Jak we własnym zakresie zrobić SD2IEC

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#141 Post autor: suchy »

Takie fotki to ja "robię" skanerem:

czytnik eCom - top:

Obrazek

czytnik eCom - bottom:

Obrazek
C64PLC

zyga
Posty: 177
Rejestracja: 05 gru 2008, 08:58
Grupa: Alliance

#142 Post autor: zyga »

suchy pisze: ... a po co grzebałeś przy data+/data-. Przecież te sygnały w ogóle nas nie obchodzą z punktu widzenia SD2IEC, nie ruszamy ich i już (ja tylko wylutowałem wtyk USB, bo był mi potrzebny).
Nie ruszałem, odgiąłem tylko te piny od złącza USB i po wetknięciu do PC (tylko VCC i GND) napięcie 3.3V zniknęło. Czytnik mam prawie identyko jak starymarabut, z tą różnicą że zaoszczędzili na diodzie LED. Po prostu jej nie ma.

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#143 Post autor: suchy »

No to faktycznie miałem farta, trafiając z mety na "właściwy" czytnik. 8) :wink:

Może zagrać w totka (nigdy nie grałem)? :roll: :lol:
C64PLC

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

#144 Post autor: starymarabut »

A, czy adapter wytrzyma przylutowanie przewodów, do jego styków ?
I czy można, (pod prądem) wyciągać z niego microSD ?
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#145 Post autor: suchy »

Na forum64.de chłopaki polutowali to tak (a więc da się):

Obrazek

... z opisu wynika, że toto działa, choć ta plątanina (kabelków zbyt grubych do krosowania - widocznie robione metodą: "to się lubi, co się ma") i same luty nie do końca mi się podobają, no i wg. mnie lepiej byłoby chyba gdyby redukcja w roli gniazda karty uSD była zamocowana/doklejona (chociażby częściowo) do płytki uniwersalnej, a połączenia skrosowane cienkim kynarem, a nie takimi grubymi kawałkami drutu. Zrozumiałe, że te grube druty pełnią tutaj również rolę nośną/mocującą, bo redukcja-gniazdo wprost "wisi" tylko na nich, a to chyba nie najlepsze rozwiązanie na dłuższą metę.

@Starymarabut, pewnie karty uSD nie da się z tego wyciągać pod napięciem, ale jest to jakieś uproszczenie - propozycja, wg mnie interesująca, na wykonanie szybkiego prototypu SD2IEC (do własnych potrzeb - testów) na płytce uniwersalnej z możliwością pożytecznego zagospodarowania nadmiarowych redukcji do karty uSD.

Po więcej szczegółów tego rozwiązania odsyłam do powyższego linku (jednak trzeba tam załozyć konto - jak ktoś jeszcze nie ma, bo inaczej nie zobaczycie fotek).
C64PLC

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

#146 Post autor: starymarabut »

A tutaj moja propozycja, dla leniuchów ; )
Jeszcze przylutuje kable do adaptera, a jego samego przykleję taśmą dwustronnie klejącą, od spodu komody.
Stopka gumowa ma dostateczną wysokość .
Załączniki
70.jpg
70.jpg (103.85 KiB) Przejrzano 11817 razy
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#147 Post autor: suchy »

:D :D :D , a tak na poważnie to nie jest wcale głupia propozycja, biorąc pod uwagę fakt, że SD2IEC ciągle jeszcze ewoluuje. Ta wąska płytka stykowa wejdzie nawet do mydelniczki tylko z nową (węższą) płytą PCB komcia (najpopularniejszy w takim wykonaniu to chyba C64G)!

@...marabut, muszę Cię tylko zmartwić :wink: , patenta nie dostaniesz :P , bo takie rozwiązanie testowałem w salonie gier w ubiegłym wieku na przełomie 89/90. W kilku maszynach ArcadeC64 były tą techniką wykonane kartridże UCarty (kiedy nie chciało nam się już robić płytek drukowanych - pisałem o tym na c64power), a konkretnie na takich płytkach stykowych:

Obrazek

... produkowanych przez inż Kowalczyka w Warszawie w dosyć zamierzchłych czasach (vide 6-cio cyfrowy numer telefonu w-wskiego). Więc takie płytki stykowe, to nie jest nowy wynalazek. Złącza krawędziowe do expansiona dla UCarta, zmontowanego na takich dwóch płytkach, było wykonane z kawałka dwustronnego laminatu miedziowego (dociętego dokładnie na szerokość złącza), a ścieżki na laminacie z obu stron wydziargane były ostrym nożem! Wystarczyło do takiej "krawędziówki" dolutować kabelki, wetknąć w płytkę stykową, powkładać scalaki, pokrosować na styk kabelkami i gotowe. Tak zmontowane kartridże chodziły w maszynach bezawaryjnie przez ok. półtora roku, do momentu zlikwidowania salonu.

