Druk 3D w służbie C64

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Druk 3D w służbie C64

#1 Post autor: Osfald »

Cześć.

Troszkę grzebię w projektowaniu i drukowaniu 3D. Chciałem podzielić się z Wami kilkoma projektami, które popełniłem w związku z posiadanym C64, może ktoś skorzysta :)

Ostatnio wykonałem obudowę do interfejsu USB TOM:
Obrazek
https://www.thingiverse.com/thing:4689639

Przygotowałem także obudowę do adaptera magnetofonu, który dołączany jest z najnowszymi cartami UltimateII+:
Obrazek
https://www.thingiverse.com/thing:4651307

Niebawem dorzucę na pewno obudowę dedykowaną starym cartom MicroLUC oraz BlackBOX.

Może coś Was zainteresuje z reszty mojego kramiku na thingiverse: https://www.thingiverse.com/osfald/designs

Oczywiście dzielcie się swoimi projektami!

PS
Jako ciekawostkę przygotowałem podróżną obudowę w formie carta, w której wysłałem ArmSID-a do testów w Retrogralni:
Obrazek

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Druk 3D w służbie C64

#2 Post autor: wegi »

Obrazek
<3<3<3

Napisz jak się słucha tego armsida, bo wydaje mi się że jest lepszy od tego w FPGA, i gdzieś z 98% zbliżony do oryginału.

Do cartów microluc itd. w formie obudowy to masz ciężkie zadanie, bowiem tu wypadałoby oddać klimat chałtury lat 90 i podorabiać jakieś krzywe naklejki z pozamazywanymi napisami xD
Nikt nie wybredzał że to jakaś fucha robiona na kolanie, tylko wszystko się brało jak leci :D
Nawet te atraxowe Quick boxy z sitodrukiem na obudowie wyglądały jak by ktoś je rylcem wyklepywał LOL

Takie to były czasy:

Obrazek
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Druk 3D w służbie C64

#3 Post autor: Osfald »

ArmSID jest oczywiście nie tak "doskonały" jak 6581, w końcu to tylko emulator z regulacją kilku parametrów, ale z ręką na sercu powiem, że spośród tego co jest na rynku (SwinSID czy emulatory w Ultimate) to gra najlepiej.
W przypadku emulacji 8580 nie ma żadnej słyszalnej przeze mnie różnicy.
Ponadto mamy obsługę wejść analogowych, dogaduje się z TOM-em więc każdy nowy sprzęt można bez problemu używać.

Od razu powiem, że nie jestem ortodoksem. Jak padł mi SID poszukałem czegoś zamiennego co nie padnie za chwilę, jak potrzebowałem stacji to kupiłem UltimateII+, wszystkie taśmy przekopiowałem na USB za pomocą Ultimate i jego adaptera... itd. Przenosi się to także na moje projekty 3D więc raczej nie będą to kopie starych rozwiązań. Dla przykładu MicroLUC wygląda teraz tak:

Obrazek

Stare obudowy oczywiście zachowałem na wszelki wypadek ;)

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Druk 3D w służbie C64

#4 Post autor: wegi »

O_O jak taka szrubka to bym ją dał z tyłu. Jak robisz obudowy, to rób je na tyle głębokie, żeby przyjmowały scalaki na podstawkach.

Nie no z microluka zrobiłeś ekskluziwa :D Gratuluję - fajnie to wygląda

Tego armsida można gdzieś kupić czy to była jednorazowa akcja na party?
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
hsimpson
Posty: 91
Rejestracja: 30 lip 2012, 12:14

Re: Druk 3D w służbie C64

#5 Post autor: hsimpson »

Sklep: https://www.retrocomp.cz/eshop

Info z FB: ARMSID and ARM2SID are out of stock temporarily. 🙁 We are sorry for the inconvenience. The interest was (again) bigger than our estimates, so they are sold out. We are working on a new batch and it should be ready by the end of the year, maybe just before Xmass. If you would like to be informed about the ARMSID availability, please click on the "avaialability notification" button near the required product in our e-shop. Thank you for understanding.

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Druk 3D w służbie C64

#6 Post autor: Osfald »

Tak jak hsimpson wskazał ArmSIDa produkują i sprzedają nasi południowi sąsiedzi. Dokładnie z tego linka kupiłem go dla siebie. Koszt z podatkami i przesyłką to 36 Euro (mniej więcej 170zł).

