Konwerter sygnału VGA AK145 i C64

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Maniana
Posty: 7
Rejestracja: 26 mar 2013, 22:54

Konwerter sygnału VGA AK145 i C64

#1 Post autor: Maniana »

Witam wszystkich...

Po latach postanowiłem odkurzyć stary sprzęt, z uwagi na brak TV postanowiłem zakupić taki o to konwerter
http://www.sklepwideo.pl/images/konwerter_video_vga.jpg.

Wszystko było by ok gdyby całość po prostu chciała działać, niestety nie chce. Już piszę o co chodzi.

Na samym początku spiąłem wszystko starym przewodem korzystając z wyjścia composite, no i dupa... Kolory ok ale zamiast poszczególnych jednolitych barw mam pikselową szachownice... Niby korzystać się da ale jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia. Cóż, myślę sobie, że konwerter 'nie lubi' tego sygnału z racji tego, że dostępne jest jeszcze wejście s-video, zmontowałem takowy przewodzik. I tu zaczęły się cyrki... Na początku ok, obraz prawie żyleta, jednak...

Po wyjściu z menu startowego Actiona, po chwili kolor zanika. Wyciągam i wkładam wtyczkę video i na chwilę jest ok, jednak tylko na chwilę, znów obraz czarno-biały (albo od razu, albo z przebiciami).
Teraz najlepsze, wyświetlając zawartość dyskietki kolor powraca. I stabilnie utrzymuje się cały czas.

Różne produkcje działają w kolorze lub w szarości jeśli wcześniej był jakiś decrunching przy czarnym ekranie... Odłączenie sygnału podczas dema przywraca kolory i one pozostają.

Tak więc podsumowując:
- Menu Actiona, listowanie katalogu dysku oraz odłączenie na chwilę przewodu wideo - kolory są
- wejście do basica (z Actionem czy bez) kolory zanikają...
- kabelki na 99% sprawne - sprawdzane
- konwerter ze wszystkimi innymi sprzętami działa poprawnie (testowane tylko przez composite)
- komputer przeleżał prawie 15 lat (ale w dobrym/wygodnym miejscu)

Przepraszam za te zawiłości ale nie wiem jak mogę to prościej opisać :)

Ktoś ma jakieś pomysły? Wina konwertera? Komodorka? Pomóżcie bo zgłupieje...

Pozdrawiam
Jurgen/ex-scener

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#2 Post autor: skull »

a patrz, że też sobie dopiero niedawno nabyłem ten wynalazek - i powiem szczerze że całkiem dobrze to działa.

Twój przypadek to - jeśli nie wina jakiegoś styku na kablu, to może sam zasilacz do c64 jest już w kiepskim stanie - a jak podpinasz do svideo? - bo na wyjściu video z c64 do tego jest luminacja i chrominacja (potrzebny wtyk 8-din), a nie przez video.

ps. poniżej zdjęcia - sorry - robione komórką przy słabym świetle :))))
Załączniki
2013-01-31-584.jpg
2013-01-31-584.jpg (47.08 KiB) Przejrzano 18159 razy
2013-01-31-582.jpg
2013-01-31-582.jpg (55.84 KiB) Przejrzano 18159 razy
2013-01-31-585.jpg
2013-01-31-585.jpg (61.64 KiB) Przejrzano 18159 razy
Bo pecet to zwykły banan...

Maniana
Posty: 7
Rejestracja: 26 mar 2013, 22:54

#3 Post autor: Maniana »

Witam

Podpięcie jest właśnie przez DIN-8 (luminacja i chrominacja). Kabelek po zlutowaniu był sprawdzany miernikiem, zero zwarć, sygnał czysty. Jeśli kolor się utrzymuje to obraz jest identyczny jak na załączonych zdjęciach.
Mam jeszcze jeden zasilacz, więc wieczorem sprawdzę. Niestety nie mam jak sprawdzić samego komputera, może gdzieś jeszcze leży jeszcze jeden ze spalonym SIDem i portami joysticka. Może jeszcze zepnę wszystko razem samymi przewodami, na pająka, sprawdzę luty w gnieździe.

A może sprawdzałeś obraz na tym konwerterze podłączonym przez composite?
Jak już nic nie zadziała to spróbuje jeszcze sztuczki ze zwarciem lum i chroma przez kondensator i puszcze na composite.

Dobra, posprawdzam wieczorem, porobię zdjęcia i nagram jakieś wideo, pośmiejemy się wszyscy :)

Pozdrawiam

bimber
Posty: 813
Rejestracja: 16 wrz 2008, 10:16
Grupa: arise

#4 Post autor: bimber »

sprawdzałem ten konwerter na różnych c64, monitorach, tv. na każdym działa inaczej :) zadowalające efekty tylko na kablu svideo.