Z własnej praktyki mogę powiedzieć, że przy takim montażu (który ma przetrwać troche dłużej, a nie tylko do testów) trzeba zwrócić uwagę na parę rzeczy: kabelki stykowe warto maksymalnie skrócić i wykonać je z kabla o takim przekroju żył miedzianych, aby wchodził ciasno w styki płytki (po pobieleniu - patrz następne zdanie). Wtykowe końcówki kabelków oczywiście dokładnie skręcić i "pobielić" (ale oczyścić z resztek kalafonii). Do elementów o bardzo cienkich "nogach" (takie mogą mieć np. niektóre kwarce, jak te zegarkowe) trzeba dolutować grubsze kawałki druta (ja używałem na taką okolicznośc srebrzanki). Generalnie chodzi o to, żeby wszystkie elementy, kabelki, wchodzące na styk do płytki nie miały żadnych luzów!

@...Marabut, widzę na tej płytce stykowej z lewej strony SD2IEC, zmontowanego SiwnSida. Działa dobrze?

Jesli pojawią się problemy przy uruchamianiu SD2IEC, to skróć maksymalnie te kabelki biegnące od redukcji-gniazda do płytki stykowej. Konwertery poziomów logicznych na dzielnikach rezystorowych, to niestety nie najlepsze rozwiązanie!

PS. Chyba mi się dziadek skaner zbuntował. Na kolorze robi w tle żółte (losowe i o różnej grubości) poziome pasy!? Jak widać zdjęcie musiałem "zrobić" monochromatyczne (wtedy tego nie widać)! :cry: . Jak KTOŚ ma pomysła co to może być i od czego zacząć sprawdzanie to zapraszam na PW. Skaner to Plustek Optic-Pro UT12
C64PLC

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

#148 Post autor: starymarabut »

Zrobiłem, bo byłem ciekaw, czy się zmieści w środku obudowy taka konstrukcja.
Nic złego się nie dzieje, z kontaktowaniem. Starałem się zrobić solidnie, by każdy element tkwił pewnie w płytce.
Od dwóch miesięcy " gra muzyka ” made by SwinSID, naprawdę daje radę.
Warto go zrobić, jak ktoś ma upalonego SID-a. Nie jest 100% kompatybilny i w niektórych utworach gra "po swojemu". Ale o tym wiesz.

To tylko propozycja wykonania sd2iec.
Nie każdy może sobie pozwolić na wypasanie pająków na biurku : )
Szkoda ze te twoje "wynalazki" sprzed lat nie zachowały się. Miło by było pooglądać.
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#149 Post autor: suchy »

starymarabut pisze:... Szkoda ze te twoje "wynalazki" sprzed lat nie zachowały się. Miło by było pooglądać.
Całkiem niedawno, bo dwa lata temu, "poobrywałem nogi" ostatniemu UCartowemu "pająkowi" (co ciekawe - działał po wetknięciu do komcia - po 20 latach :shock: , musiałem tylko oczyścić miedź na wtyku krawędziowym). Nawet przez moment zastanawiałem się, czy nie zachować dla potomnych, ale potrzebowałem płytki stykowej do testów, no i ostateczny wyrok zapadł. Gdybym nie miał UCartów na płytkach PCB, to pająk pewnie by przeżył! :wink:
C64PLC

zyga
Posty: 177
Rejestracja: 05 gru 2008, 08:58
Grupa: Alliance

#150 Post autor: zyga »

