Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
dekanex
Posty: 183
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:14

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#61 Post autor: dekanex »

Zrobiłem modyfikację osfalda na mojej testowej maszynie,ale efekt jeszcze gorszy :(
Niestety nie mam dobrego sprzętu z wejściem s-video (telewizor sony coś nie chce współpracować), więc wykorzystuję chińskie dziadostwo podpięte pod usb.
Nie interesowała mnie końcowa jakośc obrazu ale zmiana jaka się dokona po przeróbce.
Poniżej efekty (a raczej ich brak) oraz dla porównania (jak kiepskie jest chińskie dziadostwo) obraz z Amigi który wcześniej pokazywałem przez composite.
Kolejno:
1 i 2 bez przeróbek (oryginał od wegi)
3 i 4 po przeróbce (wg wytycznych osfald)
5 obraz kontrolny z Amigi jak kiepski jest chińczyk ;)
Załączniki
org.png
org.png (516.16 KiB) Przejrzano 2173 razy
oryg.png
oryg.png (514.9 KiB) Przejrzano 2173 razy
zmi.png
zmi.png (668.2 KiB) Przejrzano 2173 razy
zmia.png
zmia.png (535.58 KiB) Przejrzano 2173 razy
ami.png
ami.png (654.09 KiB) Przejrzano 2173 razy

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#62 Post autor: Osfald »

U Ciebie obraz wygląda tak jakbyś nadal korzystał z wyjścia kompozytowego. Tragicznie.

A czy na wyjściach lumy i chromy masz te potencometry przerobione na dzielniki napięcia? Jeśli tak to możesz nimi regulować jakość obrazu.

Na pewno też ten chiński wynalazek jest podejrzany...

Projektuję właśnie płytkę pod moje rozwiązanie. Dam znać co wyszło.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#63 Post autor: wegi »

Osfald pisze:
14 lut 2021, 00:38
[...]
A czy na wyjściach lumy i chromy masz te potencometry przerobione na dzielniki napięcia? Jeśli tak to możesz nimi regulować jakość obrazu.
[...]

Jak się uda to dzisiaj sprawdzę i jeszcze z tym sprzęgiem

Osfald pisze:
14 lut 2021, 00:38
[...]
Projektuję właśnie płytkę pod moje rozwiązanie. Dam znać co wyszło.

I temat zaczyna nabierać rumieńców i robi się ciekawie.

Przerobiłem schemat na osfaldowy i poprawiłem PCB

https://easyeda.com/wegi1/modulator-replacement-c64
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#64 Post autor: Osfald »

Zagadka porównawcza :D

Poniżej zestawienie dwóch plansz testowych (zdjęcia robione telefonem w trybie PRO z zablokowanymi wszystkimi ustawieniami aby nie było wpływu ekspozycji na porównanie) wygenerowanych na dwóch różnych modulatorach:

Obrazek

Która bardziej się Wam podoba?

comankh
Posty: 1622
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#65 Post autor: comankh »

pomimo pasów - górny.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#66 Post autor: wegi »

Może górny ma ciut cieplejsze nasycenie barw, ale dolny ma bardziej precyzyjny obraz.

Widać to np na pojedynczych liniach białoczarnych i ma mniej pasów (lumafix się zda?)

mój faworyt - dolny

edit może nie cieplejsze a soczyste

edit2 i niech zgadnę górny jest 2K a dolny 4K
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
rebok
Posty: 227
Rejestracja: 30 sty 2018, 09:32
Grupa: BooM!

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#67 Post autor: rebok »

Wybieram dolny i podkręcam nasycenie kolorów ;)
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#68 Post autor: starymarabut »

Osfald pisze:
14 lut 2021, 00:38

Projektuję właśnie płytkę pod moje rozwiązanie. Dam znać co wyszło.
Przenieś na płytkę te otwory montażowe pod ekran modulatora. Nie chcialem robić otworku w MB pod płytkę wegiego i zamocowalem ją mało elegancko na hot glue do MB.
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#69 Post autor: Osfald »

Góra to oryginalny modulator C64 bez przeróbek, dolny to modulator wegi-ego z moimi przeróbkami. Oba wyświetlone w 4K na OLEDzie.

