Współczesne joy-e retro

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
mike
Posty: 30
Rejestracja: 01 mar 2020, 14:55

Współczesne joy-e retro

#1 Post autor: mike »

Witam
szykuje mi się zakup joya, przeglądając alledrogo mamy kilka ofert, ale większość to stare rupcie Nasuwa mi się pytanie czy teraz ktoś robi kontrolery retro ?

Na alliek. znalazłem coś takiego
https://m.aliexpress.com/item/400004864 ... 3c9&is_c=N - czy takie dziwo zadziała z C64 ? .
A może jest inna alternatywa ? (mam pady do starej segi mega drive)

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Współczesne joy-e retro

#2 Post autor: Steffan »

mike pisze:
05 mar 2020, 17:01
czy takie dziwo zadziała z C64 ? .
Tak zadziała. Ale poszukaj bo ja znalazłem kilkanaście aukcji za dużo mniejsze pieniądze. Kontroler musi zgodny ze standardem atari. Wtyk db9.
Muszę się przyznać, że tym joyem gram najwięcej. Niestety są gry, które nie wybaczają pomyłek (jak np. ogrywana ostatnio przez mnie i młodego: Endless Forms Most Beautiful) i tam ten joy jest za miękki. Wtedy gram Competition Pro.
Kup kilka, wypróbuj, wybierz najlepsze.
Każdy musi znaleźć swojego.

Życze połamania joya :)
Pozdro
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

mike
Posty: 30
Rejestracja: 01 mar 2020, 14:55

Re: Współczesne joy-e retro

#3 Post autor: mike »

Tak zadziała
To mnie pocieszyłeś, to sobie zamówię, tylko ciekawe kiedy dojdzie, bo w ostatnim czasie przesyłki są opóźnione

Awatar użytkownika
drygol
Posty: 209
Rejestracja: 14 kwie 2015, 13:35
Grupa: Lamers
Kontakt:

Re: Współczesne joy-e retro

#4 Post autor: drygol »

Kupilem ich 20 szt. ostatnio z Ali.
Bardzo fajne joye i ladnie dzialaja aaaaaale ... ciężko.
Dosyć męcząca konstrukcja z tym ze jednak nowa i tania.
Pewnie kwestia przyzwyczajenia.

comankh
Posty: 1622
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

Re: Współczesne joy-e retro

#5 Post autor: comankh »

drygol pisze:
05 mar 2020, 22:15
Bardzo fajne joye i ladnie dzialaja aaaaaale ... ciężko.
Czyli tak jak oryginał :V

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Współczesne joy-e retro

#6 Post autor: Steffan »

drygol pisze:
05 mar 2020, 22:15
Bardzo fajne joye i ladnie dzialaja aaaaaale ... ciężko.
Dostałem odgrzewane Atari 2600 od brata. Joye, które były w komplecie wyglądają tak samo, ale są bardzo miękkie.
Trzeba uważać na przeciągi, bo wiatr potrafi wychylić drążek. Hahaha. :wink:

atari-flashback-8-classic-game-console--F5A16451.pt01.zoom_t658.jpg
atari-flashback-8-classic-game-console--F5A16451.pt01.zoom_t658.jpg (66.67 KiB) Przejrzano 4673 razy
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

mike
Posty: 30
Rejestracja: 01 mar 2020, 14:55

Re: Współczesne joy-e retro

#7 Post autor: mike »

Mam tego joya z (tfu) atari (tfu) :) ale pojawił się problem, na porcie 2 nie działa "w prawo", po przełączeniu na 1 joy działa poprawnie - uszkodzony port 2 ? Co sprawdzić ? z dźwiękiem tez miałem problem ale wystarczyło wyciągnąć sida i włożyć na nowo i działa ☺

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Współczesne joy-e retro

#8 Post autor: Steffan »

mike pisze:
12 mar 2020, 07:40
Mam tego joya z (tfu) atari (tfu) :) ale pojawił się problem, na porcie 2 nie działa "w prawo", po przełączeniu na 1 joy działa poprawnie - uszkodzony port 2 ? Co sprawdzić ? z dźwiękiem tez miałem problem ale wystarczyło wyciągnąć sida i włożyć na nowo i działa ☺
0. jak masz innego joya to sprawdź na nim i dalsze kroki są nie potrzebne
1.ściągnij sobie ten program, ułatwi diagnostykę.
https://csdb.dk/release/?id=134875
2.uruchom program
3.przytrzymaj [C=] i [H] (równoważne z naciśnięciem na joyu 2 kierunku w prawo) jeśli zapali się kwadracik na ekranie to znaczy, że CIA (U2) nie jest tu problemem. Już możesz odetchnąć z ulgą, najgorsze masz z głowy.
4.wyłącz kompa i wyczyść metalowe piny w porcie
5.odpal program
6. trzymaj w prawo na joyu, przegnij delikatnie wtyk, może nie ma dobrego kontaktu w porcie (żółty kwadrat = działa)