Moje perypetie z MMC2IEC/SD2IEC Larsp 1284p

Jeden z forumowiczów poprosił mnie o zrobienie SD2IEC. Niestety nie miałem już płytek od Zaxona, ale zaproponowałem zrobienie układu na płytce uniwersalnej. Po rozejrzeniu się za częściami wybór padł na sklep AVT. Można dostać tam komplet części. Atmega 1284P w DIPkosztuje 30zł, a więc tylko 1zł drożej niż 644P - wybór był prosty. Jako płytkę wykorzystałem PDU-22 - policzyłem pola lutownicza na tutorialu Suchego i wyszło mi że się zmieści - dzięki :)

Zabrałem się do składania. Wlutowałem wszystko oprócz stabilizatora (którego nie kupiłem) - zaprogramowałem układ - diody nie migają. Sprawdziłem 15 razy połączenia - dobrze. Zaprogramowałem bootloader, zaprogramowałem bez bootloadera, zainstalowałem WinAVR, skompilowałem programik migający diodą na porcie B - nie miga. Co jest ?
Rzut oka na rezystory przy diodach - wszystko jasne: 560K zamiast 560Ohm - nie ma prawa mrugać. Przeoczenie ... ;) Wymieniłem rezystory, programik mrugający diodą zamrugał. Ok. Wgrałem bootloader - mruga. W międzyczasie przyszedł z allegro czytnik. Okazało się że jest to wersja najuboższa z możliwych - płytka jednostronna, na płytce tylko scalak, rezystor SMD i 2 kondensatory.
Obrazek
Po odłączeniu linii danych, nie generuje napięcia +3V. Poodcinałem więc wszystko oprócz masy i podlutowałem się bezpośrednio do pinów karty. Postanowiłem zrobić wersję z diodami stąd: http://www.ulrichradig.de/home/index.php/avr/mmc-sd.
Obrazek
Podłączyłem, nie działa. Bootloader nie wczytuje firmware z karty. Napięcie +3.8V. Dolutowałem jeszcze jedną 1n4148 - jest 3.1V. Dalej brak reakcji. Zaprogramowałem firmware bez bootloadera - komunikacja po IEC z komciem jest, ale po włożeniu karty wszystko się blokuje.

Poczytałem na forach o długości magistrali SPI i zakłóceniach, skróciłem kabelki do ok. 5cm - poszło ! W międzyczasie znalazłem starą przejściówkę SLOT1->Socket370 na której był stabilizator AMS1117. Nie była to wersja zafixowana na dane napięcie, tylko ustawiana za pomocą dzielnika rezystorowego. Rzut oka na datasheet układu i za pomocą tego co miałem udało mi się ustawić 3.1V. Układ działa bez problemu.
Obrazek

Kod: Zaznacz cały

R1 = 330 Ohm
R2 = 470 Ohm
Polecenia programujące układ:
- z bootloaderem:

Kod: Zaznacz cały

avrdude -p m1284p -c stk200 -U flash:w:newboot-0.2-larsp-m1284p.hex:i -U lfuse:w:0xef:m -U hfuse:w:0xd2:m -U efuse:w:0xfd:m
- bez bootloadera

Kod: Zaznacz cały

avrdude -p m1284p -c stk200 -U flash:w:sd2iec-0.10.1-larsp-m1284p.bin:r -U lfuse:w:0xef:m -U hfuse:w:0xd3:m -U efuse:w:0xfd:m
cd i zdjęcia w drugim odcinku :)

Awatar użytkownika
Cancerek
Posty: 25
Rejestracja: 11 kwie 2010, 23:22

#151 Post autor: Cancerek »

Nie dając sobie rady z wcześniejszym projektem postanowiłem wykonać płytkę do projektu Larsa. Popełniłem jeden mały błąd i na płytce jest mała poprawka.
Szczerze się ucieszyłem jak się okazało, że to wszystko działa. Muszę jeszcze dołożyć Jyffy'ego i będzie pełnia szczęścia.

Płytka została wykonana czysto amatorsko metodą termotransferu. Obraz zamieszczę jak ją trochę przeprojektuję tak, by była mniejsza.

