Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
dreamcommodore
Posty: 7
Rejestracja: 08 lut 2020, 23:08

Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#1 Post autor: dreamcommodore »

Cześć wszystkim.

Mam male pytanie. Kupiłem ostatnio commodore 64 z SD2IEC I stacja 1541 glownie do pogrania ale jeszcze "główniej" do ogladania nowych demek. Problem w tym że za nic nie moge ich odpalic np "wonderland 13" czy "the concert" nie uruchamiaja sie ani z 1541 ani z SD2IEC. w 1541 swieci sie dioda odczytu dyskietka sie kreci ale nic nie wczytuje. Wszystkie gry dzialaja natomiast bez problemow. Wie ktoś moze w czym problem? Dodam tylko że na emulatorze vic wszystko działa jak nalezy. Za wszelka pomoc bede wdzieczny.

Pozdrawiam wszystkich commodorowców!

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#2 Post autor: Steffan »

dreamcommodore pisze:
09 lut 2020, 00:20
nie uruchamiaja sie ani z 1541 ani z SD2IEC.
Witaj na forum!

SD2IEC sobie odpuść do dem. Tego typu emulacja stacji kiepsko sprawdza się z demami, gry to co innego większość zadziała.

Rozumiem, że jak ładujesz demo masz podpiętą samą stacje. Ja miałem różne problemy gdy podłączone miałem oba urządzenia (oczywiście o różnych id, bo można o tym zapomnieć). Dodam, że nawet pozostawienie samego kabla w przelotce stacji robiło problemy.
Nie zakładam, że jest tak u Ciebie, ale lepiej zapytać.
Jeśli wszystko jest ok, to nie obstawiałbym, że w Twojej konfiguracji problem jest chlebak, ja stawiam na stacje. Niektóre dema pokazują kondycję dyskietkojadów :D . Być może masz możliwość pożyczenia od kogoś innej 1541, albo 1541-II.
Ja poszedłbym w tym kierunku.

Pozdrawiam
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

dreamcommodore
Posty: 7
Rejestracja: 08 lut 2020, 23:08

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#3 Post autor: dreamcommodore »

Dziękuje za odpowiedź i za przywitanie w forum:)

Właściwie próbowałem uruchomić na wiele sposobów. Poprzez sd2iec, gdy był wyłączony, i bezpośrednio podpiętej stacji do komputera.,itp itd. Ściągnąłem też ostatnio demko "comaland"i to uruchomiło się ładnie przez 1541 podpiętą bezpośrednio do komputera. Być może jest to wina stacji, gdyż czasami dostaje czkawki przy wyświetlaniu katalogu dyskietki. Innych problemow nie zauważyłem: ładnie formatuje, nagrywa i czyta. Przeczyszczę jeszcze głowice i sprawdzę ogólnie mechanizmy. Zastanawiałem się też na rodzajem sida dzwiekowego. w moim c64 jest starszy typ 6581 czy ma to tez jakiś wpływ na wymagania dem?

Pozdrowienia!

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#4 Post autor: Steffan »

dreamcommodore pisze:
09 lut 2020, 13:59
w moim c64 jest starszy typ 6581 czy ma to tez jakiś wpływ na wymagania dem?
Z wiedzy posiadanej na dzień dzisiejszy nie ma to znaczenia. Jedynie muza pisana z myślą pod 8580 może brzmieć lekko inaczej na starym 6581. Nie spotkałem się z oprogramowaniem, które nie działałoby ze względu na wersję sid-a, ale niech wypowiedzą się koledzy z większym doświadczeniem.

Pozdro
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#5 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

Mozna programowo odczytac model sida i zablokowac dalsze dzialanie programu dla posiadaczy "niekoszernego" sida.
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

dreamcommodore
Posty: 7
Rejestracja: 08 lut 2020, 23:08

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#6 Post autor: dreamcommodore »

A jak to po fachowemu zrobic? Pojawil sie kolejny problem. Np przy demie comaland dochodzi do punktu flip disk. Przekladam dyskietke na druga strone I nic. Wcisksm klawisze przyciski na joystiku muzyka sie zapetla. Dopiero po wylaczeniu I właczeniu ponownie stacji wszystko z ekranu znika I koniec nic nie jest dalej czytane. :shock:

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#7 Post autor: Steffan »

Zdalnie niewiele da się zrobić. Ja osobiście strasznie boję się grzebać w stacjach. Za dużo mechaniki, łatwo zamiast naprawić, spie....ć bardziej (rozkalibrować itd.), komp to co innego. Może w swojej okolicy znajdziesz kogoś kto to ogarnie.

powodzenia
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

dreamcommodore
Posty: 7
Rejestracja: 08 lut 2020, 23:08

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#8 Post autor: dreamcommodore »

Dziekuje wszystkim za pomoc.

