Black Box v9

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#41 Post autor: hobocti77x_ »

radius75 pisze:
17 sie 2023, 18:34
"Zakłócenia" w wyświetlanym obrazie (latające poziome kreseczki o szerokości 8px), widoczne podczas używania klawiatury muzycznej nie występują w emulacji na Vice 3.7.1 i w najnowszym FW dla Ultimate2+
Jeśli to coś może pomóc to linkuję wątek z github, gdzie Gideon rozwiązał ten problem dzięki podpowiedziom od Greopaza
https://github.com/GideonZ/1541ultimate/issues/334
Nie wiem, jak ostatecznie to poprawili, ale jeśli tak, jak jest tam opisane, to co prawda będzie działać, ale nie ma wiele wspólnego z emulacją BB9.
BB9 nie ma kontroli nad linią PHI2, ani tym bardziej nie może bramkować linii GAME/EXROM.
Myślę, że źródłem zakłóceń (pewnie celowo) jest linia A0, która np. przy przejściu rozkazu 3-bajtowego przez adres w obszarze DE00-DEFF generuje niepotrzebny zapis (zmiane wyjscia rejestru z 0na 1 lub odwrotnie) do rejestru, co ostatecznie generuje zakłócenia na liniach GAME/EXROM obciaza i zakluca A0, zasilaniu...
Kolejna pułapka p. Romualda, a właściwie moim zdaniem to nie on jest twórcą tego układu, tylko ten profesor z Politechniki Wrocławskiej, o którym wspomina w swoim wywiadzie.
Będę musiał przemyśleć, jak wyeliminować niepotrzebne zmiany rejestrów.

Doadno
https://www.youtube.com/watch?v=u90PdcQuJH0
Ten film podobno pokazuje dzialanie prawdziwego BBV9.
Zainteresowalo mnie zaklucenie w 1:44 i chyba podobne jest pózniej. Nie zaobserwowalem tego u siebie, wiec zastanawiam sie czy przypadkiem nie istnialy inne wersje ROM i / lub PCB /PAL ? Ciekawe w sumie jest dosc dlugie, wiec trudno je przeoczyc.

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#42 Post autor: radius75 »

Pewnie jest tak jak myślisz, że nie skupili się na odtworzeniu zachowania hardware, ale bardziej na wyeliminowaniu niepożądanego efektu. Mając większe pole do popisu od strony programowania. Trochę na skróty a efekt zadowalający.
Nie maja w posiadaniu prawdziwego bb9 to inżynieria wsteczna nie wchodzi tam w rachubę. Cała ta emulacja jest na wyczucie.
A filmik z prezentacją działania prawdziwego bb9 który im podlinkowałem, jest niestety dosyć miernej jakości, nagrywany chyba tosterem. Ale nie ma lepszego w obiegu. Są inne na YT, ale nagrywane z emulatora, nieprzydatne.

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#43 Post autor: hobocti77x_ »

Co do filmiku, to wygląda wiarygodnie, a to "dziwne" zachowanie może być spowodowane jakąś modyfikacją przycisku RESET albo tym, że autor używał innego ;)
W sumie można doprowadzić sygnał o2 i zamknąć temat ;)
No albo trzeba znaleźć inne rozwiązanie. Widzę tu kilka możliwości, ciekawe czy któraś wypali. Na poczátek.
Zastanawiam się czy tryb ULTIMATE jest w ogóle potrzebny. Tak, wiem że jest na samym początku po RESET. Potem program z niego wychodzi i tu ciekawostka, bo jest to chyba jedyny raz kiedy tak naprawdę przydaje się sygnał RW.
Trzeba by sprawdzić, czy przypadkiem nie jest tak, że ULTIMATE jest uruchamiany/odłączany tylko przez RESET i Zapis, a reszta to tak dla efektów wizualnych. ;)
dodano:
Już się boję jak rozwiążą, a może już rozwiązali błąd z odłączaniem rejestrów. ;) :lol:

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#44 Post autor: radius75 »

