Powrót do C64 i prośba o pomoc - sygnał video

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
dr_solfernus
Posty: 3
Rejestracja: 25 maja 2020, 12:00

Powrót do C64 i prośba o pomoc - sygnał video

#1 Post autor: dr_solfernus »

Cześć. Po pierwsze chciałem się przywitać, ponieważ jestem nowy na forum i to jest mój pierwszy wpis. Po drugie, robicie tu wspaniałą robotę. Nie sadziłem, że scena C64 jest tak aktywna i tyle się dzieje. Jestem po przeczytaniu kilkunastu interesujących mnie wpisów - szacunek. Ale do rzeczy :)

Wzięło mnie na sentymenty i odnalazłem swojego C64G, którego dostałem w okolicach 1990-91. Sprzęt działa. Wygrzebałem nawet stację dyskietek, magnetofon, dwa joy'e, 4 cart'y, masę kaset i zero dyskietek (a na bank miałem).

Mam do Was pytanie o podłączenie komody do współczesnego TV i ewentualnych modyfikacjach poprawiających jakość sygnału video. W necie jest cała masa artykułów, modyfikacji: Lumafix, ClearVideo64, czy konwerterów: RetroTINK, Framemeister, OSSC. Z tego co pobieżnie wyczytałem wszystkie mają wady i zalety oraz potrafią się różnie zachowywać.

Mojego pierwotnego C64G zamierzam wyczyścić i nie modyfikować. Planuję zakupić C64C i się trochę pobawić, pograć, i zobaczymy co jeszcze :)

Zatem, czy bylibyście tak uprzejmi i pokierowali mnie w jakaś rozsądną stronę, aby obraz był możliwie jak najlepszy i obrana metoda nie wydrenowała mi kieszeni? Framemeister na wstępie odrzucamy z wiadomych względów :) Naturalnie liczę się z kosztami ale na rozsądnym poziomie.

Byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Powrót do C64 i prośba o pomoc - sygnał video

#2 Post autor: Steffan »

Witaj na forum!
Żeby się nie powtarzać rzuć okiem na mój post: viewtopic.php?f=2&t=2847
Dużo czasu poświęciłem kiedyś próbując znaleźć optymalne rozwiązanie.
Krótkie podsumowanie:
1. najlepszy obraz uzyskasz przez s-video (kabel komoda-s-video dostępny jest np. na allegro) Koleś wykona na zamówienie o dowolnej długości (im krótszy tym lepiej).
2. stosując punkt pierwszy potrzebujesz monitora/tv z wejściem s-video. Jeśli go nie masz kup, bo tak będzie najłatwiej. Polecam monitoro-telewizory LG. Sam kupiłem modele: M1717A i M1917A (pojawiają się na allegro).
3.NIE IDŹ w przejściówki / konwertery s-vid <> hdmi. Dopadnięcie działającego w tych czasach graniczy z cudem. Kiedyś działały, są ziomy co mają i chwalą, ale teraz nie kupisz (przerobiłem to na swojej skórze). Niby wygląda identycznie, ale z komodą nie zatrybi). Piszę o tych budżetowych bo jak masz hajs to może z górnej półki coś zadziała.
4.Jakimś rozwiązaniem jest nagrywarka dvd. Można tanio wyrwać, ale patrz aby miała pilota, bo może okazać się że źródło obrazu wybiera się tylko pilotem (brak przycisku na obudowie - sam tak wpadłem) Druga jaką kupiłem miała pilota (i przycisk źródła na obudowie :) taki żart matriksa w którym żyjemy)
5. Jeśli nie zależy Ci na dobrej jakości obrazie możesz użyć kabla scart, większość starszych tv go ma, a jak nie masz to konwerter scart <> hdmi jest osiągalny (niedawno kupiłem - sprawdziłem i działa). Będę miał bakapowo. Oczywiście obraz pozostawia dużo do życzenia w porównaniu z s-video.
6. W komodzie typu G i C jest nowy VIC więc kłopotu z obrazem nie będziesz miał. W chlebakach jest różnie (raczej gorzej - w zależności od rewizji płyty) Nie ma sensu stosować polepszaczy typu Lumafix, ClearVideo64 w C/ G.
7. RetroTINK pewnie jest fajny, kiedyś nawet wysłałem do producenta zapytanie o kompatybilność z komodziakiem, ale mnie olał więc sobie odpuściłem.

