Lepsza jakość obrazu - S-Video w C64

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#81 Post autor: wackee »

Jacek31 pisze:Poruszę znowu temat wtyczki S-Video. Czy to (konkretnie wtyk VC-001) jest wtykiem S-Video??
Tak
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#82 Post autor: Jacek31 »

Tak zrobiłem sobie wreszcie kabelek S-Video => C64. Koszt to jakieś 20zł. Kupiłem fabryczny S-Video z jednej strony uwaliłem wtyczkę i przylutowałem wtyk DIN, mam też na nim Audio. Ogólnie prosta konstrukcja, choć nie obyło się bez niespodzianki, bo przy pierwszym podejściu zamieniłem miejscami Chroma z Luma i miałem tylko niebieski ekran bez napisu C64, i myślałem że C64 padł, bo był rozbierany, ale na antenowym obraz był więc odetchnołem z ulgą.
Załączniki
Tak to wygląda na LCD 32" Niestety zdjęcie kiepskie bo robione komórka.
Tak to wygląda na LCD 32" Niestety zdjęcie kiepskie bo robione komórka.
S-Video C64.jpg (250.55 KiB) Przejrzano 12277 razy
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

Awatar użytkownika
skull
Posty: 760
Rejestracja: 15 wrz 2008, 08:18
Grupa: samar

#83 Post autor: skull »

jakiś rewelacyjny to ten obraz nie jest - ale zrob shota, po zmianie koloru liter np na czerwony
Bo pecet to zwykły banan...

Awatar użytkownika
V-12
Posty: 351
Rejestracja: 18 lut 2009, 13:51
Grupa: Tropyx
Kontakt:

#84 Post autor: V-12 »

skull pisze:jakiś rewelacyjny to ten obraz nie jest - ale zrob shota, po zmianie koloru liter np na czerwony
Bo to chyba fotka z aparatu cyfrowego w półmroku? Może dlatego?
http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na nową odsłonę mojej strony z artykułami i galerią! Scena C64, wywiady, relacje z koncertów etc.

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#85 Post autor: wackee »

skull pisze:jakiś rewelacyjny to ten obraz nie jest - ale zrob shota, po zmianie koloru liter np na czerwony
A jakiej jakości zdjęcia spodziewasz się z komórki? Przecież napisane jest...

Jacku31, a to jest stara czy nowa komoda?
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#86 Post autor: Jacek31 »

Tak naprawdę komputer uratowałem dosłownie z śmietnika, model C 64G, taka mydelniczka. Udało mi się nieco poprawić jakość obrazu zmieniając ustawienia w TV, ale nadal są zauważalne takie pionowe pasy (nieregularne odbarwienie widoczne też na zdjęciu) między kolumnami. Nie wiem co jest tego powodem. :?: być może kabel samoróbka też nie jest tu bez winy. Ale różnica miedzy antenowym kablem a tym jest i tak spora.
Ale pamiętajmy że zdjęcie robiłem telefonem i z dosyć malej odległości (ok 1m), co powoduje że wychodzą wszystkie niedoskonałości obrazu na 32" TV LCD HD READy Tak z 2 metrów i więcej wygląda to nawet już ładnie, szczególnie jak się zmieni kolor czcionki na biały.
No i nie oczekujmy że procesor w TV zeskaluje nam w jakiś niezwykle cudowny sposób obraz małej rozdzielczości z C64 do HD Redy, aby był to kryształ. TV, to niestety nie GF8600 czy Radeon z AAx16 i anizotropią obrazu. Niestety poprawionego zdjęcia na razie nie dam, bo warunki oświetleniowe na zrobienie takowego mi nie pozwalają. Z drugiej zaś strony mojego ocalonego C64 czeka jeszcze podmiana ROMa (właściwie to wsadzenie układu z 4 kernelami ) i wstawienie MMC2ice. Ale na razie czekam na części.
Załączniki
Zdjęcie kiepskie bo było mocno skompresowane, aby przez GG przeszło.
Zdjęcie kiepskie bo było mocno skompresowane, aby przez GG przeszło.
C64.jpg (227.27 KiB) Przejrzano 12220 razy
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

Awatar użytkownika
V-12
Posty: 351
Rejestracja: 18 lut 2009, 13:51
Grupa: Tropyx
Kontakt:

#87 Post autor: V-12 »

Chwała Ci za uratowanie komody :)
http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na nową odsłonę mojej strony z artykułami i galerią! Scena C64, wywiady, relacje z koncertów etc.