Myślę że nawet nie wiedzą o istnieniu jakiegoś błędu. Implementacja emulacji bb9 w Vice i teraz w Ultimate jest na prośby użytkowników, raczej tylko polskich. Zawsze można otworzyć ticket z prośba o usuniecie tego błędu z emulacji.
Nie będzie to zapewne jakimś wysokim priorytetem dla zespołu Vice i twórcy Ultimate, ale jak kiedyś poprosiłem Gideona o dodanie emulacji BB3 do jego urządzenia to po 2 latach możemy uruchomić .crt z bb2,3,4,8 i 9. Małymi kroczkami ;)

BTW, W sumie to prosiłem go o dodanie emulacji tylko dla bb3, akurat archiwizowałem trochę kaset do plików .tap i wkurzało mnie że nie mogę szybko odpalić ulubionego programu do ustawiania głowicy, przekładałem co chwile Ultimate2+ z BB3
A on z rozpędu dodał też to co już obsługiwał Vice, czyli bb4, bb8 i kilka innych polskich cartów też przy okazji :)

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#45 Post autor: hobocti77x_ »

Myślę, że doskonale wiedzą i pewnie wprowadzą poprawki, jak już działanie GAL-a się wyjaśni. A na razie to tylko łata.
Wygląda na to, że ma być jak z enigmą, czyli Polacy muszą to sami rozgryźć. :lol:

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#46 Post autor: radius75 »

Jest trochę tak że zespół od Vice jest "mało-średnio" zainteresowany polskimi kartridżami. :lol:
Trzeba im przedstawić problem, podać przyczynę, przygotować program testowy który pokaże jak powinien zadziałać prawdziwy cart (albo procedurę krok-po-kroku jak przeprowadzić miarodajny i powtarzalny test)
Oraz dodatkowo zasugerować rozwiązanie. :D
Inaczej nikt tam palcem nie kiwnie.

Za bardzo też nie wierzę w to, że nawet gdyby dostali gotową "matrycę" jak działa ten GAL/PAL czy byliby chętni do implementacji jej w kodzie emulatora. Dużo roboty dla jakiegoś "nieprzydatnego" (w ich mniemaniu) carta. Ale nie zaszkodzi poprosić.
Myślę też że wcale nie trzeba emulacji opierać na odtworzeniu 1:1 działania tego enigmatycznego układu. Jeśli bug jest tylko ten jeden to wystarczy jakiś "hack-fix" programistyczny zastosować żeby wynik emulacji był zgodny z oczekiwaniem. Bez odtwarzania całej "drogi' po wirtualnych bramkach logicznych i całego działania tego układu. ;)

BTW
Greopaz (jeden z programistów Vice) podsumował niedawno moje prośby o poprawkę w emulacji bb8 (bug występuje w Vice i w Ultimate) jednym zdaniem:
" I seriously wonder why those Blackbox cartridges even exist in the Ultimate firmwares... its not like they are useful for anything, they just take valuable logic space :) "

Trzeba być zdeterminowanym ;)

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#47 Post autor: hobocti77x_ »

Myślę, że już wiem o co chodzi.
Program "organki" używa tylko kodu:

Kod: Zaznacz cały

DE94 JMP A704
DECD JMP ((0115)
Wychodzi na to, że wykonując kod DECD JMP (0115), przechodzi przez DECE i DECF.
Przechodząc przez DECE włącza tryb ULTIMATE aby przy DECF znow go wylaczyc. W takim razie muszę zablokować niepotrzebny zapis do rejestru pod tym adresem ;)
Pytanie brzmi, czy robi to zawsze, czy przypadkiem nie korzysta z różnicy między wykonaniem przejścia przez JMP Adres a JMP(adr) :?:

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#48 Post autor: hobocti77x_ »

Mała aktualizacja. Udało się zlikwidować zakłócenia na planszy tytułowej oraz znacznie je ograniczyć na programie muzycznym. :lol:
Obeszlo sie bez lutownicy :D

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#49 Post autor: radius75 »

Świetnie, enigma złamana :wink:

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#50 Post autor: hobocti77x_ »

Ciekawostka. Mam już VICE 3.7 i co prawda brak zakłóceń na klawiaturze muzycznej, za to są na planszy tytułowej.
A na moim BlackBoxie i C64 odwrotnie :lol:
ULTIMATE nie mam :roll:

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#51 Post autor: radius75 »

Zakłócenia na planszy tytułowej na Ultimate sa identyczne jak w Vice. Emulacja w Ultimate jest wzorowana na tym co w Vice.

