Programowanie ROMu do C64.

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
hazz
Posty: 5
Rejestracja: 25 sie 2010, 16:11

Programowanie ROMu do C64.

#1 Post autor: hazz »

Witam szanowne grono.

Jako że mam chwilę czasu, to zająłem się moim C64. Gdzieś w szpargałach znalazłem kilka EPROMów 27C256 i umyśliłem sobie zrobić multikernal. Jeden standardowy i jeden np. z JaffyDOS. Problem w tym, że mam jedną z ostatnich płyt gdzie Kernal i Basic są w jednej kości. Z zimmers.net pobrałem zawartość układu, ale teraz muszę wypruć z binarki Basic i dokleić go do tego dodatkowego Kernala. I tu moje pytanie, czy ktoś przerabiał ten temat i jest w stanie coś podpowiedzieć? Kolejność chyba jest taka Basic+Kernal1 i Basic+Kernal2. Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.

Zdrówka.

Awatar użytkownika
rime.
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2019, 02:52
Grupa: Fancy Rats

Re: Programowanie ROMu do C64.

#2 Post autor: rime. »

Właściwie sam sobie odpowiedziałeś, jeżeli EPROM ma siedzieć bezpośrednio w płycie to przed kernal musisz wkleić ROM BASICa. Do 27256 wejdą dwa kernale, czyli zapisujesz BASIC + kernal 1 + BASIC + kernal 2. Kernal wybierasz przełączając A14 w stan niski/wysoki.
Tool do łączenia binarek, może się przyda: https://github.com/r1me/BINWizard/tree/master/bin
binwiz.png
binwiz.png (6.94 KiB) Przejrzano 698 razy

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

Re: Programowanie ROMu do C64.

#3 Post autor: starymarabut »

Jak tak przygotujesz, to po włożeniu kości do płyty bez przełącznika, będzie startowała z jaffy.
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

hazz
Posty: 5
Rejestracja: 25 sie 2010, 16:11

Re: Programowanie ROMu do C64.

#4 Post autor: hazz »

Po pierwsze dziękuję za odpowiedzi.

Rime - dzięki, zarąbisty tool. Do tej pory korzystałem z polecenia copy /b, ale ten tool to bogactwo!

Starymarabut - właśnie o to info mi chodziło, nie mogłem znaleźć informacji który bank przy jakim stanie startuje.

Zapodałem na linię A14 +5VDC przez rezystor 4k7 i przełączanie działa. Rozumiem że do stacji dysków też mogę sobie zrobić dual-rom i przełączać w analogiczny sposób?

hazz
Posty: 5
Rejestracja: 25 sie 2010, 16:11

Re: Programowanie ROMu do C64.

#5 Post autor: hazz »

Coś chyba skiepściłem. O ile w 1541-II dual rom działa bez problemu, to w C64 mam problem. Górna połowa epromu działa elegancko, natomiast dolna po podaniu zasilania na linię A14 epromu powoduje najpierw śmieci na ekranie a potem zwis komputera. Sprawdzałem na innej kości i jest to samo. Już zaczynam się zastanawiać czy dobrze przygotowałem Basic+Kernal - bo nie mam pomysłu.

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

Re: Programowanie ROMu do C64.

#6 Post autor: wegi »

2021.06.16 "U mnie w okolicy też nikt nie umarł - ale nie będę na tej podstawie twierdził, że Covid nie istnieje ani że nie jest żadnym zagrożeniem"

2023.09.09 U mnie też nikt nie umarł włącznie z ciotką chorą na białaczkę. Dwukrotnie zaszczepiona dostała covida w szpitalu - żyje. Ta plandemia to już jak Bóg - wszędzie jest i nikt go nie widział.

ODPOWIEDZ