UK1541

Tutaj możemy porozmawiać o sprzęcie i modyfikacjach C64.
Wiadomość
Autor
comankh
Posty: 1623
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

#181 Post autor: comankh »

nes pisze:nie uważam, żeby zlecanie montażu jakiejś firmie
albo sprzedaż kitów. ale wiadomo że jest sranie po gaciach i robienie z tego faktu copy protection

Awatar użytkownika
nes
Posty: 509
Rejestracja: 21 maja 2010, 22:03
Grupa: Impact

#182 Post autor: nes »

Zależy jak jest zabezpieczony soft w elektronice. Jak ma pre-programowaną główną część, i nie ma opcji jej odczytu, a reszta (bo przecież jest przewidziany upgrade softu?) jest doładowywana, to by tragedii chyba nie było (jakby sprzedawał pre-programowane układy). Swoją drogą - zastanawiam się jak ten upgrade będzie działał, żeby nie było możliwości wgrania softu gdzie indziej.

Ja np. kitem do samodzielnego montażu bym nie był zainteresowany, bo aż tak dobrze lutowanie mi nie idzie (szczególnie uP, bo reszta by może jakoś poszła).

PS. Ktoś tam pisał o informowaniu skarbówki - no k..wa, bez przesady. Trzeba by mieć coś z deklem nie tak. Co do tego że ktoś o tej innej osobie poinformował, to mnie to rybka, jeśli to prawda że kopiował cudze projekty bez zgody i je sprzedawał. O proporcjach napisałem tylko w tym kontekście, że lubię się dzielić wiedzą jak ma być użyta dla ogólnego pożytku, w uczciwej cenie, z równym dostępem do tego dla wszystkich (czytaj: jasna lista zamówień, krótki termin realizacji) ale jak ktoś robi produkt na który są zapisy kolejkowe i straszy jakimiś "czarnymi listami" za zadanie pytania w niewłaściwym wątku na AmiBay, a jednocześnie nie informuje na oficjalnej stronie gdzie dokładnie się zamawia, to nie wiem czy chcę mieć w to jakiś wkład.
"A ile zrobisz pompek ?" (c) 2o11 eLban
http://apt.hopto.org/nes/impact/

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

#183 Post autor: wegi »

nes pisze:Swoją drogą - zastanawiam się jak ten upgrade będzie działał, żeby nie było możliwości wgrania softu gdzie indziej.
Zmienisz choćby 1 bajt w oryginalnym binie i maszyna jest off. Już się nie podniesie, choćbyś podkładał jej do "żarcia" oryginalnego bina :D

Wówczas odsyłasz do kisiela i mówisz że "coś się stanęło" :D

comankh
Posty: 1623
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

#184 Post autor: comankh »

słyszysz że złamałeś zasady gwarancji. albo czekasz cztery miesiące.
bdb wątek.

Awatar użytkownika
nes
Posty: 509
Rejestracja: 21 maja 2010, 22:03
Grupa: Impact

#185 Post autor: nes »

No ale w features coś pisało, że będzie dostępny alternetywny ROM do tego.

Anyway, moim zdaniem jedna z rzeczy którą Kisiel mógł praktycznie bezkosztowo dorobić, to złącze 10 pin na płytce, jako wyjście na 2 porty joysticka (przez przelotkę 10pin -> 2xDB9). Zysk:

1) podłączony do UK1541 joysticki mógłby przez tą przelotkę być podłączony do portu joysticka C64. Przy zamountowanym obrazie dysku Joy z tego co czytałem i tak ma nie działać, więc mógłby lecieć na port (bo po co komu osobny, trzeci Joy przy C64?) - ewentualnie na LCD mogła by być taka opcja do wyboru czy podłączony joy ma sterować w danej chwili UK1541 czy iść na przelotkę

2) z obecnie używanych przycisków pilota do sterowania up/down/left/right/fire byłoby prosto w UK1541 zrobić wyprowadzenie na taki port 5-pinowy na płytce, więc pilot by służył jako bezprzewodowy joy (dobre np. do kolekcji muzycznych, bo do grania transmisja IR jest moim zdaniem zbyt powolna)

3) niewykorzystane przyciski z pilota (cyfry) można by było bez dodatkowych kosztów (poza w/w powyżej, czyli parę zł) zastosować jako przesyłanie sygnałów do pozostałych pinów z tego dodatkowego złącza, czyli jako drugi joystick.

Koszt takiej zmiany = złącza 10 czy 12 pinowe na płytce, ewentualnie jakiś układ zabezpieczający/wzmacniający sygnał z procesora UK1541, czyli kilka zł, plus kabel 10pin -> 2 x DB9 .

Dodatkowo, można by się zastanowić, czy zasilanie z portu joysticka by nie wystarczyło do UK1541 - wtedy by to nie zajmowało innego portu przy takiej przelotce, no i jeśli w tych innych C=, do których wtyk zasilania zastosowany dla C=64 nie pasuje, a wtyk Joya jest taki sam, to problem by się rozwiązał.

I takie tam inne drobne ulepszenia by można porobić..

