SaRuMaN TED 64 Kb

Nie ma róży bez kolców... Miejsce na dyskusję o najmłodszym bracie C64
Wiadomość
Autor
Klauz
Posty: 42
Rejestracja: 03 maja 2021, 09:18

SaRuMaN TED 64 Kb

#1 Post autor: Klauz »

Widziałem to w dzisiejszym filmie na YT. Carrion, napisz gdzie zamawialiście to rozszerzenie. A może byłby jeszcze ktoś chętny i można by zamówić kilka sztuk?

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Re: SaRuMaN TED 64 Kb

#2 Post autor: carrion »

Szczerze powiem że nie wiem.
Speedy zamawiał...

Speedy
podziel się gdzie zamawiałeś.
c64portal.pl, retronavigator.com

speedy2002
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2019, 13:06

Re: SaRuMaN TED 64 Kb

#3 Post autor: speedy2002 »

Cześć,
Zamawiałem prosto od eslapion'a z Kanady przez amibay - opcja dla cierpliwych paczka szła 40dni..
ale w Europie sprzedaje też to polyplay.

Jest wersja z przełącznikiem na kabelku, którym można to wyłączać - powrót do 16kB, brałem bez przełącznika, zawsze można sobie dolutować.

Saruman nie potrzebuje oryginalnej pamięci, można ją wylutować, np jeśli uszkodzona, także w plus/4.

U mnie TED tak mocno siedział, że nawet z chwytakiem jak już wyskoczył to pogięłem nóżki, na szczęście nie ułamałem, i udało się wyprostować. Po instalacji miałem black screen, wyszło, że coś nie stykło w którejś podstawce, potem już działało, to też się nie nacieszyłem, bo się zawieszało, no to demontaż - może walnięta sztuka (wyciągnięcie teda z sarumana to dopiero szarpanina), wyciągnąłem i dalej coś nie tak, stacja po serial nie działa (1551 działa), magnetofon też nie działa, ups..
Wyszło, że jakimś cudem uszkodził się procesor 8501R1, i to nie całkowicie bo jakby port i/o, zamiana proca z +4 rozwiała wątpliwości, ponowna instalacja sarumana w C16, potem cpu z +4 i działa rozszerzenie, tylko jestem biedniejszy o procesor, a te niestety są drogie 😢

Ps.
Mam jeszcze jedną sztukę, będę ją wystawiał na aukcję, ciekawe jakie będzie zainteresowanie, bo to by było jakimś wyznacznikiem, czy by jeszcze kilku sztuk nie ściągnąć..

Klauz
Posty: 42
Rejestracja: 03 maja 2021, 09:18

Re: SaRuMaN TED 64 Kb

#4 Post autor: Klauz »

Jakby co, to ja jestem chętny na jedną sztukę.

Nameless
Posty: 285
Rejestracja: 04 lis 2013, 11:23

Re: SaRuMaN TED 64 Kb

#5 Post autor: Nameless »

Zestaw plug and play dla osób nieobeznanych z lutownicą. :-)
Ja swoje C16 rozszerzyłem klasycznie :-)

brush
Posty: 254
Rejestracja: 20 kwie 2009, 10:32
Grupa: Elysium

Re: SaRuMaN TED 64 Kb

#6 Post autor: brush »

Nie wiem czy to kogoś zainteresuje (jeśli tak to w sumie można by się pokusić o jakiś ogólnie, dobry przegląd rozszerzeń do c64): ja w ramach budowania "maszyny marzeń" od tego samego autora sprowadziłem Saruman-64, który gorąco polecam - https://www.melon64.com/forum/viewtopic.php?t=8779.
Działa to jak zamiennik RAMu c64 i ma 2 cechy dla których warto go zamontować:

1. nie grzeje się i pobiera istotnie mniej prądu.
2. fiksuje VSP-bug'a.

Więc prosta podmianka ramu w naszej maszynie, powoduje że mamy powyższe benefity (z czego drugi jest "killer ficzerem") a z drugiej strony to nadal normalny c64 z pkt. widzenia softu etc.
Elysium vs Arise. Czym byłoby dobro bez zła?

Awatar użytkownika
KB777reborn
Posty: 207
Rejestracja: 12 lut 2020, 08:30
Grupa: 1100°Crew
Kontakt:

Re: SaRuMaN TED 64 Kb

#7 Post autor: KB777reborn »

brush pisze:
11 cze 2021, 12:20
Działa to jak zamiennik RAMu c64 i ma 2 cechy dla których warto go zamontować:

1. nie grzeje się i pobiera istotnie mniej prądu.
2. fiksuje VSP-bug'a.
Na Allegro też są (wprawdzie trochę inny wariant). Tylko nie będę wspominał kto sprzedaje, bo się ostatnio tu ludzie triggerują.

