Nowa wersja konwertera VIDEO dla C64

Forum, na którym możemy pogadać o wszelakim oprogramowaniu na C64, grach, programach.
Wiadomość
Autor
marlow75
Posty: 29
Rejestracja: 07 lut 2023, 14:04

Nowa wersja konwertera VIDEO dla C64

#1 Post autor: marlow75 »

Witam

Skończyłem nową wersję konwertera video dla C64 i Super CPU. Dodany został dźwięk 4bit - 4,4 kHz oraz nowy algorytm wyznaczający zestaw znaków bazujący na klatkach kluczowych konwertowanego filmu. Nowy zestaw znaków nie jest widoczny na podglądzie.

Aplikacja jest napisana w Javie i niestety wymaga sporej (ok 1 GB) biblioteki która służy do odczytu strumieni audio i wideo ale powinna sobie radzić z dowolnym filmem.

https://github.com/marlow75/retrovid

https://www.c64scene.pl/download/file.p ... ew&id=2669

Pozdrawiam
Załączniki
commando0.jpg
commando0.jpg (9.04 KiB) Przejrzano 917 razy

Awatar użytkownika
=TRIANGULAR=
Posty: 18
Rejestracja: 24 wrz 2022, 11:11

Re: Nowa wersja konwertera VIDEO dla C64

#2 Post autor: =TRIANGULAR= »

Wow! :shock:
To jest genialny program. Dawno na tym forum już nie byłem (ostatnio jesienią 2022 roku!!!) i dzisiaj dopiero zobaczyłem twoje tematy i posty, marlow75. Szczególnie godny uwagi jest twój konwerter retrovid; a i retropic też jest super.
Widzę, że C64 w zderzeniu z retrovid dostał zadyszki, więc szukasz pomocy w Super CPU :lol:.

Ja rozwijam TRIANGULAR μOS:
http://triangular-uos.blogspot.com/

Jestem jeszcze na etapie C128 (PET, VIC-20, C64, CBM-II i Plus/4 mam już za sobą). Jeszcze porozwijam go trochę na tej platformie, a jak skończę to przenoszę się na C65 i ostatecznie na MEGA65.

Na razie mój μOS jest w 100% napisany w BASICU, jednak w wersji na MEGA65 planuje przejść (przynajmniej częściowo) na ML.
Zainspirowałeś mnie retrovidem i pewnie będę chciał skorzystać z twojej technologii na MEGA65.
Nie jest to Super CPU z 16 bitowym 65816, ani nie jest to też 100% C64, tylko jeszcze bardziej rozbudowane C65, niemniej jednak chodzi w 40 MHz zamiast 16 MHz. Fajnie byłoby zobaczyć filmy PETSCII na MEGA65 szczególnie, że można uzyskać na nim obszar tekstowy 80x50 znaków (odpowiednik 640x480) w więcej jak 16, bo 256 kolorach z palety 4096. Do tego ma on 4 SIDy i DSP, więc dźwiękowo też to wygląda całkiem nieźle.

Jeśli jednak chcesz coś wycisnąć z 1 Mhz Commodora to może spróbuj VIC-20, tam jest 2 mniejszy obszar tekstowy niż w C64, bo 22x23 znaki (odpowiednik 184x176) w 8 kolorach. VIC-20 ma też słabsze możliwości dźwiękowe.

marlow75
Posty: 29
Rejestracja: 07 lut 2023, 14:04

Re: Nowa wersja konwertera VIDEO dla C64

#3 Post autor: marlow75 »

Witam

Widziałem twój system, robi wrażenie, kupa roboty. Próbowałeś to kompilować Blitzem? To nie prawdziwy kompilator bo generuje pcode ale przyspiesza pracę basica najmniej 2 razy.

Co do samego BASICA zapewne oglądałeś 8-bit show and tell, ma kapitalne patenty na optymalizację i da się całkiem sprawnie w basicu pisać więc to nie jest zły pomysł, jedynie krytyczne fragmenty pisz w ML.

Retrovid dostaje zadyszki przy dźwięku, samo odtwarzanie obrazu daje radę. Dzwięk jest wymagający, kilka tysięcy razy na sekundę musisz sidowi zmienić głośność i zostaje mało czasu na cokolwiek bardziej wymagającego. W końcu to tylko około 300 tys instrukcji na sekundę.

ODPOWIEDZ