PS. Kupiłem obudowę do swojego rozpadniętego Action Replay'a, dobrałem przyciski (bo były wyłamane), Actiona trochę spiłowałem bo się okazało że się nie mieści o 0.5mm do obudów sprzedawanych na Allegro, odświeżyłem TV Sony 21", zrobiłem sobie w końcu porządny kabelek audio/video, zorganizowałem biurko pod C64, już się nastawiałem że będę mieć UK1541, a tu.. chyba trzeba się będzie zacząć rozglądać zamiast tego za nowymi pustymi dyskietkami 5.25" przy takiej dostępności UK1541 :?
"A ile zrobisz pompek ?" (c) 2o11 eLban
http://apt.hopto.org/nes/impact/

Awatar użytkownika
nes
Posty: 509
Rejestracja: 21 maja 2010, 22:03
Grupa: Impact

#186 Post autor: nes »

(Tak podobno wygląda talon na UK1541)
Załączniki
uk1541 copy.JPG
uk1541 copy.JPG (92.91 KiB) Przejrzano 6969 razy
"A ile zrobisz pompek ?" (c) 2o11 eLban
http://apt.hopto.org/nes/impact/

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#187 Post autor: wackee »

wegi pisze:A zamów sobie kity do takich procków, jeden, drugi, zamów płytki, ujaraj kilka proców, zanim zamówisz płytki zrób prototyp jeden, drugi. Godzin pracy nie liczę. Coś o tym wiem bo jak bawiłem się z 7 lat temu atmegami to na moje zestawy poszło ponad 2 tysiące, a były one skromniuteńkie i bardzo dalekie od tych wymarzonych i wypasionych. Głupi JTAG debugger z 600 złotych wtedy kosztował. Oczywiście nie miałem go.
Robisz założenie że to jest kiśla pierwszy projekt i z wszystkim (hardware i know how) staryuje od zera, co jest założeniem błędnym.

EDIT.
Ale w sumie, co mnie to obchodzi? Fakt faktem, że jak ktoś to kupi za 500zł to jest dla mnie idiotą, bo to już jest naprawdę cenowo blisko do U2 które wywala UK z baru.
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

Awatar użytkownika
nes
Posty: 509
Rejestracja: 21 maja 2010, 22:03
Grupa: Impact

#188 Post autor: nes »

Może trochę nie bezpośrednio związane z tematem, ale..

http://archiwum.allegro.pl/oferta/-elbr ... 06070.html

http://archiwum.allegro.pl/oferta/karto ... 74665.html

http://archiwum.allegro.pl/oferta/avt16 ... 16133.html

http://mikrokontrolery.blogspot.com/201 ... aczac.html

Co do uwag Wegiego, to przecież nikt Kisielowi ceny nie narzucał, kurcze. Sam Kisiel zapowiedział 55 euro i tyle. Jakby zapowiedział 500zł, ok, jego sprawa, widocznie tyle by chciał/musiał brać, i git - kogoś stać to kupuje. Nikt nikomu cen nie narzuca, poza tym że jak się coś wyceni/przemyśli/obieca, to tak trochę nie fair to zmieniać.
"A ile zrobisz pompek ?" (c) 2o11 eLban
http://apt.hopto.org/nes/impact/

Awatar użytkownika
Nitro
Posty: 1544
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:23
Grupa: Black Sun

#189 Post autor: Nitro »

Zmienisz choćby 1 bajt w oryginalnym binie i maszyna jest off. Już się nie podniesie, choćbyś podkładał jej do "żarcia" oryginalnego bina Very Happy

Wówczas odsyłasz do kisiela i mówisz że "coś się stanęło" Very Happy
To ja po tym poście zgodzę się z wackiem, że coś z tymi paranojami jest na rzeczy o ile jest to zamierzony efekt a nie efekt niedbalstwa.
Jeśli coś jest nie tak z plikiem to update po prostu nie powinien się rozpoczynać.

Zabezpieczenie softu to żaden problem - dzielimy oprogramowanie na dwie części: bootloader trzymający klucze deszyfrujące[jak najmniejszy i jak najprostszy] i soft właściwy który jest rozprowadzany w formie zaszyfrowanej. Podczas update loader deszyfruje i flashuje soft.
Funkcje kryptograficzne bierzemy z zewnętrznych źródeł, w żadnym wypadku nie piszemy sami.
Dwie konsole padły przez pisanie crypto samemu, w Wii w uproszczeniu wpisując 0 zamiast podpisu konsola odpala wszystko co chcemy - wszystko dzięki strcmp, za to w PS3 funkcja random zawsze zwracała 4 przez co odzyskano klucze szyfrujące.

