Usunięcie modulatora

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Usunięcie modulatora

#1 Post autor: rime. »

Witam, sporo szumu w obrazie (zarówno na Video i gnieździe RF) pochodzi z modulatora, a w przypadku wyjścia Video, właściwie tylko z faktu, że jest on na płycie. Szukam porad na temat jego usunięcia z płyty 250469 rev. B. Z tego co mi wiadomo - samo wylutowanie modulatora pozbawi komputer obrazu na wyjściu Video. Wiem tylko tyle, że trzeba wlutować kilka elementów w jego miejsce. Istnieje możliwość zamówienia zamiennika modulatora który posiada wyjścia S-Video czy audio jack, ale są one dla mnie nieistotne ponieważ mam odpowiedni kabel który podpinam do portu Video. Chcę uzyskać możliwie jak najczystszy obraz z komputera, a LumaFix pomaga wyłącznie w usunięciu pionowych pasów.
Znalazłem na niemieckim forum taki wątek: https://www.forum64.de/index.php?thread ... erfen-c64c ale ciężko jest się połapać nawet z translatorem, który schemat pasowałby do 250469.

aniol
Posty: 21
Rejestracja: 28 sty 2018, 17:04

Re: Usunięcie modulatora

#2 Post autor: aniol »

Temat wraca, więc sam chyba też się za niego wezmę.

Finalny schemat zamiennika jest tu https://www.forum64.de/index.php?thread ... post537255

No i trzeba pamiętać o ekranowaniu dla sygnałów video.

aniol
Posty: 21
Rejestracja: 28 sty 2018, 17:04

Re: Usunięcie modulatora

#3 Post autor: aniol »

Dobra, złożyłem ww układ. Zamieniłem 150R w torze lumy na potencjometr 500R.

Obrazek

Oryginalny modulator + lumafix + konwerter s-video->HDMI + monitor LCD

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zamiennik modulatora + lumafix + konwerter s-video->HDMI + monitor LCD

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poprawa jest, znika checkboard, poprawia się trochę luma i jasne obszary nie zlewają się tak, zwiększa się jasność bez utraty/przepalenia kolorów.

Moje modulatory nie dawały jeszcze tak złego obrazu, jaki czasem widywałem u innych po podłączeniu do LCD ale IMHO warto co najmniej spróbować i obejrzeć samemu różnicę bo focenie telefonem ekranu to niestety porażka...

Foty robione bez zmian ustawień montora ustawiony został pod oryginalny modulator) - miejcie na uwadze, że z zamiennikiem na samym monitorze można jeszcze podregulować wg gustu kolor, kontrast, nasycenie, jasność.

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

Re: Usunięcie modulatora

#4 Post autor: starymarabut »

Konwerter nie powoduje przesunięcia obrazu względem dźwięku?
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

Re: RE: Re: Usunięcie modulatora

#5 Post autor: starymarabut »

C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

aniol
Posty: 21
Rejestracja: 28 sty 2018, 17:04

Re: Usunięcie modulatora

#6 Post autor: aniol »

Nie, nie ma lagów.

Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Re: Usunięcie modulatora

#7 Post autor: rime. »

Wow, dzięki za ogarnięcie tematu i podzielnie się rezultatami! Rożnica widoczna gołym okiem, tekst staje się czytelniejszy ponieważ krawędzie nie zlewają się z tłem. A w tym narzędziu (poproszę o prg albo namiar co to za "plansza" testowa) to już w ogóle odlot, wystarczy spojrzeć na kolorowe pasy u góry i chyba każdy zechce mieć takiego moda :-)
Jak wygląda kwestia podłączenia tego ? Jeśli dobrze rozumiem, to wystarczy wylutować modulator i podpiąć płytkę w jego miejsce (5V, masa, chroma wej./wyj. oraz luma wej./wyj.) ?

aniol
Posty: 21
Rejestracja: 28 sty 2018, 17:04

Re: Usunięcie modulatora

#8 Post autor: aniol »

Nie, nie wystarczy. Na początku tak zrobiłem i miałem jakieś pionowe interferencje po lewej stronie ekranu. Trzeba pociągnąć sygnał ekranowanymi przewodami prosto z VIC, +5V też przy VIC (40 pin, z górnej strony płyty tuż obok kondensatora ceramicznego) a pierwotne ścieżki sygnałowe najlepiej przeciąć przy samym VIC bo zbierają jak anteny. Upierdliwe ale daje najlepszy efekt. Dopiero teraz widzę, jakie mydło dają modulatory. Przykładowe foty z montażu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Idealnie będzie, jak ktoś to zintegruje na płytce od lumafix.

Uwaga a propos współpracy z moim konwerterem HDMI - na oryginalnych modulatorach poziom lumy tak skacze, że konwerter dynamicznie przyciemniał/rozjaśnia obraz, coś jakby dynamiczna regulacja kontrastu (na Atarynkach nie miałem takiego efektu). Ma zamienniku sygnał jest stabilny, konwerter łyka go jako referencyjny.

Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Re: Usunięcie modulatora

#9 Post autor: rime. »

Zaczynam rozumieć sposób działania tej modyfikacji, więc przeglądanie niemieckiego forum też zaczyna mieć jakiś sens.
i miałem jakieś pionowe interferencje po lewej stronie ekranu.
Coś takiego?
2018-01-01 15.28.28.jpg
2018-01-01 15.28.28.jpg (99.11 KiB) Przejrzano 7790 razy
Rozwiązanie:
dlawik.jpg
dlawik.jpg (21.5 KiB) Przejrzano 7790 razy
Z wątku o zamienniku modulatora: https://www.forum64.de/index.php?thread ... ost1217867
Z tego co translator do mnie przemawia, wynika to z tego, że oryginalny modulator pobiera relatywnie więcej prądu. Przepraszam, że nie poinformowałem, zanim nie przeciąłeś ścieżek na płycie...
Idealnie będzie, jak ktoś to zintegruje na płytce od lumafix.
Niejaki WalkThatWay ogarnął ten temat:
https://www.forum64.de/index.php?thread ... ost1208388
Na zamienniku sygnał jest stabilny, konwerter łyka go jako referencyjny.
Kolejna zaleta tej modyfikacji :-)

Dam znać jeśli coś takiego zdziałam w swoim komodorku.

aniol
Posty: 21
Rejestracja: 28 sty 2018, 17:04

Re: Usunięcie modulatora

#10 Post autor: aniol »

A ja miałem jakieś fioletowe pasy. Ścieżek nie żałuję, teraz mam audio i video poza płytą, na czysto :)

EDIT: Dorzucam prg z obrazkiem
Załączniki
coco_picture.zip
(7.23 KiB) Pobrany 192 razy

Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Re: Usunięcie modulatora

#11 Post autor: rime. »

Dzięki, a czy masz w kablu video rezystor 300R na chromie, a może ten schemat już go uwzględnia (ten 270R)? Mam taki kabel i teraz nie wiem czy lepiej usunąć rezystor który jest w kablu czy z układu?

aniol
Posty: 21
Rejestracja: 28 sty 2018, 17:04

Re: Usunięcie modulatora

#12 Post autor: aniol »

Kable mam bez rezystorów. Dodatkowo na lumafix jest pot na chromie. Ja bym wywalił z kabla i dał potka na płytce nowego modulatora.

Awatar użytkownika
rebok
Posty: 227
Rejestracja: 30 sty 2018, 09:32
Grupa: BooM!

Re: Usunięcie modulatora

#13 Post autor: rebok »

Na zdjęciach z zamiennikiem jedyne do czego można się przyczepić, to regularne cienkie pionowe linie.
Ja zdecydowałem się na zakup modulatora v3 z http://www.forum64.de.

Obrazek

Pionowych lini nie ma, za to pojawiają się pionowe pasy w jaśniejszym odcieniu. Zdjęcia zrobione na monitorze Dell 2001FP (bezpośrednio złączem S-Video). Być może na TV byłyby jeszcze mniej widoczne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Myślę, że nic więcej z oryginalnej maszyny nie da się wycisnąć. Lepszy obraz pozostaje oglądać już tylko na MK2 lub U64.
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Awatar użytkownika
rebok
Posty: 227
Rejestracja: 30 sty 2018, 09:32
Grupa: BooM!

Re: Usunięcie modulatora

#14 Post autor: rebok »

Zmieniam zdanie. Po konsultacji na www.forum64.de i zmostkowaniu cewki na płycie C64 pasy zniknęły.
Nie ma się do czego przyczepić.
Porównałem przy okazji z obrazem generowanym przez MK2 i U64. Obraz jest bardziej stabilny niż przy MK2 i nie ma płowych kolorów jak przy U64. Tak więc staruszek po liftingu bije młodszą konkurencję.
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Re: Usunięcie modulatora

#15 Post autor: rime. »

Ile kosztowała Cię ta płytka z wysyłką ?
Natomiast ja stworzyłem repozytorium z płytką którą zrobiłem i którą każdy może zrobić sobie w warunkach domowych (jednostronna). Nie uzyskałem super rezultatów jak np. aniol czy rebok ale jakoś się to jeszcze ogarnie, pewnie też zamówię płytkę od zachodnich sąsiadów, albo zastosuję ekranowane przewody.
Dla zainteresowanych: https://github.com/r1me/ByeByeModulator

aniol
Posty: 21
Rejestracja: 28 sty 2018, 17:04

Re: Usunięcie modulatora

#16 Post autor: aniol »

A masą rozdzieliłeś tory lumy i chromy?

EDIT: no i na fotce montażowej L2 nie jest zwarta ani zastąpiona zworką.

Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Re: Usunięcie modulatora

#17 Post autor: rime. »

Nie za bardzo rozumiem, masa jest wspólna przecież. Wstawiłem nowe foto ze zwartym L2. Prawdopodobnie pójdę na całość jak Ty i poprowadzę sygnał ekranowanymi przewodami z VICa do płytki, i z płytki do gniazda.

aniol
Posty: 21
Rejestracja: 28 sty 2018, 17:04

Re: Usunięcie modulatora

#18 Post autor: aniol »

Jak masz 2 tory sygnałowe (L i P w audio czy Luma i Chroma w video) to na płytce separujesz je ścieżką masy, żeby się wzajemnie nie zakłócały. Vide obrazek z rozmieszczeniem na płytce uniwersalnej - przez sam środek masz przeprowadzoną linię masy.

Jeśli zrobisz separację i dalej będą brudy, odłącz wyjście zamiennika od płyty i sygnał do monitora pobierz bezpośrednio z zamiennika.
Załączniki
c64 s-video mod final.gif
c64 s-video mod final.gif (12.9 KiB) Przejrzano 7413 razy

Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Re: Usunięcie modulatora

#19 Post autor: rime. »

Teraz kumam, ale ciężko to będzie zrobić na jednostronnej płytce, kiedy oba sygnały wyjściowe są z jednej strony. Spróbuję przeprojektować płytkę. No chyba, że wyjście będzie bezpośrednio wyprowadzone do gniazda Video z pominięciem płyty głównej - jak proponujesz. Ponownie dzięki za pomoc.

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

Re: Usunięcie modulatora

#20 Post autor: starymarabut »

A czy robiłeś płytkę w Eagle? Może bym przerobił/zrobił takie pcb wysadzane w gniazdo VICa.
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

ODPOWIEDZ