Maniana
Posty: 7
Rejestracja: 26 mar 2013, 22:54

#5 Post autor: Maniana »

Tak więc jak obiecałem, oto podgląd tego co się dzieje:

http://www.youtube.com/watch?v=-W4KoXgAvXU

Nagrywane starym Canonem i w niesprzyjających warunkach ale widać co się dzieje. Czasami podczas dema widać przebicia kolor/szarość...

Tak jak napisał Bimber, domyślam się, że różnie może to działać ale jak to się mówi, może być chujowo ale jednakowo :) W tym przypadku sam nie wiem co myśleć.

Cóż, na razie będę jeszcze kombinował.

Załączam jeszcze obraz z composite.

Pozdrawiam
Załączniki
Obraz z composite
Obraz z composite
IMG_8854_2.JPG (244.81 KiB) Przejrzano 18125 razy
Obraz z composite
Obraz z composite
IMG_8854_3.jpg (166.5 KiB) Przejrzano 18125 razy

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#6 Post autor: skull »

e no na filmiku masz całkiem przyzwoity obraz -jak na c64 - nie ma co tu owijać, czystych piksli na c64 nie osiągniesz - tylko w emulatorze. Są co prawda projekty typu lumafix, ale to ciągle walka nie do końca wygrana.

Mało tego nawet sobie zrobiłem taki lumafix, i z tym urządzeniem działa gorzej niż bez :|. Kwestia tylko tego zaniku koloru - może kabel masz za długi?

ps. można jeszcze pokręcić trymerami w modulatorze c64, ale zawsze istnieje ryzyko mocnego rozkalibrowania (chroma i luma idzie też przez modulator), ew. przy kwarcu od mhz-ta.
Bo pecet to zwykły banan...

Maniana
Posty: 7
Rejestracja: 26 mar 2013, 22:54

#7 Post autor: Maniana »

Jak znam życie, problem może być wszędzie np. od złego przewodu zaczynając, kończąc na zwykłej wtyczce... Dziś zepnę wszystko innym przewodem, zobaczymy jakie będą efekty.

Co do kręcenia w samym komputerze (modulatorze) to sobie na razie to daruje.

A tak przy okazji, jak się ma sygnał lum + chroma do modulatora? Ze schematu wynika, że jest podawany z VICa właśnie na modulator. Jest on tam jeszcze wzmacniany czy przekształcany przed podaniem na wyjście wideo? Myślałem wcześniej nad pozbyciem się modulatora by zrobić miejsce na SDIEC.

comankh
Posty: 1624
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

#8 Post autor: comankh »

bimber pisze:sprawdzałem ten konwerter na różnych c64, monitorach, tv. na każdym działa inaczej :) zadowalające efekty tylko na kablu svideo.
what bimber said. poza tym nie wszystkie monitory go lubiały (w czasach kiedy korzystałem z tego konwertera)

Maniana
Posty: 7
Rejestracja: 26 mar 2013, 22:54

#9 Post autor: Maniana »

Wszelkie próby przywrócenia koloru nic nie dały. Jedyne czego nie testowałem to spięcie luminacji i chrominacji przez kondensator.

Wczoraj dotarł do mnie nowy egzemplarz c64, ten sam model i seria ale na nim wszystko hula jak trzeba, obraz jest kolorowy cały czas (choć odrobinę gorszej jakości).

Na samym początku czasami przebijała szarość ale po regulacji kolorów w samym konwerterze obraz jest już kolorowy bez przebić szarości.

Temat do zamknięcia, pozdrawiam.

sna
Posty: 1
Rejestracja: 29 cze 2013, 18:00

#10 Post autor: sna »

Cześć jestem tu nowy, ale zamówiłem podobny konwerter, chciałbym zapytać czy to urządzenie na kablu Din 8 -> s-video wyświetla wszystkie efekty demek w tym efekty interlace ze zwiększoną paletą kolorów, gdyż spotkałem się z opinią, że podobno nie.

comankh
Posty: 1624
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

#11 Post autor: comankh »

podobno na atari jest freezer.

shango
Posty: 6
Rejestracja: 22 sie 2013, 11:47

#12 Post autor: shango »

Można także przez zewnętrzny tuner TV. Teraz są bardzo tanie wersje analogowe bo nie odbierają dvbt . Polecam Avermedia kupić jeśli chodzi o wykonanie i jakość. Są też wersje co mają DVI na wyjściu bo nie każdy monitor teraz posiada stare VGA wejście.

http://www.avermedia.eu/pl/product/Prod ... spx?Id=433

Za 30-50 zł można kupić na allegro ten model lub inne podobne wersje.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

#13 Post autor: wegi »

Z chińskimi wynalazkami bywa różnie
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