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#52 Post autor: hobocti77x_ »

Tak to wyglada teraz
https://filmy.elektroda.pl/1_1692562778.mp4
Nie jest moze idealnie ale widac poprawe musze jeszcze namierzy ktora instrukcja jeszcze smieci.

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#53 Post autor: hobocti77x_ »

Mam pytanie odnośnie BB9. Ciągle spotykam się ze stwierdzeniem, że istniała wersja z EPROM 27512, ale na wszystkich dostępnych mi zdjęciach (fakt, jest ich niewiele) widać jedynie 27256. Więc zapytam, czy ktokolwiek widział BlackBoxa v9 z układem 27512 i mógłby to faktycznie potwierdzić. To samo pytanie dotyczy układu GAL16v8, bo wszędzie widać tak naprawdę układ PAL.

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#54 Post autor: hobocti77x_ »

Black Box v.9 jest juz dostepny dla chetnych.Szczególy narazie na elektrodzie.pl https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewt ... highlight=
Jesli ktos zarejestruje konto moim linkiem https://pcbway.com/g/jt9rS4 to otrzyma $5 na swoje konto do wykozystania,wiec jesli zaplaci za PCB to w sumie bedzie mial je za darmo. W zasadzie pozostana koszty przesylki.

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#55 Post autor: radius75 »

Dobra robota! :)

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#56 Post autor: hobocti77x_ »

radius75 pisze:
26 sie 2023, 19:27
Dobra robota! :)
W sumie to dobrze sie bawilem :lol:

radius75
Posty: 104
Rejestracja: 26 sie 2020, 15:56

Re: Black Box v9

#57 Post autor: radius75 »

I świetnie.
Jest szansa na naprowadzenie programistów Vice i Ultimate na właściwy trop jak nalezy poprawnie zaemulować bb9?
Przynajmniej od strony funkcjonalnej. Glicze graficzne chyba nie wplywają na ogólne dzialanie prawidłowej emulacji?

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#58 Post autor: hobocti77x_ »

Zawsze mozna im napisac zeby to samo co na organkach zrobili na planszy tytulowej :lol:
Na dzialanie programów nie wplywa na wygode uzytkowania ... kazdy musi sobie sam odpowiedziec :idea:
P
Tam jest jeszcze jeden blad :roll:

Awatar użytkownika
hsimpson
Posty: 91
Rejestracja: 30 lip 2012, 12:14

Re: Black Box v9

#59 Post autor: hsimpson »

hobocti77x_ pisze:
26 sie 2023, 17:57
Black Box v.9 jest juz dostepny dla chetnych.
Planujesz gotowce?

hobocti77x_
Posty: 167
Rejestracja: 15 gru 2020, 10:41

Re: Black Box v9

#60 Post autor: hobocti77x_ »

hsimpson pisze:
27 sie 2023, 17:38
hobocti77x_ pisze:
26 sie 2023, 17:57
Black Box v.9 jest juz dostepny dla chetnych.
Planujesz gotowce?
W sumie jeszcze się nad tym nie zastanawiałem, poza tym wysyłanie ode mnie pojedynczo generowałoby dodatkowy koszt.
Istniałaby możliwość składania na PCBWay, ale cena z montażem zaczyna się chyba od 30$, więc musiałbym się dowiedzieć, ile sztuk zamówić, aby nie przepłacać. No i jeszcze kwestia ewentualnych uaktualnień. Może macie jakieś propozycje? Na początek zapytam, ile osób ewentualnie byłoby chętnych. :?:

ODPOWIEDZ