Obrazek

Obrazek

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#152 Post autor: suchy »

zyga pisze:...Poczytałem na forach o długości magistrali SPI i zakłóceniach, skróciłem kabelki do ok. 5cm - poszło !
... no to jest właśnie mankament, związany z wykorzystaniem dzielników rezystorowych jako najprostszych konwerterów poziomów napięć. Też miałem z tym problem i pisałem już o tym. Nie chodzi tu o zakłócenia, tylko, że spore kiloomowe rezystory w dzielnikach + pojemności pasożytnicze kabelków (im dłuższe kabelki tym większe pojemności), powodują, że sygnał po SPI musi "pokonać" filtr RC, który przy za długich kabelkach, najprawdopodobniej powoduje już takie odkształcenie przebiegów, że procek przestaje tak odkształcone sygnały poprawnie dekodować i układ przestaje działać. Wtedy właśnie skracanie kabelków, czyli zmniejszanie pojemności w tymże pasożytniczym filtrze RC pomaga. Jacek, sprawca tego wątku powinien być w bardziej komfortowej sytuacji, bo korzysta w swoim rozwiązaniu płytki wg. LarsP ze specjalizowanego konwertera poziomów (nie dzielników rezystorowych), ale póki co milczy, a tylko my się produkujemy w jego temacie!

@zyga czekamy na dalszy ciąg. :wink:

@cancerek jakich MOSFETów użyłeś w niedziałającej wersji SD2IEC (tej wg. Shadowolfa)? Powinny być typu LogL, o jak najmniejszym Vgs(tsh). A tak swoją drogą to zazdroszczę, że masz czas i samozaparcie, żeby bawić się w termotransfer! Szacunek. Mogę Ci zaprogramować EPROMa do OSa za free (wersja poprawiona i sprawdzona), przysyłaj tylko z kopertą zwrotną (ze znaczkami :wink: ). Szczegóły na PW.
C64PLC

zyga
Posty: 177
Rejestracja: 05 gru 2008, 08:58
Grupa: Alliance

#153 Post autor: zyga »

No więc wyszło to jakoś tak:
Obrazek
Jak widać na złączu SD też dolutowałem kondek 100n, u kogoś w necie widziałem i pomyślałem, że niezaszkodzi :)
Podstawkę do AVRa sobie odpuściłem. Kabelki do programowania podlutowałem bezpośrednio do nóżek scalaka. Te dwa białe przewody przy nóżkach scalaka to połączenia wykonane kynarem - dla diod świecących.

O to mój pinout:
Obrazek

A tak wygląda pod spodem:
Obrazek

Koncepcja co chwilę się zmieniała i widać że gdzieniegdzie pady poodpadały...

Oczywiście polecam użycie stabilizatora tak jak na oryginalnym schemacie, a nie taką partyzantkę jak u mnie.

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

#154 Post autor: starymarabut »

:) Nie ma tragedii, ważne żeby służyło bezawaryjnie.
Szkoda że podstawki pod atmegę nie dałeś.

Cancerek@ co to są za elemęt na płytce, oznaczone jako 1k63?
Ostatnio zmieniony 19 gru 2011, 22:33 przez starymarabut, łącznie zmieniany 1 raz.
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

zyga
Posty: 177
Rejestracja: 05 gru 2008, 08:58
Grupa: Alliance

#155 Post autor: zyga »

suchy pisze:Nie chodzi tu o zakłócenia, tylko, że spore kiloomowe rezystory w dzielnikach + pojemności pasożytnicze kabelków (im dłuższe kabelki tym większe pojemności), powodują, że sygnał po SPI musi "pokonać" filtr RC, który przy za długich kabelkach, najprawdopodobniej powoduje już takie odkształcenie przebiegów, że procek przestaje tak odkształcone sygnały poprawnie dekodować i układ przestaje działać. Wtedy właśnie skracanie kabelków, czyli zmniejszanie pojemności w tymże pasożytniczym filtrze RC pomaga.
A może by tak wykorzystać scalak 74HC245 pomiędzy AVR a SD tak jak to zrobili atarowianie w swoimSIO2SD v2 ?

Awatar użytkownika
Cancerek
Posty: 25
Rejestracja: 11 kwie 2010, 23:22

#156 Post autor: Cancerek »

Termotransfer - cóż tak na prawdę to tylko kwestia wprawy, początki były trudne, ale teraz nie stanowi to większego problemu, by nawet dwustronne płytki wykonać. W porównaniu, z kiedyś malowanymi ręcznie płytkami, to jak zejście z drzewa :).
Sprawdzę te mosfety, jednak po włączeniu brak jest jakichkolwiek sygnałów, na liniach danych i zegarowej. Temat czeka na ruszenie, bo jednak wolny czas przeznaczyłem na coś co ma szanse działać.