Na szybko to tyle. Mam nadzieję, że nie wyszedł z tego bełkot i chociaż trochę rozjaśniłem temat.

pozdrawiam
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Awatar użytkownika
rebok
Posty: 227
Rejestracja: 30 sty 2018, 09:32
Grupa: BooM!

Re: Powrót do C64 i prośba o pomoc - sygnał video

#3 Post autor: rebok »

Jeśli rezygnujesz z Framemeister`a, to monitory HDMI odradzam.
Jedyny monitor S-video jaki mogę Ci szczerze polecić to Dell 2001FP z serii B9D, B9G, B9I. Unikać B9B. Koniecznie z lumafix.
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Kusiu
Posty: 15
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:47

Re: Powrót do C64 i prośba o pomoc - sygnał video

#4 Post autor: Kusiu »

Steffan pisze:
25 maja 2020, 20:46
3.NIE IDŹ w przejściówki / konwertery s-vid <> hdmi. Dopadnięcie działającego w tych czasach graniczy z cudem. Kiedyś działały, są ziomy co mają i chwalą, ale teraz nie kupisz (przerobiłem to na swojej skórze). Niby wygląda identycznie, ale z komodą nie zatrybi). Piszę o tych budżetowych bo jak masz hajs to może z górnej półki coś zadziała.
To jest ciekawa sprawa bo rzeczywiście ja mam taki z Ali, w metalowej obudowie, kupiony z 5 lat temu i działa bardzo dobrze. Pewnie każda kolejna rewizja jest gorsza.
Steffan pisze:
25 maja 2020, 20:46
7. RetroTINK pewnie jest fajny, kiedyś nawet wysłałem do producenta zapytanie o kompatybilność z komodziakiem, ale mnie olał więc sobie odpuściłem.
RetroTINK ma problem z C64 - jest widoczny biały pasek po lewej stronie ekranu.
https://m.facebook.com/groups/220863717 ... 8313867172

dr_solfernus
Posty: 3
Rejestracja: 25 maja 2020, 12:00

Re: Powrót do C64 i prośba o pomoc - sygnał video

#5 Post autor: dr_solfernus »

Dziękuję za cenne wskazówki. Chwilowo sygnał video podałem po "composite" przez SCART do telewizora i obraz jest podłej jakości :) Tak więc zgodnie z oczekiwaniami :D

Nie wiem, czy mój TV obsługuje s-video po SCART - nie znalazłem żadnej informacji ani w menu, ani instrukcji, Internet też milczy. Może przełączy się automatycznie, jak podam osobno sygnały chrominancji i luminancji. Taki mam plan na dziś.

Co do RetroTINK - na tym forum https://www.ppa.pl/forum/amiga/41257/ad ... -do-hdmi/2 w poście #41 można przeczytać, że komuś się udało osiągnąć czysty i wyraźny obraz. Tylko nie wiadomo, jaka to wersja C64, jaki VIC itd. Znając życie, diabeł tkwi w szczegółach i może mieć to znaczenie i wpływ na obraz.

Szukając informacji w necie, natknąłem się na film na YT, gdzie gość po zastosowaniu ClearVideo64 oraz właśnie RetroTINK 2x osiągnął perfekcyjny obraz na monitorze LCD - znajdę go i postaram się później podlinkować.

Tak czy inaczej muszę rozważyć zakup monitora z s-video, bo takie testowanie na TV, ciągłe przenoszenie komody z miejsca na miejsce jest nieco uciążliwe - zwłaszcza że to delikatny sprzęt :D Ciężko o te monitory Dell 2001FP z serii B9D, B9G, B9I - najwięcej jest tych B9B - ciekawe dlaczego :D

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Powrót do C64 i prośba o pomoc - sygnał video

#6 Post autor: Steffan »

dr_solfernus pisze:
27 maja 2020, 08:45
Nie wiem, czy mój TV obsługuje s-video po SCART - nie znalazłem żadnej informacji ani w menu, ani instrukcji, Internet też milczy. Może przełączy się automatycznie, jak podam osobno sygnały chrominancji i luminancji. Taki mam plan na dziś.
Z tego co mi wiadomo to SCART nie posiada sygnałów chrominancji i luminancji (jak w s-video). Może Cie źle zrozumiałem, wyjaśnij mi jak chcesz to zrobić.