Takich przygod jak commodorek mi serwuje nie miałem nigdy. Dla porownania mam tez Atari 800 xl z sio2sd I stacja dysków. Z Atari to zupelnie inna bajka. Stacja o wiele szybciej I niezawodnie działa wszystkie Nowe dema mozna odpalic z sio2sd jak i z dyskietek szybciej I bez żadnych problemow a commodorek serwuje problemy które wydaja sie oczywistym aby nie wystapily :? Z amiga 1200 tez wiekszych problemow nie mam :) Nic bede kombinowal dalej. Planuje jeszcze upgradowac commodorka do stereo sid gdyż commodore ma nieziemskie możliwości muzyczne do tworzenia, ale jak beda takie numery nadal to sie zastanowie I zostane przy Atari I Amidze :) jezeli ktos bedzie jescze cos wiedzial to nadal prosze o pomoc
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
juntek
Posty: 210
Rejestracja: 23 wrz 2018, 20:17

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#9 Post autor: juntek »

dreamcommodore pisze:
09 lut 2020, 18:16
po wylaczeniu I właczeniu ponownie stacji wszystko z ekranu znika I koniec nic nie jest dalej czytane. :shock:
Jeśli wyłączysz i włączysz stację w środku dema to na pewno demo się zawiesi bo w stacji nie będzie już loadera, którego demo na starcie do tej stacji wgrało.
Możliwe że masz jakiś techniczny problem z samą stacją, bo na problem z C64 to nie wygląda.
READY.

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#10 Post autor: carrion »

dreamcommodore pisze:
09 lut 2020, 20:46
Dziekuje wszystkim za pomoc.

Takich przygod jak commodorek mi serwuje nie miałem nigdy. Dla porownania mam tez Atari 800 xl z sio2sd I stacja dysków. Z Atari to zupelnie inna bajka. Stacja o wiele szybciej I niezawodnie działa wszystkie Nowe dema mozna odpalic z sio2sd jak i z dyskietek szybciej I bez żadnych problemow a commodorek serwuje problemy które wydaja sie oczywistym aby nie wystapily :? Z amiga 1200 tez wiekszych problemow nie mam :) Nic bede kombinowal dalej. Planuje jeszcze upgradowac commodorka do stereo sid gdyż commodore ma nieziemskie możliwości muzyczne do tworzenia, ale jak beda takie numery nadal to sie zastanowie I zostane przy Atari I Amidze :) jezeli ktos bedzie jescze cos wiedzial to nadal prosze o pomoc
Pozdrawiam
Tak jak napisał Ci Juntek po resecia to zapomnij że stacja doczyta cokolwiek.
Inna sprawa że dema są tak napisane że potrafią rozpoznać czy przełożyłeś dyskietkę i czy włożyłeś właściwą stronę. Powinny wystartować dalej same. Jeśli nie startują to obstawiał bym coś ze stacją. Będę mógł zrobić próby z wymienionymi przez Ciebie demami niestety dopiero za jakiś tydzień. Odezwę się po naszych feriach w mazowieckim.
Jak pisali inni zapomnij o SD2IEC - nie działa z demami.

A wycieczki o Atari to myślę że raczej ślepa uliczka w dyskusji... ;) Bo mnie na przykład żadne nowe demo nie działa na moim Atari 130XE. Dowiedziałem się że 384 kb to minimum - a najlepiej to mieć 1MB.... przy czym czytam na AOL że wtedy nie wszyscy programiści chcą to wspierać - Gravity Worms - if you know what I mean.
A u nas dema nieprzerwalnie od 35 i więcej lat chodzą na stokowych C64+1541.
Tak że tego .... ;)
c64portal.pl, retronavigator.com

dreamcommodore
Posty: 7
Rejestracja: 08 lut 2020, 23:08

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#11 Post autor: dreamcommodore »

Ok dzieki. Odezwij sie jak cos. Moze stacja zle nagrywa I takie kokosy wychodza. Co do Atari to tak standard scenowy to rozszerzenie pamieci do 1 mb I trzeba go miec choć na razie jeszcze calosci nie wykorzystano, ale w przyszłości kto wie :) Stacje juz wlaczylem raczej na koncu kiedy po zmianie strony nic dalej nie czytalo nawet stacja nie kwapila sie sprawdzic czy to wlasciwa strona. Swoja droga dziwne kiedy stacja nagrywa, formatuje I odczytuje bez problemu a takie klocki wychodza przy nowych demkach :)