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#88 Post autor: wackee »

Pytałem pod kątem VICa, bo jest kolosalna różnica w jakości obrazu między starym a nowym VICem (na korzyść nowego oczywiście).

Kurczę, korci mnie zrobić jakieś fotki jak to u mnie wygląda na LCD i beamerze :)
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

Jacek31
Posty: 230
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:33

#89 Post autor: Jacek31 »

Jak będę go rozbierał to zerknę na VICa, ale chyba 8565. Co do uratowania, niestety obudowa u dołu klawiatury jest od czegoś uflejona, chyba od kleju, i ni jako nie da się tego wyczyścić. :(
V-12 jest jakaś firma co ma hektary starych C64,Atari itd. ja tam kupiłem na aukcji (świstak) procesor z Atari (65C02), ale mi go zgubili więc w zamian mają mi wysłać całą płytę główna z C64. zobaczymy czy przyjdzie i w jakim stanie będzie.
A szóstego dnia Bóg stworzył człowieka ... Aby mógł się napić.

Awatar użytkownika
V-12
Posty: 351
Rejestracja: 18 lut 2009, 13:51
Grupa: Tropyx
Kontakt:

#90 Post autor: V-12 »

O, ciekawe, daj namiar na tę firmę :D
http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na nową odsłonę mojej strony z artykułami i galerią! Scena C64, wywiady, relacje z koncertów etc.

Awatar użytkownika
V-12
Posty: 351
Rejestracja: 18 lut 2009, 13:51
Grupa: Tropyx
Kontakt:

#91 Post autor: V-12 »

Dziś pierwszy raz podłączyłem C64 przez S-Video. Najpierw do płyty głównej C64 w odpowiednie miejsca przylutowałem gniazdo S-video kabelkami, potem kablem podłączyłem do karty TV.

Rezultat mnie nie zachwycił. Na ekranie widoczne są takie dziwne paseczki. Teraz pytanie do znawców tematu, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Czy to brak rezystora 300 ohm, o którym wspomniane jest tutaj? http://www.bigmech.com/misc/c64mods/svideo.html nie mam teraz pod ręką takiego rezystora, by sprawdzić...

Czy to może wina przejściówki, jaką wykonałem, może kabel s-video jest za długi, nie wiem?
Załączniki
Przejściówka do s-video
Przejściówka do s-video
IMG_9362.jpg (49.11 KiB) Przejrzano 13609 razy
Obraz z C64 - screenshoot z Winfast PVR - sygnał s-video i dziwne prążki.
Obraz z C64 - screenshoot z Winfast PVR - sygnał s-video i dziwne prążki.
Image1219-0115(S-Video).jpg (60.5 KiB) Przejrzano 13609 razy
Image1219-0120(S-Video).jpg
Image1219-0120(S-Video).jpg (65.14 KiB) Przejrzano 13609 razy
http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na nową odsłonę mojej strony z artykułami i galerią! Scena C64, wywiady, relacje z koncertów etc.

Awatar użytkownika
V-12
Posty: 351
Rejestracja: 18 lut 2009, 13:51
Grupa: Tropyx
Kontakt:

#92 Post autor: V-12 »

uff.. wylutowałem skądś 2 rezystorki po 150 ohm, połączyłem szeregowo, doczepiłem do chromy i rezultat jest taki, że są inne odcienie kolorów.
Ale ogólnie nie jest rewelacyjnie...
Załączniki
Image1219-0159(S-Video).jpg
Image1219-0159(S-Video).jpg (35.45 KiB) Przejrzano 13606 razy
Image1219-0157(S-Video).jpg
Image1219-0157(S-Video).jpg (37.02 KiB) Przejrzano 13607 razy
http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na nową odsłonę mojej strony z artykułami i galerią! Scena C64, wywiady, relacje z koncertów etc.

Awatar użytkownika
V-12
Posty: 351
Rejestracja: 18 lut 2009, 13:51
Grupa: Tropyx
Kontakt:

#93 Post autor: V-12 »

A tu dla porównania obraz z composite, minimalnie gorszy jest od s-video.
Załączniki
Image1219-0207(CVBS).jpg
Image1219-0207(CVBS).jpg (32.86 KiB) Przejrzano 13605 razy
http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na nową odsłonę mojej strony z artykułami i galerią! Scena C64, wywiady, relacje z koncertów etc.

