesz zrobić "test geosa"?
Wegi zobaczył na tym teście różnicę, więc sprawdźmy też to. Please.

dekanex
Posty: 184
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:14

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#40 Post autor: dekanex »

@Wegi nie warto. Tak tylko nie chciałem żeby niesłusznie coś kompozytowi umniejszać, lub zrzucać na niego winę :wink:

ODPOWIEDZ