Uszkodzony SID8580, ale czy na pewno?

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
FilipWWL
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2021, 13:31

Uszkodzony SID8580, ale czy na pewno?

#1 Post autor: FilipWWL »

Witam wszystkich :)

Miałem ostatnio chwilę wolnego czasu i postanowiłem pobawić się moimi starymi zabawkami. Mam c64c z PCB no. 250469 rev B, czyli z procesorem 8500 i sidem 8580r5. Telewizor podłączony poprzez port video, composite+audio. Obraz jest, całkiem stabilny, kolory się zgadzają, za to muzyki brak. Standardowa procedura z forum, zmierzone napięcia zasilające +5,1V oraz 9,13 V na układzie są, tranzystor q3 sprawny, na 27 nóżce układu cisza, ewidentnie padnięty SID. Kupiłem nano swin SID, bo wiadomo jak jest z dostępnością oryginałów. No i cisza... Co jeszcze mogę sprawdzić? Do układu wchodzi sygnał zegarowy, ale skoro wszystko wystartowało to obstawiam zegar ok. nóżka reset jest połączona z reset procka, więc jakby coś było nie tak to procek by nie wystartował. Nóżka r/w idzie bezpośrednio do vica, tak jak linie a0 do a4 oraz d0 do d7. Tak samo sygnał cs. Wejście potx i poty czhyba nie ma znaczenia dla pracy sida. Kondensatory c70 i c71 od filtów też są ok.

Czy jest taka możliwość, że VIC 8565 padł jakoś tak dziwnie, że obsługuje poprawnie grafikę, ale nie komunikuje się z SID-em?

Proszę o podpowiedż, bo pomysły mi się kończą a chciałem psłuchać muzyki :)

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Uszkodzony SID8580, ale czy na pewno?

#2 Post autor: wegi »

FilipWWL pisze:
04 sty 2021, 14:04
Co jeszcze mogę sprawdzić?
Kable?
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Uszkodzony SID8580, ale czy na pewno?

#3 Post autor: Osfald »

FilipWWL masz może jakiś mały wzmacniacz audio z głośniczkiem (stare radio, MP3...)? Serwisanci nazywają to "monitorem/sondą audio" :D
Połącz masy C64 i wzmacniacza, a jego wejście podłącz bezpośrednio na nogę wyjścia audio z SIDa.
W zależności czy coś usłyszysz czy nie będziesz miał pewność czy problem jest przed czy w samym torze wyjściowym.
Reszta zabawy to już chyba tylko oscyloskopem lub sondą logiczną...

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Uszkodzony SID8580, ale czy na pewno?

#4 Post autor: hobocti77x_ »

VIC nie komunikuje sie z SIDem .Ale jesli komputer dziala i SID i tor audio rzeczywiscie jest sprawny to problem moze byc (choc to malo prawdopodobne) z PLA. Ale najpierw jak pisal Wegi trzeba sprawdzic kable.

FilipWWL
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2021, 13:31

Re: Uszkodzony SID8580, ale czy na pewno?

#5 Post autor: FilipWWL »

Dzięki za podpowiedzi, zaraz będę kombinował.

Awatar użytkownika
rs2322
Posty: 162
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:39
Kontakt:

Re: Uszkodzony SID8580, ale czy na pewno?

#6 Post autor: rs2322 »

1. Jak wyglada zasilanie ?
2. Kabelki lub wtyczka sprawdzone ?
3. Tor audio czy Q3 żyje ?
4. Modulator jeżeli uszkodzony może zwierać sygnał audio do GND, sprawdzić ?
Załączniki
sid
sid
sid.png (83.22 KiB) Przejrzano 2052 razy
rs2322 [ten z banem od Raf'a] z forum c64power
Projekty elektroniki, pamięci sram, eprom, eeprom, flash, programowanie free.
kontakt: rs2322[at]interia.pl

rubikus
Posty: 79
Rejestracja: 16 mar 2020, 09:27

Re: Uszkodzony SID8580, ale czy na pewno?