Żeby jeszcze jakoś dało się wykorzystać pozostałe 64kB, bo tam jest SRAM 128 kB. +60k w wersji SRAMowej, hmm...
1100°C

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Re: SaRuMaN TED 64 Kb

#8 Post autor: carrion »

brush pisze:
11 cze 2021, 12:20
w sumie można by się pokusić o jakiś ogólnie, dobry przegląd rozszerzeń do c64
@brush
ale ma nasz myśli wszystko np cartridge czy takie rozszerzenia wkładane do środka?
ram? cpu? pla? sida? av mody? itp? czy tylko pamięci?
temat jak znalazł do opublikowania na portalu, ale nie bardzo wiem o co Ci konkretnie by chodziło?

a może chciałbyś jakoś pomóc np w researchu? może masz jakieś przykłady takich rozszerzeń?
c64portal.pl, retronavigator.com

Klauz
Posty: 42
Rejestracja: 03 maja 2021, 09:18

Re: SaRuMaN TED 64 Kb

#9 Post autor: Klauz »

Do C16, Plus/4 też by się przydał taki przegląd, bo i mniej tych rozszerzeń i informacji mało.

brush
Posty: 254
Rejestracja: 20 kwie 2009, 10:32
Grupa: Elysium

Re: SaRuMaN TED 64 Kb

#10 Post autor: brush »

carrion pisze:
11 cze 2021, 15:41
brush pisze:
11 cze 2021, 12:20
w sumie można by się pokusić o jakiś ogólnie, dobry przegląd rozszerzeń do c64
@brush
ale ma nasz myśli wszystko np cartridge czy takie rozszerzenia wkładane do środka?
ram? cpu? pla? sida? av mody? itp? czy tylko pamięci?
temat jak znalazł do opublikowania na portalu, ale nie bardzo wiem o co Ci konkretnie by chodziło?

a może chciałbyś jakoś pomóc np w researchu? może masz jakieś przykłady takich rozszerzeń?
Ja szukałem rozszerzeń i przeróbek c64 takich raczej "wkładanych do środka". + zwykle zależało mi na tym by to były rzeczy które nadal robią z niego "zwykłego c64". NIe chodziło mi o akcje atari-style albo dorabianie AY do c64. Nie mam nic na przeciwko - po prostu to nie moje rewiry.
Ogólnie gdyby zebrać kilka osób zainteresowanych to można by coś ciekawego spisać bo np.: zastępników do modulatora c64 jest kilka/kilkanascie. z czego każdy ma zalety/wady ale na koniec można wskazać aktualnie najlepsze rozwiązanie.

Więc w sumie można by wziąc na warsztata c64 z np. nowa płytą 250649 i w każdym z obszarów (np. ram, vic/modulator, double sid etc.) pokazać jaki jest teraz state of the art i stworzyć "rekomendowaną konfigurację"

Mieliśmy inspirującą dyskusje z @wegi na elysiumowych slacku z której wyniknęło np. że on miał rozpracowanych większośc scan doublerów oprócz jednego (retrotink) którego z kolei ja miałem obcykanego a z drugiej strony ja miałem odrobioną pracę domową w temacie "monitor lcd" - wiec chyba jest jakiś głód wiedzy w narodzie :)
Elysium vs Arise. Czym byłoby dobro bez zła?

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Re: SaRuMaN TED 64 Kb

#11 Post autor: Nitro »

RetroTink wyszedł teraz w nowej wersji - RetroTink-5x i wg gości z My Life in Gaming to wg tej chwili najlepszy upscaler na rynku z powodu wprowadzenia m.in trzech killer features:
-zero lagowa zmiana rozdzielczości - inne scalery każą czekać pare sekund zanim złapią sync gdy gra zmienia rozdziałkę. Problem widziałem też na żywo na demoparty gdzie OSCC poszatkował demo na Falcona wyświetlające efekty w low res a obrazki w hi.
-motion adaptive deinterlacing
-tonę opcji interpolacyjnych, zmieniających ratio i finalnie tryb zero lag który dorównuje praktycznie OSSC.