Co do obudowy carta to dokładnie będzie tak jak piszesz. Czyli śrubka idzie na dół. Dlatego jeszcze tych projektów nie wrzuciłem na thingiverse. Komora spokojnie pomieści scalak w podstawce ale za wysoka także nie może być bo nie wejdzie do portu, a robienie garbów nie podoba mi się.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Druk 3D w służbie C64

#7 Post autor: wegi »

Wszystko się zmieści, te obudowy po 5-6 euro sprzedawane np przez J. Brain'a do easy flasha są tak głębokie że łykają scalaki w podstawkach i są bez garbów. To kwestia głębokości o 0.5-0.7 mm więcej na stronę.
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Druk 3D w służbie C64

#8 Post autor: Osfald »

Tak też myślałem. Zmierzę to jeszcze dokładnie. Ścianka typowej obudowy ma około 2mm i można tu zrobić jakieś miejscowe pocienienie ale raczej tego nie zmieniam. Można też delikatnie regulować położenie płytki między połówkami obudowy o pojedyncze mm.

speedy2002
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2019, 13:06

Re: Druk 3D w służbie C64

#9 Post autor: speedy2002 »

Cześć,
Co do obudowy do tape adaptera to trafiłem kiedyś na takie coś : https://csdb.dk/release/?id=156976

Nie wiem jak wygląda usytuowanie płytki w obudowie Twojej, czy tej od Camelot, ale bez obudowy podkładam coś pod wtyczkę magnetofonu podłączoną do adaptera, bo wygina się to w dół, czy obudowa poprawia /zmniejsza to gięcie w dół?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Druk 3D w służbie C64

#10 Post autor: Osfald »

Nie, moja obudowa wisi 1-2mm nad podłożem. Jednak przekazałeś cenną uwagę. Zrobię jeszcze jedną wersję dolnej połowy z podpórką od strony wtyczki magnetofonu. Zaraz będzie do pobrania.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Druk 3D w służbie C64

#11 Post autor: wegi »

km20b.pdf
(116.25 KiB) Pobrany 71 razy
polecam zajrzec do wymiarow km20b - w niej scalaki z podstawkami prawie sie zamykaja
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Druk 3D w służbie C64

#12 Post autor: Osfald »

Przestrzeń na scalaka w podstawce ograniczona jest na wysokość, na tym projekcie, do 6,3mm. U mnie jest 8mm. Powinno być OK.

A tak wygląda obudowa adaptera z dodaną podpórką (czarny element):
Obrazek

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Druk 3D w służbie C64

#13 Post autor: Osfald »

Niebawem wrzucę na thingiverse obudowę do carta MIcroLUC i BlackBOX w wersjach takich:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Druk 3D w służbie C64

#14 Post autor: Osfald »

I jeszcze obiecane linki do thingiverse, do pobrania modeli powyższych obudów:

https://www.thingiverse.com/thing:4693793

https://www.thingiverse.com/thing:4695320

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Druk 3D w służbie C64

#15 Post autor: Osfald »

Mały konkurs poświąteczny :)

W związku z moim C64 i włożonym do niego cartem UltimateII+ wydrukowałem sobie taką szarą kostkę:

Obrazek
Obrazek

Kto zgadnie jaką funkcję może to pełnić? :D
Podpowiedzią są oczywiście widoczne na zdjęciu kable, jednak trzeba uważać :mrgreen:

Dla zwycięzcy w nagrodę mogę wydrukować dowolny z moich projektów na thingiverse
dostosowując go do indywidualnych potrzeb (oczywiście w granicach rozsądku :P ).
Nie pokrywam jedynie kosztów wysyłki.

Na odpowiedź czekam do końca bieżącego roku.
Kto pierwszy ten lepszy.

Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Re: Druk 3D w służbie C64

#16 Post autor: rime. »

Zgaduję, że jest to przełącznik audio, a do wyboru gniazdo stereo z carta Ultimate lub mono z portu Video.

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Druk 3D w służbie C64

#17 Post autor: Osfald »

I po zabawie :D

Trafiony zatopiony :) Dokładnie tak jest. Mała rzecz, a pozwala szybko przełączyć się na słuchanie MODów z Ultimate lub wykonania stereo. Szkoda tylko, że Ultimate ma tak słabą emulację SID-a.

