Joystick Matt nie działa

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
MarcinSzabla
Posty: 8
Rejestracja: 22 wrz 2020, 22:22

Joystick Matt nie działa

#1 Post autor: MarcinSzabla »

Pierwszy raz piszę na tym forum - dzień dobry :)
IMG_20200924_093707.jpg
IMG_20200924_093707.jpg (5.36 MiB) Przejrzano 1727 razy
IMG_20200924_093722.jpg
IMG_20200924_093722.jpg (3.25 MiB) Przejrzano 1727 razy

Joystick, który Wam pokazałem na zdjęciach nie jest w ogóle wykrywany przez porty w moim od niedawna posiadanym Commodore 64. Nie jest raczej to wina portów, bo wykrywają mi jakiś sygnał z pada od Pegasusa - ze względu na niekompatybilność oczywiście niepoprawnie.
Co może usterką ? Nie widzę dużego zasyfienia ścieżek, gumki się wciskają, nic nie jest zalane, chipy i rezystory z drugiej strony wydają się być w porządku. Boję się poprawiać luty, bo jestem kiepski w lutowaniu. Może we wtyczce coś jest nie tak ?


Btw. Nigdy już nie kupię niczego typu "niesprawdzany, nie wiem czy działa, sprzedaję jako uszkodzony". Na płytce jest napisane, że tego Matta wyprodukowali w 1992 roku.

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 866
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Joystick Matt nie działa

#2 Post autor: Steffan »

Witaj na forum.
1. Jak już masz to rozkręcone, sprawdź miernikiem czy jest przejście między wtyczką a kablami na pcb. Być może kabel jest przełamany. Mam 3 matt-y i któryś ma właśnie taki feler.
2. Zobacz czy to nie wina komody. Zapraszam do mojego wpisu: https://www.c64scene.pl/viewtopic.php?f=2&t=3010. Jeśli komada będzie ok, zainwestuj w inny joy, bo matt-y są #^%! i nie da się na nich dobrze pograć.

Ja osobiście używam Competition Pro.
pozdro
S.
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

MarcinSzabla
Posty: 8
Rejestracja: 22 wrz 2020, 22:22

Re: Joystick Matt nie działa

#3 Post autor: MarcinSzabla »

Wklepałem linijkę, sprawdziłem porty poprzez klawiaturę - działa. Jedyne co, to na pierwszym porcie kierunek w lewo (klawisz control) zatrzymuje program na czas wciśnięcia, ale komputer wyświetla prawidłową wartość.
Nie wiem czy tego joya trupa będę reanimował - zawsze to stara elektronika, więc się zastanowię.

Mały offtop, żeby nie robić kolejnego tematu:

https://allegro.pl/oferta/joystick-kont ... 9702746858
kKoś kojarzy taką replikę oryginalnego joysticka od Atari ? Da się z tego korzystać i ma odrobinę trwałości ? Miałem oryginał w rękach, więc ergonomię przeżyję raczej, poza tym ma fajny klik.
Ja najchętniej ogarnę sobie Quickshota nierozjechanego, ale trzeba się też zastanowić nad czymś fabrycznie nowym.

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 866
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: Joystick Matt nie działa

#4 Post autor: Steffan »

MarcinSzabla pisze:
24 wrz 2020, 12:54
kKoś kojarzy taką replikę oryginalnego joysticka od Atari ? Da się z tego korzystać i ma odrobinę trwałości ? Miałem oryginał w rękach, więc ergonomię przeżyję raczej, poza tym ma fajny klik.
Ja najchętniej ogarnę sobie Quickshota nierozjechanego, ale trzeba się też zastanowić nad czymś fabrycznie nowym.
Mam 2 z repliki konsoli Atari 2600 i używam jak gramy na 4 graczy. Dają rade, możesz brać.
pozdro
S.
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

starymarabut
Posty: 361
Rejestracja: 05 lip 2010, 22:25

Re: Joystick Matt nie działa

#5 Post autor: starymarabut »

Stefan dobrze radzi.
Sprawdź multimetrem czy jest ciągłość obwodu, na plytce, tam gdzie dochodzi czerwony przewód i we wtyczce 8 pin. Podejrzewam, ze sygnał gnd przerwany, skoro piszesz że nic nie dziala. Inne sygnaly też sprawdz.
C64II+SD2IEC+JiffyDOS+SwinSid88

ODPOWIEDZ