Czy da się przerobić zasilacz PC do zasilania C64?

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
DJ Gruby

Czy da się przerobić zasilacz PC do zasilania C64?

#1 Post autor: DJ Gruby »

Jak w temacie... Ktoś kiedyś coś takiego zbudował? Dysponuje jakimś schematem? Pytanie do fachowców elektroników: czy da się w ogóle jakoś wydobyć 9VAC z takiego pecetowskiego zasilacza?

Obecnie zmontowałem sobie taki zasilacz, który obsługuje mi HDD + 2x1541-II. Gdyby udało się do niego podpiąć jeszcze samego C-64, to byłoby miodzio. Gąszcz kabli uszczupliłby się o jeszcze jeden niepotrzebny zasilacz. :)

Awatar użytkownika
leming
Posty: 538
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:15
Grupa: Onslaught, Fatum

#2 Post autor: leming »

9 zmiennego nie wyciagniesz z pctowskiego, ale podlacz sobie 12v stalego zamiast tego 9 zmiennego i tez bedzie chodzic. Tak wiesz bez schematu to z zasilacza wyciagnij sobie zólty to +12 czerwony +5 no i czarny mase i musi chodzic :)
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

DJ Gruby

#3 Post autor: DJ Gruby »

Jesteś pewien, że 12 V stałego zamiast 9 V zmiennego będzie chodzić? ;) Te napięcia jednak trochę się różnią... Wiesz, nie chciałbym czegoś popsuć...

kotrobot
Posty: 2370
Rejestracja: 06 lis 2008, 13:55
Grupa: URDAD

#4 Post autor: kotrobot »

Zadzwoniłem do pana Goog Lee i poprosiłem o pomoc.

Przesłał mi m.in. takiego linka:

http://www.lemon64.com/forum/viewtopic. ... sc&start=0

Awatar użytkownika
leming
Posty: 538
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:15
Grupa: Onslaught, Fatum

#5 Post autor: leming »

no napiecia roznia sie tym ze jedno jest stale a drugie jest zmienne, i voltami tez sie roznia... niewiele ale roznia. Z tego co wiem to to 9AC i tak jest zamieniane na 12DC wiec komodorowi bez roznicy. Kisiel wez im wytlumacz :)
Moj komodorek swego czasu chodzil na samych 5vdc, jedyne co to sid nie chodzil, bo ten potrzebuje +5 i +12
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

k.

#6 Post autor: k. »

dokładnie to na mostku masz spadki napięcia na diodzie więc z 12V robi się coś koło 10V (bym musiał zmierzyć bo nie pamietam).. w tym szaleństwie jest reguła.. nie ma 50HZ co czasem jest dużym minusem.

Awatar użytkownika
leming
Posty: 538
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:15
Grupa: Onslaught, Fatum

#7 Post autor: leming »

ta no to nijak mi potrzebne 50Hz i magnetofon tez nie bedzie dzialac. Jak ci sie chce to prosta sprawa:

schemat:

http://www.ide64.org/power_sch.pdf

a tu opisik:

http://www.ide64.org/power_des.pdf
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

jad
Posty: 35
Rejestracja: 20 lis 2008, 01:03

#8 Post autor: jad »

a po kiego wuja takie elektroniki robic.
wystarczy wstawic do obudowy zasilacza pecetowego trafo 9V~ ...

Awatar użytkownika
Cobra
Posty: 592
Rejestracja: 13 wrz 2008, 16:13
Grupa: Samar

#9 Post autor: Cobra »

Dj Gruby własnie o tym Jad'zie ci mówiłam:)))
Pozdrawiam
8 bit rulez:)

jad
Posty: 35
Rejestracja: 20 lis 2008, 01:03

#10 Post autor: jad »

siostra, ale o tym jadzie co brzydkich wyrazow uzywa? :?

DJ Gruby

#11 Post autor: DJ Gruby »

jad pisze:a po kiego wuja takie elektroniki robic.
wystarczy wstawic do obudowy zasilacza pecetowego trafo 9V~ ...
A jakiś schemat budowy takiego cuda mógłbyś zapodać?

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#12 Post autor: skull »

DJ Gruby/Oxyron pisze:
jad pisze:a po kiego wuja takie elektroniki robic.
wystarczy wstawic do obudowy zasilacza pecetowego trafo 9V~ ...
A jakiś schemat budowy takiego cuda mógłbyś zapodać?

