CIA diag wersja oem. aka tester joystików

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

CIA diag wersja oem. aka tester joystików

#1 Post autor: Steffan »

Witajcie
Do napisanie mikro poradnika skłonił mnie Mike z którym pisze na pm. Mike ma problem ze swym komodziakiem. Nie działa mu jeden z kierunków na joysticku. Mógłbym mu odpowiedzieć w pm, ale pomyślałem, że kiedyś ktoś inny bedzie miał podobny problem i może mu ta wiedza zaoszczędzi trochę czasu. Ale do rzeczy. Mike nie ma żadnych peryferiów (oprócz joya), aby załadować sobie jakiś program diagnostyczny. A przydałoby się sprawdzić czy jego komp ma sprawnego CIA.
Jak to mówi Bob budowniczy. Damy rade!

Poniżej daję moje 2 najnowsze programy diagnostyczne. Udostępniam źródła :lol: :lol:
dla joya 1:

Kod: Zaznacz cały

0?PEEK(56321):GOTO
dla joya 2:

Kod: Zaznacz cały

0?PEEK(56320):GOTO
1. Wklepujemy i uruchamiamy. Wprawny programista :D zauważył, że kolumna wyświetla nam stan komórki pamięci odpowiedzialnej za stan joy-ów
2. Teraz bawimy się joystikiem :oops: . Powinny zmieniać się wartości w kolumnie.

Pomocna tabela 1:

Kod: Zaznacz cały

							port 1		port 2
			port 1		port 2		z fajerem	z fajerem
brak ruchu		255 		127 		239 		111
góra			254 		126 		238 		110
dół 			253 		125 		237 		109
lewo 			251 		123 		235 		107
prawo 			247 		119 		231 		103
góra+lewo 		250 		122 		234 		106
góra+prawo 		246 		118 		230 		102
dół+lewo 		249 		121 		233 		105
dół+prawo 		245 		117 		229 		101
Wychylenia skośne nie są ważne gdyż są kombinacją 2 kierunków. Jak nie działa składowa, to i kombo nie zadziała. Skupiamy się na podstawach: prawo,lewo,góra,dół i fajer.

3. Jeśli jakieś wychylenie nie powoduje zmiany wartości, należy zasymulować joya klawiaturą:

Pomocna tabela 2:

Kod: Zaznacz cały

Joystick 1:
góra:	[1]
dół:	[<-]	to jest strzałka w prawo, ten pierwszy z brzegu od góry, a nie ten od kursora
lewo: 	[CONTROL]
prawo: 	[2]
fajer:	[SPACJA]

Joystick 2: (o tu jest trudniej, tylko dla osób potrafiących przytrzymać naraz 2 klawisze)
góra:	[C=] + [F3]
dół:	[C=] + [S]
lewo: 	[C=] + [F]
prawo: 	[C=] + [H]
fajer:	[C=] + [K]
4. Jeśli skróty klawiaturowe nie dają zmiany wartości to z dużym prawdopodobieństwem uwalony jest CIA (U1).
Natomiast jeśli widać zmieniające się numerki, problem jest w joyu, porcie albo w linii łączącej joy z portem.

No i to by było na tyle. Wydaje się, że taki mini poradnik jest nie potrzebny,ale sam miałem problem z joyami zaraz po zakupie pierwszej komody. Mam nadzieje, że się komuś nowemu przyda.

Jeszcze jedno: jeśli na ekranie pojawiają się same znaczki, może być to problem klawiatury, opadnięty klawisz (brak sprężynki) ale równie dobrze może być to zablokowany joystick.
Sam się wściekałem, że klawiatura nie działa, a to joy robił siare. Natomiast na zablokowaną klawiaturę jest sposób, przez obrócenie kompa klawiaturą do dołu.
Więc nie panikujcie :D że się komp rozleciał, wszystko da się zdiagnozować i naprawić.

Pozdrawiam
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

mike
Posty: 30
Rejestracja: 01 mar 2020, 14:55

Re: CIA diag wersja oem. aka tester joystików

#2 Post autor: mike »

Wielkie dzięki ten poradnik na pewno się jeszcze komis przyda :D komodorek przetestowany niestety jednak cia padł

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: CIA diag wersja oem. aka tester joystików

#3 Post autor: Steffan »

Ale teraz masz 2 płyty, czyli 4 CIA. Wylutuj i wstaw podstawki. Myśle żę z tych 4szt znajdziesz dobre dwa.

link do kategorii:
https://allegro.pl/kategoria/czesci-sty ... e-1-5-0320

Najlepsze są te precyzyjne, ale ja używałem też tych tanich i było git.


Pozdrawiam
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

JacekMF
Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2021, 09:49

Re: CIA diag wersja oem. aka tester joystików

#4 Post autor: JacekMF »

Dzięki za ten post. Mam Commodorka 64 od 2 dni i testuję.

Wychodzi, że komputer ma problem z 1 portem joysticka. Wszystkie kierunki działają szybko tylko joystick w lewo (i klawisz Control) powodują zwolnienie wyświetlania, pojawia się 251 ale dużo wolniej, tak powoli sobie pyka. Nie mam jeszcze możliwości wczytania gry bo czekam na tapecart sd i nie wiem jak to wpłynie na granie. Kierunek w lewo z fire działa też dobrze. Czy takie wolniejsze działanie to też na tyle poważna awaria sprzętowa, że trzeba będzie wymienić układ?

To mój pierwszy post na forum więc jeśli coś nie tak opisałem, przepraszam.

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: CIA diag wersja oem. aka tester joystików

#5 Post autor: Steffan »

JacekMF pisze:
19 sie 2021, 10:03
Dzięki za ten post.
Cieszę się, że się przydał.
JacekMF pisze:
19 sie 2021, 10:03
Wszystkie kierunki działają szybko tylko joystick w lewo (i klawisz Control) powodują zwolnienie wyświetlania, pojawia się 251 ale dużo wolniej, tak powoli sobie pyka. [...] Czy takie wolniejsze działanie to też na tyle poważna awaria sprzętowa, że trzeba będzie wymienić układ?
To nie awaria. To jest normalne zachowanie.

Pozdrawiam
Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

JacekMF
Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2021, 09:49

Re: CIA diag wersja oem. aka tester joystików

#6 Post autor: JacekMF »

Naprawdę? Super dzięki za odpowiedź! Ale mi się poprawił humor :)

Mam nadzieję, że przy testowaniu gier nic nie wyjdzie. Na razie cieszę się jak dziecko z samego dotykania klawiatury. Minęło 30 lat od momentu gdy zmieniłem C64 na Amigę.

Awatar użytkownika
Steffan
Posty: 853
Rejestracja: 04 maja 2019, 19:43
Grupa: BooM!

Re: CIA diag wersja oem. aka tester joystików

#7 Post autor: Steffan »

JacekMF pisze:
19 sie 2021, 10:45
Naprawdę? Super dzięki za odpowiedź! Ale mi się poprawił humor :)

Mam nadzieję, że przy testowaniu gier nic nie wyjdzie. Na razie cieszę się jak dziecko z samego dotykania klawiatury.
Super!
Witaj na forum. Mam nadzieję, że wsiąkniesz w komode na dobre. Tego Ci życzę.
JacekMF pisze:
19 sie 2021, 10:45
Minęło 30 lat od momentu gdy zmieniłem C64 na Amigę.
Ja też zmieniłem w '91 C64 na Amigę, ale teraz to już tylko C64!

Steffan
B O O M !
we are the commodore terrorists
-------------------------------------
TEDDY BEER C=64 PARTY [csdb]

ODPOWIEDZ