pozdro
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

dr_solfernus
Posty: 3
Rejestracja: 25 maja 2020, 12:00

Re: Powrót do C64 i prośba o pomoc - sygnał video

#7 Post autor: dr_solfernus »

Na pin 15 w SCART chcę podać chrominancję z S-video, na 20 luminancję a na 17 masy zmostkowanych Y i C. Też się nad tym zastanawiałem, ale na jakimś forum RTV przeczytałem, że czasem w odbiornikach TV można przełączyć tryb złącza SCART na S-video manualnie, albo odbiornik sam się przełączy po podaniu sygnału. Zerknij proszę tutaj http://serwis-tv.com/scart.html

Przy okazji trafiłem również na takie rozwiązanie https://videogameperfection.com/2019/11 ... eo-coming/ Film z montażu i testów można obejrzeć tutaj https://www.youtube.com/watch?v=DBHYBWNlgTE

Co o tym sądzicie?

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Powrót do C64 i prośba o pomoc - sygnał video

#8 Post autor: Steffan »

dr_solfernus pisze:
27 maja 2020, 15:12
Zerknij proszę tutaj http://serwis-tv.com/scart.html
Nie wiedziałem. Dziękuję za info.
dr_solfernus pisze:
27 maja 2020, 15:12
Przy okazji trafiłem również na takie rozwiązanie https://videogameperfection.com/2019/11 ... eo-coming/
Widziałem to, ale cena była dla mnie zaporowa. Inwestować 100 ełro do kompa za 20 ełro :? Za tą kase to masz co najmniej 2 tv-monitory (s-video), o których pisałem wcześniej. Oczywiście wszystko jest kwestią grubości portfela 8) .

pozdro
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Prospero
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2016, 23:12

Re: Powrót do C64 i prośba o pomoc - sygnał video

#9 Post autor: Prospero »

Co jest nie tak z Dellem 2001fp fv b9b? Co go boli, że się do Komcia nie nadaje?

Prospero
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2016, 23:12

Re: Powrót do C64 i prośba o pomoc - sygnał video

#10 Post autor: Prospero »

Prospero pisze:
17 paź 2020, 22:53
Co jest nie tak z Dellem 2001fp fv b9b? Co go boli, że się do Komcia nie nadaje?
Odpowiem sobie sam ;) Dell zmienił dostawcę paneli w tym modelu w lipcu 2005 a starsze działały dużo lepiej z C64.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Powrót do C64 i prośba o pomoc - sygnał video

#11 Post autor: wegi »

@Steffan ty masz albo przysmażonego VICa, albo twoja głowica daje stłumiony sygnał. Nie może tak być, że ludzie chwalą a nie działa tylko u ciebie. Jutro masz deadlina jak dostanę kabel do C64 ze scartem i uruchomię to z tym klamotem pozycja 3:

https://youtu.be/_eEWO0ezbCY?t=79

Obrazek
2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Powrót do C64 i prośba o pomoc - sygnał video

#12 Post autor: Steffan »

wegi pisze:
24 lis 2020, 23:34
@Steffan ty masz albo przysmażonego VICa, albo twoja głowica daje stłumiony sygnał. Nie może tak być, że ludzie chwalą a nie działa tylko u ciebie. Jutro masz deadlina jak dostanę kabel do C64 ze scartem i uruchomię to z tym klamotem pozycja 3:
Tego to nie wiem. Chyba tyko kupione 2 pierwsze szt podłączyłem do 2 różnych kompów. Potem już tylko sprawdzałem na jednym.

Wegi masz u mnie DUŻE PIWKO! Pierwszy moment pomyślałem, że mi tu głupoty wypisujesz z tym vic-em, ale tak sobie przypomniałem, że miałem problem na początku tego roku z vic-em i to był dokładnie ten komp na którym testowałem te pudełka wcześniej.
Problem był w jednej gierce. I faktycznie po wymianie gra śmigała już fajnie. Link do lemona: https://www.lemon64.com/forum/viewtopic.php?t=74407

No teraz to bym jeszcze raz podłączył i zobaczył, ale już kupować nie będę, bo nie mam już potrzeby.

Pozdro
S.
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

ODPOWIEDZ