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#94 Post autor: wackee »

Ciężko zrobić dobre zdjęcia z telewizora, więc weźmy na to poprawkę.

Dla mnie różnica między composite a s-video jest widoczna gołym okiem, zwłaszcza na bardzo kontrastowych obrazach, na przykład ekranie actiona:

COMPOSITE vs S-VIDEO (bez rezystora).
Obrazek vs Obrazek

Widać na pierwszy rzut oka deformację fontu (na Twoich screenach widoczna "szachownica") oraz zbyt wysoką saturację kolorów. To oczywiście ekstremalny przykład, zobaczmy jak sprawuje sie grafika:

COMPOSITE
Obrazek

S-VIDEO (bez rezystora)
Obrazek

METODA WACKA (TM) :)
Obrazek

Nie mówmy o kolorach bo to jest osobna kwestia, związana z presetami telewizora i white balance w aparacie :)

Widać różnicę? Zobaczcie jaki mess jest na przejściu między fioletem a niebieskim - prawy górny róg. I o ile lepiej wygląda to via s-video.

Trzeci screenshot to screen capture moją metodą, tak dla porównania. Jej składowym elementem jest transfer via s-video.
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

Awatar użytkownika
V-12
Posty: 351
Rejestracja: 18 lut 2009, 13:51
Grupa: Tropyx
Kontakt:

#95 Post autor: V-12 »

No no, wygląda zachwycająco. Mam pytanko, czy mam rozumieć że w swoim sekretnym podłączeniu przez S-video kompletnie nie uzywasz tego rezystora?
http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na nową odsłonę mojej strony z artykułami i galerią! Scena C64, wywiady, relacje z koncertów etc.

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#96 Post autor: wackee »

Nawet nie w sekretnym - screenshot flimbo 2 to bezpośrednie podłączenie kablem który kupiłem na eBayu. No, chyba że rezystor jest gdzieś w środku :)
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2343
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

#97 Post autor: carrion »

niedawno przerabiałem podobny temat... tzn mój obraz nawet na ekranie monitora C=1084 wyglądał słabo. Podłączałem wykłym kablem (composite) Czinczowym (kupionym na giełdzie pod GUSem).

Okazało się że nie był tokabel Y/C (Chroma / Luma),a ten kupiłem niedawno i przyszedł całkiem szybko na stronie http://www.vesalia.de/.
Kabel wygląda jak ten który kupiłem na giełdzie a jakość obrazu jest żyleta !
O co chodzi?
jaka jest różnica między tymi kablami?
Jak rozdzielone sę te sygnały że widać taką różnicę?
c64portal.pl, retronavigator.com

Awatar użytkownika
V-12
Posty: 351
Rejestracja: 18 lut 2009, 13:51
Grupa: Tropyx
Kontakt:

#98 Post autor: V-12 »

To musiałeś mieć jakiś lipny kabel, bo ja na composite śmigam od kilku lat na monitorze 1084S i jakość obrazu jest świetna :)
http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na nową odsłonę mojej strony z artykułami i galerią! Scena C64, wywiady, relacje z koncertów etc.

Awatar użytkownika
CJ Grass
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2010, 20:48

#99 Post autor: CJ Grass »

Witam
c64 podłączony wyjściem video do tunera winfast DTV2000H Plus do wejścia chinch.
jakość obrazu nie zadowalająca jak dla mnie (kupiłem ZŁY kabel-AUDIO din na 4x chinch....)
Obrazek

obraz taki:

Obrazek

widziałem fajny kabel ktoś polecal -
Obrazek
czy coś takiego na allegro się otrzyma? szukałem,lecz nie stwierdziłem obecności...
może jakiś inny sklep internetowy (polski) je posiada i możecie podać namiary?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2343
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

#100 Post autor: carrion »

ja też kupiłem kiedyś kabel din->4 chinch i kit z tego był a nie obraz (mam monitor commodore)
kupiłem nowy na niemieckiej stronce ( http://www.vesalia.de/) i obraz od tej pory mam jak żyleta - nawet pixele w niresie (czytaj NUFLI) widać dokładnie.
Sklep wysyła od razu i można podejrzeć status wysyłki. po tygodniu miałem paczkę w warszawie na miejcu.
polecam.
c64portal.pl, retronavigator.com

ODPOWIEDZ