a jak to nie pomoże, to już tylko pozostaje sprawdzenie linii łączącej pin w porcie z nogą w CIA (u2) jeśli dobrze pamiętam to będzie noga PA3. Nie muszę pewnie dodawać, ale dodam, żę taka operacja na wyłączonym zasilaniu.

a jak to już nic nie da to mam fajnego mema :)
planwpizdu.png
planwpizdu.png (5.66 KiB) Przejrzano 4617 razy
Życze powodzenia
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Współczesne joy-e retro

#9 Post autor: Steffan »

Steffan pisze:
12 mar 2020, 09:52
3.przytrzymaj [C=] i [H] (równoważne z naciśnięciem na joyu 2 kierunku w prawo) jeśli zapali się kwadracik na ekranie to znaczy, że CIA (U2) nie jest tu problemem. Już możesz odetchnąć z ulgą, najgorsze masz z głowy.
Muszę się poprawić nie U2 tylko U1. Za joya i klawiaturę odpowiedzialny jest CIA U1.
Przepraszam za pomyłkę.

Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

mike
Posty: 30
Rejestracja: 01 mar 2020, 14:55

Re: Współczesne joy-e retro

#10 Post autor: mike »

Muszę się poprawić nie U2 tylko U1. Za joya i klawiaturę odpowiedzialny jest CIA U1.
Przepraszam za pomyłkę.
Kupiłem na allegro całą płytę za 5 dych zobaczymy może będzie działać. Na zdjęciach wygladala dużo lepiej niż ta moja ale jednak jak by nie zadziałała, moze jest na forum jest ktoś kto naprawia nasze zabaweczki ?

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Współczesne joy-e retro

#11 Post autor: Steffan »

mike pisze:
15 mar 2020, 15:51
Kupiłem na allegro całą płytę za 5 dych zobaczymy może będzie działać. Na zdjęciach wygladala dużo lepiej niż ta moja ale jednak jak by nie zadziałała, moze jest na forum jest ktoś kto naprawia nasze zabaweczki ?
W Twoim przypadku (brak działania 1 kierunku na joyu), jeśli nie jest to wina portu, to na 99% jest to problem z CIA.
Oczywiście lepiej zostawić sobie ten 1% na inne możliwości. Więc diagnoza i naprawa polegałaby na podmianie CIA na inne i przetestowanie czy to pomogło. A jak już kupiłeś całą płytę to podmień cała :)

Pozdrawiam
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

mike
Posty: 30
Rejestracja: 01 mar 2020, 14:55

Re: Współczesne joy-e retro

#12 Post autor: mike »

Dostałem odgrzewane Atari 2600 od brata. Joye, które były w komplecie wyglądają tak samo, ale są bardzo miękkie.
tani joy z alliekspresu przetestowany, działa i mój egzemplarz jest bardzo "twardy" ale przy okazji dość "precyzyjny" np. lepiej się sprawdza w takim "battleshipie" niż gumowy MATT :lol: a kosztował około 35 zł

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Współczesne joy-e retro

#13 Post autor: Steffan »

mike pisze:
06 kwie 2020, 11:16
tani joy z alliekspresu przetestowany, działa i mój egzemplarz jest bardzo "twardy" ale przy okazji dość "precyzyjny" np. lepiej się sprawdza w takim "battleshipie" niż gumowy MATT :lol: a kosztował około 35 zł
No to trafiłeś na twardszą wersję. Moje są naprawde bardzo miekke. Świetnie sprawdzają się w grach gdzie nie jest wymagana precyzja np. Commando, Ikari Warriors , czy naszym rodzinnym hicie jakim jest Shotgun (opcja 4players wymiata) . Ale nie wyobrażam sobie grać nimi w gry np. Giana Sisters lub Endless Forms Most Beautiful. Tam po prostu z nerwów połamałbym je na kawałki. Matt hmm... mam 2 (od nich zaczynałem przygodę z retro, teraz stoją i łapią kurz, nie polecam.

Pozdro
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

ODPOWIEDZ