Zrobiłem nieco głębsze śledztwo, uruchamiałem różne aplikacje i obserwowałem. Potem przywróciłem modulator wegi-ego do stanu pierwotnego, potem zmieniałem, dokładałem pojemności, ujmowałem wzmocnienia, zmieniłem tranzystory na niskoszumne SS9014... generalnie robiłem wiele ale niewiele zyskałem :evil:

Oryginalny modulator pracuje nienajgorzej, jego głównymi wadami są:
1) przeregulowania amplitudy sygnałów na wyjściu lumy co zmusza elektronikę upscalera do wtrącania się w jasność obrazu. Można to wyregulować, opiszę potem,
2) mniejsza szczegółowość obrazu wynikająca z wady nr 3,
3) nieco większe obwódki barwne na kontrastowych przejściach,
4) wyraźne pionowe linie/pasy (naturalne zachowanie obrazu generowanego przez VICa w C64).

Natomiast modulator wegi-ego (także z moimi zmianami) cechuje się:
1) niewielkim zaszumieniem poziomym (włożenie modulatora do puszki po oryginalnym modulatorze nic nie dało),
2) nieco mniejszym nasyceniem barw,
3) pewnymi niestabilnościami obrazu w kilku aplikacjach wyświetlających białe znaki na czarnym tle (wrzucę filmik),
4) lepiej radzi sobie z liniami pionowymi (jakby delikatna lumafix).

Na to wszystko oczywiście nakłada się wspomniany upscaler, którego działanie sprawdziłem z różnymi innymi (poza C64) źródłami sygnału s-video. Działa dobrze, z zasady jednak adaptuje się nieco do otrzymywanych na wejściach sygnałów, co bywa widoczne.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2021, 22:20 przez Osfald, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#70 Post autor: Osfald »

starymarabut pisze:
14 lut 2021, 22:06
Przenieś na płytkę te otwory montażowe pod ekran modulatora. Nie chcialem robić otworku w MB pod płytkę wegiego i zamocowalem ją mało elegancko na hot glue do MB.
U mnie modulator oryginalny trzymał się za pomocą lutowania pól masy do blach ekranu. Dopiero blacha ekranu trzyma się w płycie na 4 zębach. Chodzi Ci o te 4 prostokątne otwory?

Jeśli chodzi o testy to na ich czas wlutowałem w płytę główną 2x4 socket do goldpinów i w rogach modulatora po jednym takim socket-cie, jako podpórki. Świetnie się to sprawdza:

Obrazek

dekanex
Posty: 183
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:14

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#71 Post autor: dekanex »

Osfald pisze:
14 lut 2021, 00:38
A czy na wyjściach lumy i chromy masz te potencometry przerobione na dzielniki napięcia? Jeśli tak to możesz nimi regulować jakość obrazu.
Tak. Zrobiłem dokładnie wg Twoich wskazówek. Zjechanie jednym na dół skutkuje monochromatycznym obrazem w troszkę lepszej jakości, zjechanie drugim przyciemnieniem obrazu.
Może ta moja testowa maszyna ma jakieś ukryte wady, więc przy najbliższym spotkaniu z lutownicą spróbuje przełożyć modulator do codziennej maszyny.

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#72 Post autor: starymarabut »

U mnie modulator oryginalny trzymał się za pomocą lutowania pól masy do blach ekranu. Dopiero blacha ekranu trzyma się w płycie na 4 zębach. Chodzi Ci o te 4 prostokątne otwory?
Dokładnie tak. Tak by nie było potrzeby ciąć ekranu, tylko na szpilki z drutu miedzanego połączyć. Druty z przewodu podtynkowego będą chyba w sam raz.
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

wojtek9989
Posty: 19
Rejestracja: 08 cze 2019, 10:26

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#73 Post autor: wojtek9989 »

A umnie wygląda na samsung z wejściem s video wygląda tak( od dołu na przemian) :
Załączniki
IMG_20210213_182211.jpg
IMG_20210213_182211.jpg (5.42 MiB) Przejrzano 2047 razy
IMG_20210213_182149.jpg
IMG_20210213_182149.jpg (4.82 MiB) Przejrzano 2047 razy
IMG_20210213_182049.jpg
IMG_20210213_182049.jpg (5.35 MiB) Przejrzano 2047 razy
IMG_20210213_181936.jpg
IMG_20210213_181936.jpg (7.62 MiB) Przejrzano 2047 razy
IMG_20210213_181900.jpg
IMG_20210213_181900.jpg (4.17 MiB) Przejrzano 2047 razy

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#74 Post autor: wegi »

dekanex pisze:
14 lut 2021, 22:59
[...]
Może ta moja testowa maszyna ma jakieś ukryte wady, więc przy najbliższym spotkaniu z lutownicą spróbuje przełożyć modulator do codziennej maszyny.
prościej wpierw zamienić VIC
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

dekanex
Posty: 183
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:14

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#75 Post autor: dekanex »

Zamieniałem, ale bez efektu.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#76 Post autor: wegi »

@wojtek9989 - Lumafix niezamontowany czy niedoregulowany?