Awatar użytkownika
Golara
Posty: 28
Rejestracja: 20 lis 2018, 16:17
Grupa: Desire

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#12 Post autor: Golara »

Niektóre dema czekają aż wcisniesz spacje przy zmianie dyskietki. Wiekszość nowych dem wymaga też tylko jedną stacje dyskietek podłączoną na raz, też miałem problem gdzie nawet druga stacja wyłączona powodowała problemy. Wszystko brzmi jak problemy ze stacją. Pytanko, czy nagrywasz obrazy dyskietek na tej samej stacji ? Sproboj jeszcze raz nagrać, spróboj też inne dyskietki. Ja sam kupiłem kiedyś ze 100 dyskietek i większość z nich działała na poczatku ale po pewnym czasie przestały. Spanikowalem, że mi stacja umiera, poczyscilem głowice ile moglem ale nic to nie dalo... Okazało się, że to dyskietki jakoś sie zjebawszy, nagrałem na nie demka jeszcze raz i hulało :) Niektóre nie dały sie nagrać z nowu i dyskietk izamienily sie w podstawkę na kubek kawy. Takie życie z magnetycznym medium. Co do wirtualnych stacji, masz 2 opcje (może jest więcej, ale nie znam) Ultimate1541 jak nazwa wskazuje jest rozwiązaniem ostatecznym, ale jest to dosyć drogie, jakieś 150 ojrosów. Nawet nie wiem czy można to nadal zamowić, bo jest to produkcja mało nakładowa. Jest jeszcze SD1541-II z węgier. Wygrałem takowy na MD i z moich testów to ustrojstwo jest w stanie odpalić każde demo, chociaż może nie jest aż tak wygodne jak U1541 (wymaga ładowarki na USB)

Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#13 Post autor: rime. »

a czy to w ogóle jest PALowska komoda ?

dreamcommodore
Posty: 7
Rejestracja: 08 lut 2020, 23:08

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#14 Post autor: dreamcommodore »

Dzieki za odpowiedź. Dlugo mnie nie bylo ale wrocilem. Tak nagrywalem obrazy na tej samej stacji takze nie wiele to pomoglo. Wysmarowalem tez sanki przesuwu glowicy wazelina techniczna cos pomoglo nawet o wiele. Wiekszosc demek sie uruchamia I nawet czasami do konca przejdzie Bo po kolejnym uruchanianiu wieszaja sie w polowie. Dziwna sprawa :)

Awatar użytkownika
rebok
Posty: 227
Rejestracja: 30 sty 2018, 09:32
Grupa: BooM!

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#15 Post autor: rebok »

Sprawdź, czy masz prawidłową prędkość:

https://github.com/Zibri/C64-1541-Speed-Test
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Awatar użytkownika
rs2322
Posty: 162
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:39
Kontakt:

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#16 Post autor: rs2322 »

dreamcommodore Takie pytanie, jaki masz długi kabelek serial do c64? i czy to jest org. ? Czy zasilacz do stacji 1541 jest fabryczny czy jakiś inny ?
rs2322 [ten z banem od Raf'a] z forum c64power
Projekty elektroniki, pamięci sram, eprom, eeprom, flash, programowanie free.
kontakt: rs2322[at]interia.pl

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#17 Post autor: Nitro »

Hmm, pierwsze co się nasuwa na myśl to albo problemy ze stacją albo z VICiem II - problemy z VSP.

dreamcommodore
Posty: 7
Rejestracja: 08 lut 2020, 23:08

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#18 Post autor: dreamcommodore »

Predkosc sprawdzalem ustawilem nawet jak na filmie, ale niestety nadal to samo.
Kabel serial jest oryginalny byl razem ze stacja w oryginalnym pudelku z instrukcja. Zasilacz jest oryginalny wbudowany w stacje slyszalem tez że mozna przerobic na mniejszy i wtedy stacja nie grzeje sie. Zauważyłem tez zaleznosc gdy stacja jest zimna dopiero co wlaczona wtedy lepiej działa niz jak jest juz ciepla. Moze w tym jest problem.?

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#19 Post autor: Nitro »

No to brzmi jak problemy z kondensatorami w stacji/zimne luty...
Jeszcze apropo stacji: odpal to demo i zobacz czy przechodzi drive test:
https://csdb.dk/release/download.php?id=3630

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: Nowe dema nie działają na moim c64 breadbin

#20 Post autor: Nameless »

może głowica nie trzyma:-)
alignment lezy

ODPOWIEDZ