brush
Posty: 254
Rejestracja: 20 kwie 2009, 10:32
Grupa: Elysium

Re: SaRuMaN TED 64 Kb

#12 Post autor: brush »

Nitro pisze:
14 cze 2021, 08:43
RetroTink wyszedł teraz w nowej wersji - RetroTink-5x i wg gości z My Life in Gaming to wg tej chwili najlepszy upscaler na rynku z powodu wprowadzenia m.in trzech killer features:
-zero lagowa zmiana rozdzielczości - inne scalery każą czekać pare sekund zanim złapią sync gdy gra zmienia rozdziałkę. Problem widziałem też na żywo na demoparty gdzie OSCC poszatkował demo na Falcona wyświetlające efekty w low res a obrazki w hi.
-motion adaptive deinterlacing
-tonę opcji interpolacyjnych, zmieniających ratio i finalnie tryb zero lag który dorównuje praktycznie OSSC.
I właśnie dlatego może warto zebrac rekomendacje do kupy. Bo wiesz, w kontekscie c64 to większość ficzery 5x jest fajnych ale cokolwiek bezużytecznych :) (aczkolwiek jak ktos ma wiele konsol i rozne retro kompy to co innego).
Ale za to np. 2x (którego mam) jest good enough ALE c64 generuja taka 1 pixelowa linie szara po lewej i jak masz monitor 16:9 i wylaczyc rozszerzanie (zeby aspekt ratio trzymał) to niestety ta linie widać. I z mojej rozmowy z autorem retrotinka wynika ze na tym układze który jest w 2x raczej sie nie da tego wyciąć.

Podsumowując: Carrion jak masz ochotę taką stronę zrobić (mam nawet pomysła wizualnie jak to ograć) to mogę przyłożyć rękę do pisania tekstów.
Elysium vs Arise. Czym byłoby dobro bez zła?

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Re: SaRuMaN TED 64 Kb

#13 Post autor: Nitro »

Portal już przecież jest prowadzony przez carrion'a: c64portal.pl
Widocznie trzeba dać baner na górę :)

Awatar użytkownika
Sebaloz/Lepsi.De
Posty: 3949
Rejestracja: 14 wrz 2008, 00:02

Re: SaRuMaN TED 64 Kb

#14 Post autor: Sebaloz/Lepsi.De »

Nitro pisze:
14 cze 2021, 12:04
Portal już przecież jest prowadzony przez carrion'a: c64portal.pl
Widocznie trzeba dać baner na górę :)
Codziennie dowiadujemy sie czegos nowego :)
ps. tamta strona byla zalozona przez stowarzyszenie SMOK, a teraz sie rozwiedli
__________________________
Socjopatyczna Legia Commodore

brush
Posty: 254
Rejestracja: 20 kwie 2009, 10:32
Grupa: Elysium

Re: SaRuMaN TED 64 Kb

#15 Post autor: brush »

Nitro pisze:
14 cze 2021, 12:04
Portal już przecież jest prowadzony przez carrion'a: c64portal.pl
Widocznie trzeba dać baner na górę :)

Ale ja nie proponuje zrobienia portalu tylko strony na nim o tym jednym temacie. nie sadze ze to jest material na caly website :)
Ale po prostu mialem pomysl jak to prezentacyjnie ograć.

K.
Elysium vs Arise. Czym byłoby dobro bez zła?

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

Re: SaRuMaN TED 64 Kb

#16 Post autor: Nitro »

Ktokolwiek zrobi merytoryczną stronę na temat c64, z chęcią za darmo umieszczę jej duży button(na starej wersji forum były tylko stronki się wykruszyły) na górze lub też/i link.

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Re: SaRuMaN TED 64 Kb

#17 Post autor: carrion »

brush pisze:
14 cze 2021, 11:25
Podsumowując: Carrion jak masz ochotę taką stronę zrobić (mam nawet pomysła wizualnie jak to ograć) to mogę przyłożyć rękę do pisania tekstów.
Jeszcze mam :)
Tak na szybko to na tyle na ile pozwoli Wordpress to zrobie.
Generalnie to to jak chcialbym aby portal wyglądał to coraz częściej oznacza postawienie jakiejś bazki i wyjście poza ramy wordpressa. Rozmawiałem z Kefirem i cośtam zrobimy. Więc... dajesz Brush pisz ile chcesz. A o layout’cie pogadamy za tydzień jak wrócę z wczesnych wakacji które nieukrywam bardzo mi teraz służą.
c64portal.pl, retronavigator.com

ODPOWIEDZ