Obrazek

edit:
informacje ze źródła - no lumafix === wszystko na zamienniku modulatora

od dołu:
kompozyt
sv
kompozyt
kompozyt
sv

edit2:

od góry

sv
kompozyt
kompozyt
sv
kompozyt
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
rs2322
Posty: 162
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:39
Kontakt:

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#77 Post autor: rs2322 »

Śledzę temat z ciekawością, coś tam skrobie niezależnie, zobaczymy czy nie "przedobrzyłem" autorskiej wersji, jeszcze nie skończyłem bo mam kilka pomysłów, jakieś sugestie ? Bazowałem na torach wizji z monitorów CRT.

https://images90.fotosik.pl/473/71c59daf40616360med.png
rs2322 [ten z banem od Raf'a] z forum c64power
Projekty elektroniki, pamięci sram, eprom, eeprom, flash, programowanie free.
kontakt: rs2322[at]interia.pl

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#78 Post autor: Osfald »

Jeśli dobrze widzę (mniejszego zdjęcia nie dało się wrzucić? :D ) te wzmacniacze nie odwracają fazy i mają ustawione wzmocnienie na poziomie x2. Stawiam, że jest to aplikacja poczwórnego wzmacniacza LT6551. Schemat wygląda na bardzo podobny do noty aplikacyjnej więc nie powinien sprawiać problemów. Nie wiem jak zadziała wyjście kompozytowe... dość finezyjny obwód sumatora lumy i chromy :D Nie potrzeba moim zdaniem tak rozbudowanego filtra na zasilaniu. Większość tej elektroniki zabudowałem na zasilaniu, na płytce wegi-ego, i bez widocznej poprawy...

Zastanawiam się nad obwodem wejścia lumy. Potraktowałeś go tak jak wejście chromy (odcięcie składowej stałej i jej dodanie dzielnikiem na wejściu nieodwracającym). Tymczasem w oryginale jest tylko dioda (pozwalająca wzmacniaczowi tranzystorowemu na pracę w zakresie napięć przewodzenia bramki) i rezystor podciągający do +5V. Usunąłby także ten pierwszy rezystor do masy na wejściu lumy. Nie wiem czy to zadziała w tej formie w C64.

Na wejściu chromy podobnie usunąłbym pierwszy rezystor do masy.

Na wyjściu chromy dołóż mały kondensator (kilkadziesiąt pF) aby odciąć składową stałą i za nim, szeregowo, rezystor 300R.

Niestety nie widzę wartości elementów...
Ostatnio zmieniony 16 lut 2021, 21:24 przez Osfald, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
rs2322
Posty: 162
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:39
Kontakt:

Re: Usunięcie modulatora 2 (z pewną taką nieśmiałością)

#79 Post autor: rs2322 »

Wersja hr https://drive.google.com/file/d/1B-Oycn ... sp=sharing
Nie mogę dodawać plików do forum, dostaje komunikat że przekroczono ilość miejsca :/
Jeszcze kminie nieco, LTSpice...
Według mnie zasilanie znaczy jego jakość dla tego toru jest kluczowa, to co koledzy pokazywali to w większości "ring ring" na ekranie to suma kolejnych harmonicznychz 50Hz oraz "szumu" z działania całej logiki komody. Kolejna kwestia to dopasowanie impedancji, lub raczej jego brak we wszystkich konstrukcjach które do tej pory widziałem, jak wiadomo w przypadku niedopasowania dochodzi do odbić sygnału i utraty jego "mocy", celem jest jak najlepsze dopasowanie toru impedancji. Mam jeszcze sporo schematów z CRT do analizy, dzięki tamu nawet wersja z sygnałem RGB będzie opcjonalna :).
rs2322 [ten z banem od Raf'a] z forum c64power
Projekty elektroniki, pamięci sram, eprom, eeprom, flash, programowanie free.
kontakt: rs2322[at]interia.pl

ODPOWIEDZ