#14 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

wegi pisze:Sebaloz po kooperacji Miracles/Lepsi o Miracles - Wszyscy... trzej. Jeden wieczny lamer, drugi niedoceniony frustrat, a trzeci to zyciowy nieudacznik.
Fajna stopka, ale ja mialem na mysli Kisiola, Isildura i Wacka (kolejnosc alfabetyczna zeby ktos nie czul sie urazony czy wyrozniony). Odpowiadalem Isildurowi, a nie wypowiadalem sie na temat moich kolegow z Miracles, przeczytaj sobie caly watek od poczatku:
http://www.c64scene.pl/viewtopic.php?t= ... sc&start=0

Tak wiec stopke powinienes zmienic na:

"Ja, Wegi, mysle ze Sebaloz mial na mysli kolegow z Miracles piszac - Wszyscy... trzej. Jeden wieczny lamer, drugi niedoceniony frustrat, a trzeci to zyciowy nieudacznik."

I takie cos jest w porzadku, kazdy moze myslec co chce o kim chce.

A z Zielokiem, Psycho i Carrionem mam dobre relacje. Co bylo to bylo, ale o demach nikt nie zapomni.

Mam nadzieje ze kiedys bedziesz w stanie zrobic demo takiej klasy jak Apparatus, oczywiscie nawet nie sam tylko z kolegami, zeby ktos potem mogl powiedziec ze sie na kims wiozles :)
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

zielok
Posty: 438
Rejestracja: 07 lis 2008, 21:23
Kontakt:

#15 Post autor: zielok »

wegi pisze:Sebaloz po kooperacji Miracles/Lepsi o Miracles - Wszyscy... trzej. Jeden wieczny lamer, drugi niedoceniony frustrat, a trzeci to zyciowy nieudacznik.
Hmm, aż zacząłem się zastanawiać którym jestem :D

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

#16 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

zielok pisze:
wegi pisze:Sebaloz po kooperacji Miracles/Lepsi o Miracles - Wszyscy... trzej. Jeden wieczny lamer, drugi niedoceniony frustrat, a trzeci to zyciowy nieudacznik.
Hmm, aż zacząłem się zastanawiać którym jestem :D
Ramos Cie nie docenial, wiec.. :)

Brakuje jeszcze tego czwartego z naszej 5-osobowej ekipy - Joodasa, nie skąpił grafiki, wiec mozna tez go jakos podsumowac :)
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

#17 Post autor: wegi »

Ja tylko piętnuję twoją uporczywą mendowatość. Czy powinienem zmienić stopkę - zlikwidujesz swoją to ja swoją.

Dem raczej kodować nie zamierzam straciłem do tego zainteresowanie i daję sznsę Tobie, żebyś poza lichymi i smętnymi, monotonnymi, plotkarskimi, jątrzycielskimi fejami mógł wystawić porządne demo.

Co do Apparatusa... logo Miracles/Lepsi - Lepsi było o wiele za duże. Masz szansę pokaż fullscreen Lepsi.
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

#18 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

wegi pisze:Ja tylko piętnuję twoją uporczywą mendowatość. Czy powinienem zmienić stopkę - zlikwidujesz swoją to ja swoją.
Co jest w mojej stopce takiego strasznego, ze chcesz ja zlikwidowac za wszelka cene? Moze zaproponujesz co moge w niej zmienic, a nie od razu do likwidacji? Ja Twoja stopke oprotestowalem i napisalem dlaczego sie mylisz.

Moze zmienic stopke na: Ramos mylił sie piszac o kooperacji Lepsi+Miracles: wasza ekipa oprócz Carrion'a to przeciętniacy i tak jest dużo :)
wegi pisze:Dem raczej kodować nie zamierzam straciłem do tego zainteresowanie
A poskladalbys demo Lepsi gdyby byla taka propozycja? :)
wegi pisze:Co do Apparatusa... logo Miracles/Lepsi - Lepsi było o wiele za duże.
Z pretensjami to do Carriona, on to rysowal, ja sie za niego tlumaczyc nie bede :)
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

#19 Post autor: wegi »

Po prostu zlikwiduj bo to jest nudne i jątrzycielskie. Tak gdybym mógł z pewnością postarałbym się pomóc złożyć demo (nie pisać party ale je połączyć jak najbardziej płynnie). I tak btw. wacek wykonał mega robotę składając B3 - ja wysiadłem, bo wiedząc, że nie mam tego co mi potrzebne (BLE) nie złożę tego tak jak bym chciał i naprawdę chylę czoło przed systematucznością i uporem wacka.
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

#20 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

wegi pisze:Po prostu zlikwiduj bo to jest nudne i jątrzycielskie.
Zrobie Ramosowi prezent na urodziny. Mozna? Mozna.
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

ODPOWIEDZ