Schemat zasilacza do PC-ta ? każdy prawie inny. Kisielowi chodziło o zmianę jednego elementu w zasilaczu PC - transformatora.
Bo pecet to zwykły banan...

k.

#13 Post autor: k. »

per przepraszam panie ale ja nie wymieniałbym trafa w impulsowym zasilaczu :)

jad
Posty: 35
Rejestracja: 20 lis 2008, 01:03

#14 Post autor: jad »

waskie horyzonty, klapki na oczach to typowe przypadlosci komodorowcow...

zreszta, wstawienie trafo 9V to nie moj pomysl. ja bym brnal w te bramki i inne generatory zmieniajace prad staly w zmienny.

bierzesz se po prostu trafo 220 na 9V~. montujesz toto w obudowie zasilacza pecetowego _OBOK_ calej impulsowej elektroniki.
z plytki zasilacza pobierane jest 5V=. za glowny wylacznik zasilania wpina sie uzwojenie pierwotne a uzwojenie wtorne na odpowiednia pare kabelkow zasilajaca komodora.

that's all folks.

ja z jednego zasilacza pecetowego zasilam komodora, stacje i jak trzeba to nawet amige. wszystkie potrzebne napiecia sa, a te slynne 9V~ to juz wiecie jak.

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#15 Post autor: skull »

Hehe sorry kisiel, co za nietakt :)
Ten 9v zmienny to do nieczego nie potrzebny, no może do zegara systemowego, którego i tak nikt nie używa - bo źle chodzi ;-).

Co to zasilacza to tu jeszcze stronka:
http://www.cbm8bit.com/jsaily/

zdaje się że był nawet niedawno w sprzedaży ten heavy duty power supply do c64 (chyba w protovisoin) z gotowymi wtyczkami, ale teraz nie mogę go namierzyć.
Bo pecet to zwykły banan...

k.

#16 Post autor: k. »

ciekawe za ile.. pamiętasz? jak znam ich ceny to starczyło by na C64+ z zasilaczem ;)

DJ Gruby

#17 Post autor: DJ Gruby »

Podziękował wszystkim za cenne wskazówki... Wygląda na to, że najprostszym i najlepszym rozwiązaniem będzie to zaproponowane przez Leminga...
Niemniej jednak mam pytanie odnośnie samego schematu, bo nie jest dla mnie do końca jasne, gdzie na nim można zlokalizować podłączenie poszczególnych pinów we wtyku DIN7? Najbliższe skojarzenie nasuwa mi się z elementem opisanym jako C64 POWER, ale tam podane są tylko 4 wyjścia i to w żaden sposób nie opisane... :/ Można chyba odgadnąć, że pod numerkiem 1 będzie zasilanie +5VDC, a pod numerkiem 4 masa. Ale 2 i 3? Czy jakiś mądry człowiek byłby w stanie zapodać zrozumiały description tego elementu oznaczonego jako X2? Albo ewentualnie wkleił tam na obrazku wtyk DIN7? TIA! :)

Awatar użytkownika
Lobo
Posty: 62
Rejestracja: 14 wrz 2008, 07:53
Grupa: Draco

#18 Post autor: Lobo »

Mam zamiar złożyć też ten zasilacz. Tutaj http://www.ide64.org/power_all.zip znajdziesz w paczce też płytke i spis elementów. Niewnikałem jeszcze głębiej ale podejrzewam, że pin 3 pod x2 to 9V ac.

DJ Gruby

#19 Post autor: DJ Gruby »

Lobo pisze:Mam zamiar złożyć też ten zasilacz. Tutaj http://www.ide64.org/power_all.zip znajdziesz w paczce też płytke i spis elementów. Niewnikałem jeszcze głębiej ale podejrzewam, że pin 3 pod x2 to 9V ac.
Fajnie, ale takiej płytki to ja nie mam raczej jak zrobić. ;) Będzie trzeba pokombinować z jakąś płytką uniwersalną... :\

Awatar użytkownika
prezes
Posty: 213
Rejestracja: 15 wrz 2008, 17:40

#20 Post autor: prezes »

AFAIR zasilanie 9V oprocz magnetofonu jest uzywane przez sida.

ODPOWIEDZ