Problem z magnetofonem i joystickiem

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
maciekb
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2019, 09:57

Problem z magnetofonem i joystickiem

#1 Post autor: maciekb »

Cześć

Od paru dni jestem posiadaczem C64 z magnetofonem. Ktoś napisze, że to leczenie kryzysu wieku średniego ale mam to w ... :-) Te 30 lat temu jakoś z Commodore nie było mi po drodze. Najpierw było ZX Spectrum, zamiast C64, później PC zamiast Amigi. No to teraz nadrabiam.
Kupiłem C64C w zestawie z magnetofonem i joyem QuickShot II Turbo. O ile komputer z zasilaczem trafiły się całkiem ładne (na kompie oryginalna plomba gwarancyjna, zasilacz chyba był po drodze wymieniany na nowy, bo wygląda jak nowy), to magnetofon i joy okazały się niezłym śmietnikiem. W magnetofonie odkręcona głowica i urwane kable od niej, a w mechanizmie jakaś zakleszczona śrubka. Ogarnąłem, chociaż nie wiem, czy działa, bo oczywiście nie mam żadnej kasety z softem. W każdym razie kręci się.
Większy problem jest z joyem. Na pewno znacie temat: otwarte switche z blaszkami i sprężynkami. Większość z nich jest na miejscu, ale nie wszystkie. W podstawie lata mi jedna blaszka i pół sprężynki. W pałce nie ma ani blaszek, ani sprężynek od obu fireów. Jak żyć? Nie wala się komuś połamany egzemplarz, z którego dałoby się to przeszczepić? A może ktoś doktoryzował się w sprawie budowy współczesnych mikroswitchy i wie z jakiego modelu można zerwać obudowę i znaleźć podobne bebechy w środku?
Ostatnia sprawa: czy ktoś z Warszawy lub okolic posiadający kasetę i np. Black Boxa nie zechciałby zerknąć na mój magnetofon, tzn. podłączyć go do kompa, podregulować głowicę i spróbować coś wgrać?

Pozdrawiam
Maciek
Pozdrawiam
Maciek

Awatar użytkownika
carrion
Posty: 2329
Rejestracja: 27 lut 2009, 17:38
Kontakt:

Re: Problem z magnetofonem i joystickiem

#2 Post autor: carrion »

witaj na forum Maciekb.
Nie bardzo znam się na magnetofonach (w sumie to wcale się nie znam :) )
Ale sprawdzić go możesz napisać jakiś prosty programik i zapisując na magnetofonie. Potem go spróbuj załadować i będziesz wiedział czy działa.
Mam chyba jakiś zapasowy magnetofon. dam znać jak dzisiaj po południu sprawdzę w pudłach ze szpargałami. Chętnie wspomogę.

ps
nie ma się co wstydzić że " w tym wieku" zachciałeś wrócić do C64. Ja też kiedyś zachciałem i teraz mam piwnicę pełną retro sprzętu. i to zaczyna być groźne :)
c64portal.pl, retronavigator.com

maciekb
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2019, 09:57

Re: Problem z magnetofonem i joystickiem

#3 Post autor: maciekb »

Kurcze. No nie wpadłem na tak oczywisty pomysł, żeby poza samym LOAD użyć najpierw SAVE, bo wtedy ustawienie głowicy nie będzie mnie interesowało (przy założeniu, że głowica trafi w taśmę). Starzeję się :-)
Czuję, że po powrocie do domu będzie solidne poszukiwanie jakiejś kasety :-)

Też chciałbym rozbudować kolekcję, niestety na piwnicę retro sprzętu żona może się nie zgodzić. Po pierwsze dlatego, że nie mam piwnicy, więc pewnie trzymałbym wszystko w mieszkaniu :D

Więc jak na razie kolekcja niewielka (uwaga, chwalę się ;-):
- ZX Spectrum 48kB z jakąś customową klawiaturą/obudową, magnetofon
- SAM Coupe 512kB, fdd
- Macintosh Classic, klawiatura/mysz
- Commodore C64C, magnetofon
Pozdrawiam
Maciek

maciekb
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2019, 09:57

Re: Problem z magnetofonem i joystickiem

#4 Post autor: maciekb »

Magnetofon działa. Nagrywa, wczytuje. Udało mi się zaopatrzyć w cart Black Box, więc widzę już nawet jak to wygląda po stronie komputera. Niestety nie udało mi się wczytać żadnej kasety z tworzonych na szybko wav'ów z tap'ów. Niby coś zaczyna się wczytywać (C64 znajduje tytuł, zaczyna wczytywać), ale po drodze coś siada i klops. Ma ktoś doświadczenia w tworzeniu współcześnie kaset?
Pozdrawiam
Maciek

ODPOWIEDZ