#7 Post autor: rubikus »

A może jeśli kolega podłącza po w. cz. trzeba zmienić podnośną fonii w ustawieniach tv? Zamiast pruć komputer.
Użytkownik zbanowany na dwa miesiące(od 20/01/2021) z powodu wielu oskarżeń o oszustwa.
Przykładowe wątki w których można je znaleźć:
https://www.c64scene.pl/viewtopic.php?f=10&t=3008
https://www.ppa.pl/forum/pregierz/38141 ... na-allegro
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6099.0
Finalnie konto użytkownika na allegro zostało zawieszone: https://allegro.pl/uzytkownik/rubikus

FilipWWL
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2021, 13:31

Re: Uszkodzony SID8580, ale czy na pewno?

#8 Post autor: FilipWWL »

Jest sukces!!!! , po wylutowaniu kondensatora c77 w celu odpięcia modulatora sinSid zaczął pięknie grać, sygnał audio wziąłem bezpośrednio z plusowego pola lutowniczego kondensatora i pięknie gra. Co fajniejsze oryginalny sid też jest sprawny co mnie bardzo ucieszyło.

Pytanie co dalej, naprawiać modulator , przeciąć ścieżkę, czy całkowicie usunąć modulator? Z jednej strony chciałem w miarę możliwości zachować w 100 % oryginał, tym bardziej, że sid jest ok, a z drugiej strony modulator nie jest niezbędny i nigdy go nie wykorzystam. Komputer też nie jest jakimś zabytkiem czy limitowaną wersją, więc co radzicie?

Dzięki rs2322 za podpowiedź, modulatora nie podejrzewałem.

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: Uszkodzony SID8580, ale czy na pewno?

#9 Post autor: Nameless »

Ja bym przeciął ścieżkę.
Jestem zbyt stary, żeby jarać się obrazem i dźwiękiem z modulatora :-D
usunąć modulator nie da rady musiał byś coś wstawić.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Uszkodzony SID8580, ale czy na pewno?

#10 Post autor: wegi »

FilipWWL pisze:
05 sty 2021, 17:17


Pytanie co dalej, naprawiać modulator [...]
https://easyeda.com/wegi1/modulator-replacement-c64

A najlepiej uderzaj do kolegi rime, on jest ekspertem od modów modulatora

edit:

I wielki WOW dla RS'a za taką diagnozę :idea: :!:
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

dekanex
Posty: 184
Rejestracja: 28 lut 2020, 22:14

Re: Uszkodzony SID8580, ale czy na pewno?

#11 Post autor: dekanex »

Ktoś to sprzedaje zmontowane lub jako kit?

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Uszkodzony SID8580, ale czy na pewno?

#12 Post autor: wegi »

Kolega rime.
Tu jest ciekawy wątek.

https://www.c64scene.pl/viewtopic.php?f=2&t=2676
Załączniki
modulator.jpg
modulator.jpg (603.36 KiB) Przejrzano 1964 razy
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
rs2322
Posty: 162
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:39
Kontakt:

Re: Uszkodzony SID8580, ale czy na pewno?

#13 Post autor: rs2322 »

FilipWWL miło słyszeć że pomogłem :)
Dziś nie ma sensu katować się obrazem z modulatora, jak radzi kolega Nameless przetnij ścieżkę.
Jak masz czas to możesz wysłać samą płyte to naprawie ten modulator żeby działał i nie zwierał tego audio.
rs2322 [ten z banem od Raf'a] z forum c64power
Projekty elektroniki, pamięci sram, eprom, eeprom, flash, programowanie free.
kontakt: rs2322[at]interia.pl

FilipWWL
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2021, 13:31

Re: Uszkodzony SID8580, ale czy na pewno?

#14 Post autor: FilipWWL »

Po wielu kombinacjach alpejskich okazało się, że jest problem z modulatorem ORAZ z kabelkiem din->chinch.
Modulator został, ścieżka przecięta, ale w każdej chwili można polutować i prawie nie będzie widać.
Kabelek audio co ciekawe miernikiem sprawdzony wszystko pokazuje ok, nie ma zwarcia czy przerwy,a dzwięku nie ma, zagadka. Ale na drugim kabelku gra pięknie. Modulatora nie będę ruszał.

ODPOWIEDZ