To są kondensatory 100n przy zasilaniu procka oraz przy zasilaczu 3V, niby można je sobie odpuścić, ale dobra praktyka nakazuje ich stosowanie.

Dzięki suchy, jednak mam programator, stary działający jeszcze pod dosa, jednak pozwoli mi on wypalić epromka, wielkie dzięki za wsparcie. pewnie znajdzie się kilka osób, które skorzystają z Twojej oferty:) ( ale kadzenie )

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#157 Post autor: suchy »

zyga pisze:
suchy pisze:Nie chodzi tu o zakłócenia, tylko, że spore kiloomowe rezystory w dzielnikach + pojemności pasożytnicze kabelków (im dłuższe kabelki tym większe pojemności), powodują, że sygnał po SPI musi "pokonać" filtr RC, który przy za długich kabelkach, najprawdopodobniej powoduje już takie odkształcenie przebiegów, że procek przestaje tak odkształcone sygnały poprawnie dekodować i układ przestaje działać. Wtedy właśnie skracanie kabelków, czyli zmniejszanie pojemności w tymże pasożytniczym filtrze RC pomaga.
A może by tak wykorzystać scalak 74HC245 pomiędzy AVR a SD tak jak to zrobili atarowianie w swoimSIO2SD v2 ?
@zyga tam chyba nie chodzi o HC245 (może nie było tego właściwego w bazie Eagla), bo HC to mają Vih <= Vcc + 0,5V, więc przy zasilaniu 3V raczej 5V na wejście nie podasz (osobiście takiej pracy nie testowałem, więc tak do końca się nie zarzekam). Myślę, że chodzi o VLC4245 (pinologicznie zgodny poza dodatkowymi nogami - zasilania 3V, których nie ma w HC245): tani dwukierunkowy konwerter 8 bit szyny 3V-5V/5V-3V (np. w TME kosztuje ok 3 zł brutto w detalu, więc tanio "jak barszcz" - wieeeelokrotnie mniej niż inne specjalizowane konwertery poziomów napięć). Na "elce" chwalą sobie ten konwerter właśnie tam gdzie trzeba obuć procek 5V z kartą SD 3V (znikają wszelkie problemy z transmisją). Wszytko klawo tylko nam potrzeba 3 porty dwukierunkowe, a tu jest aż osiem plus dodatkowe nogi zasilania - wielka i niewykorzystana do końca kolubryna!
C64PLC

zyga
Posty: 177
Rejestracja: 05 gru 2008, 08:58
Grupa: Alliance

#158 Post autor: zyga »

No to może CD4050 ? Podążając za dyskusją z tego linku.

Tani, mały (16 nóg), dostępny...

suchy
Posty: 282
Rejestracja: 21 paź 2009, 16:16

#159 Post autor: suchy »

@zyga, nie CD4050, bo na tym bez kombinacji zrobisz konwersję napięc z niskiego na wyższe (ma buforowane wyjście do 18V), a my dla LarsP potrzebujemy odwrotnie.

To co jest nam potrzebne to: 74HC4050 (a to nie jest to samo, co popularny CD4050) i z dostępnością mogą byc problemy (np. w TME nie mają, a to spora hurtownia!)

74HC4050 (fragment datashita):

".... The 74HC4050 provides six non-inverting buffers with a
modified input protection structure, which has no diode
connected to VCC. Input voltages of up to 15 V may
therefore be used. This feature enables the non-inverting
buffers to be used as logic level translators, which will
convert high level logic to low level logic, while operating
from a low voltage power supply. For example 15 V logic
(“4000B series”) can be converted down to 2 V logic. ..."

... idealny dla nas, tylko za rogiem w pierwszym lepszym elektroniku możesz go nie dostać! :roll:

Schemat prostego konwertera 5V(procek)>3V(SD) na 74HC4050 (ale NIE na CD4050)
C64PLC

zyga
Posty: 177
Rejestracja: 05 gru 2008, 08:58
Grupa: Alliance

#160 Post autor: zyga »

Dobra, widzę że się pogrążam :) To może spróbować na tym 74AHC125 ?
O ile da się upolować.

Dobrze że jest komu wyprowadzać mnie z błędu jak plotę głupoty ;)

ODPOWIEDZ