Myślałem, że choć trochę mylący będzie fakt, że kabel svideo także przechodzi przez obudowę. A przechodzi przez nią tylko aby wszystko razem trzymało się w przysłowiowej kupie :)

W miarę przypływu weny wymyślę jakieś rozwiązanie aby upscaler, jego zasilanie, Ultimate II+ (z modułem magnetofonu) i całe to okablowanie wrzucić w jedną puszkę. Taki jeden moduł zajmujący 4 porty w C64 oczywiście z wyprowadzonymi wejściami LAN, USB czy audio in, wyjściem HDMI i magnetofonu, oraz nie zasłaniający modulatora. Z wyprowadzonymi przyciskami do Ultimate, przełącznikiem audio i zapewniający możliwość podpięcia dodatkowego zasilania 5V. Przystawka dla tych co nie chcą zmieniać zupełnie C64 w Ultimate ;)

Potrzebujesz czegoś drukowanego?

Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Re: Druk 3D w służbie C64

#18 Post autor: rime. »

Czyli sprawdzanie forum w środku nocy jednak ma jakiś sens ;-)
Co do nie zasłaniania modulatora to polecam prostą modyfikacje gadżetu który swego czasu był dołączany chyba do kart graficznych, wystarczy przelutować oryginalny wtyk mini din na DIN-8 i można uzyskać z takiego boxa wszystkie możliwe sygnały jakie są w porcie Video komputera: S-Video, kompozyt, audio wyj., audio wej. Załączyłem fote.
Potrzebujesz czegoś drukowanego?
Ojjj wiele by się przydało, bo za dużo mam tych płytek i projektów bez obudowy :D Ale najbardziej to przydałaby się obudowa do jednego z tych cartów, najlepiej do Magic Desk'a (zielona płytka na zdj.) bo trzymam na nim użytki do testowania komputerów i to z nim jest zawsze problem aby wysunąć go z portu. Mogę podesłać pliki gerber albo grafiki, wymiary itd.
Załączniki
320938.jpg
320938.jpg (50.41 KiB) Przejrzano 2170 razy
320937.jpg
320937.jpg (108.1 KiB) Przejrzano 2170 razy

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Druk 3D w służbie C64

#19 Post autor: Osfald »

Nie ma problemu.

Podeślij mi dokładne wymiary, najlepiej zebrane suwmiarką z rzeczywistego obiektu. Czasem wykonanie odbiega od dokumentacji
na tyle, że wydrukowana obudowa nie będzie pasować. Mogę zaprojektować obudowę na podstawie dokumentacji ale musisz wtedy liczyć się z tym, że coś będziesz musiał ręcznie podłubać aby ją dopasować. Potrzebuje dokładnych wymiarów z uwzględnieniem przycisku reset (popychacz tego przycisku wymaga dobrania długości), rozmieszczenia i wysokości scalaków (w podstawkach), grubości płytki, odległości i średnicy otworu montażowego. Jeśli jest jakaś elektronika na dolnej warstwie to także muszę o niej wiedzieć.

Kolory czy napisy na obudowie do uzgodnienia.

Możesz także przesłać do mnie, na paczkomat, tego MagicDeska, sam go obmierzę i zaprojektuję pod niego obudowę, a zwrotnie odeślę Ci komplet. Tylko niestety koszt przesyłki x2...

Na priv wysyłam Ci swój mail. Prześlij dokumentację, a najlepiej, jak pisałem, szkic wymiarami zdjętymi suwmiarką z rzeczywistego obiektu.

Awatar użytkownika
Osfald
Posty: 107
Rejestracja: 12 gru 2020, 22:58

Re: Druk 3D w służbie C64

#20 Post autor: Osfald »

Dzięki owocnej współpracy z rime powstała kolejna obudowa do carta, tym razem dedykowana ściśle do płytki MagicDesk-a od 8bitchip.info:

Obrazek

Obrazek

Bazowałem na MicroLUCv2 ale problematyczna okazała się wysokość scalaka w podstawce (9,5mm) więc obudowa została przemodelowana - podniesiona i pocieniona.
Dodałem także odpowiednie mocowanie płytki wynikające z jej kształtu.
Podobnie popychacz przycisku reset wymagał indywidualnego podejścia.
Na szczęście nie musiałem projektować żadnych garbów, a całość pięknie mieści się w porcie C64.

Za zgodą rime jestem w trakcie przygotowywania projektu na thingiverse. Potem wrzucę link.

ODPOWIEDZ