Awatar użytkownika
nes
Posty: 509
Rejestracja: 21 maja 2010, 22:03
Grupa: Impact

#190 Post autor: nes »

cd..

wyświetlacz - rozdzielczość i układ ścieżek na taśmie bardzo podobne, jakkolwiek ma większe PCB - http://www.raspberrypirobot.com/2-2-tft ... spberrypi/

Ciekawe, czy faktycznie koszt ok. 70-100zł z UK1541 to wyświetlacz? Chociaż u Chińczyków podobny to 4$ - http://www.wayengineer.com/22-ili9342-t ... N0__CyZ6So

Ewentualnie tutaj chyba ten z UK1541 za 6.38$ - http://www.ecyberspaces.com/productsview.asp?id=1851

PS. Części wymieniam na wypadek gdyby ktoś potrzebował z jakiegoś powodu zapasowe do swojego UK1541, a np. stłuczonego wyświetlacza w ramach gwarancji (o ile taka jest?) nikt nie wymieni.
"A ile zrobisz pompek ?" (c) 2o11 eLban
http://apt.hopto.org/nes/impact/

comankh
Posty: 1623
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

#191 Post autor: comankh »

wegi pisze:A zamów sobie kity do takich procków
what wacek said

a poświęć x lat na bawienie się w muzykę, wydaj kilkadziesiąt tysięcy na sprzęt, studio, próby. drugie tyle na używki. nagraj płytę życia która sprzeda sie w 500 egz.
:D

nobody gives a flying fuck

Awatar użytkownika
wegi
Posty: 839
Rejestracja: 14 lip 2009, 01:17

#192 Post autor: wegi »

wackee pisze:
wegi pisze:A zamów sobie kity do takich procków, jeden, drugi, zamów płytki, ujaraj kilka proców, zanim zamówisz płytki zrób prototyp jeden, drugi. Godzin pracy nie liczę. Coś o tym wiem bo jak bawiłem się z 7 lat temu atmegami to na moje zestawy poszło ponad 2 tysiące, a były one skromniuteńkie i bardzo dalekie od tych wymarzonych i wypasionych. Głupi JTAG debugger z 600 złotych wtedy kosztował. Oczywiście nie miałem go.
Robisz założenie że to jest kiśla pierwszy projekt i z wszystkim (hardware i know how) staryuje od zera, co jest założeniem błędnym.

EDIT.
Ale w sumie, co mnie to obchodzi? Fakt faktem, że jak ktoś to kupi za 500zł to jest dla mnie idiotą, bo to już jest naprawdę cenowo blisko do U2 które wywala UK z baru.
Ale to jest jego pierwszy projekt na Cortexie i musiał kupować do niego kity i debugger. Klamoty od PLC do tego przydatne nie były.

Kupią kolekcjonerzy po to żeby posiadać schowane w szafie :) Dla nich nie ma znaczenia benchmark z innym sprzętem tylko stan kolekcji :)

comankh
Posty: 1623
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

#193 Post autor: comankh »

wegi pisze:Ale to jest jego pierwszy
ale handel chyba tak.

Awatar użytkownika
wackee
Posty: 1606
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:05
Grupa: Arise
Kontakt:

#194 Post autor: wackee »

wegi pisze:Ale to jest jego pierwszy projekt na Cortexie i musiał kupować do niego kity i debugger. Klamoty od PLC do tego przydatne nie były.
Wegi, ale zrozum, że te wszystkie argumenty miałyby jakikolwiek sens, gdyby to był komercyjny biznes i handel. Tymczasem kisiel twierdzi że handlem się brzydzi (zwłaszcza kiedy handlują inni), że to tylko hobby (więc wypierdalajcie ci, którzy oczekujecie normalnej obsługi klienta) i że nie robi tego żeby zarobić (bo zarabianie jest be, zwłaszcza kiedy sprzedajesz kasetę z grami za 5zł). Również Raf byłby pierwszym do obrazy, gdyby stwierdzić że c64power jest organem reklamowym biznesu kisiela.

Przykro mi że uparcie nie chcesz widzieć w tym hipokryzji i cwaniactwa. Dostrzeżesz je, jeżeli popatrzysz na delikwenta obiektywnie. Bardzo wygodne jest udawanie że stoi za tym wszystkim jakakolwiek misja ("Polski produkt!", "Tanie urządzenie dla mas, aby Gideon Was nie jebał po kieszeni!"), a w rzeczywistości po prostu robienie biznesu.

I ja naprawdę nic nie mam do robienia biznesu. Cieszę się, że inni go robią - Gideon etc. tylko trzeba zaakceptować że tak jest i mówić o tym otwarcie, a nie pierdolić farmazony. Wszystko.
Arise - keeping your eyes wide open since 1991.

comankh
Posty: 1623
Rejestracja: 08 wrz 2009, 12:10
Kontakt:

#195 Post autor: comankh »

ja nie wiem czy ta dyskusja jest legit, wspominając moją historię zakupów u wegiego i mocno swobodne podejście do sprzedaży XD

Awatar użytkownika
nes
Posty: 509
Rejestracja: 21 maja 2010, 22:03
Grupa: Impact

#196 Post autor: nes »

Ja może jeszcze napiszę tak (bo się toczą jakieś spory czy Kisiel powinien odzyskać 500zł za jtag czy nie):

nie mam zielonego pojęcia, dlaczego Kisiel nie zrobił tego projektu przez KickStarter. Po prostu nie rozumiem. Te tłumaczenia jednozdaniowe które czytałem, są jakimś bezsensownym wymijającym bełkotem. Moim zdaniem, powinien to zrobić przez KickStartera, napisać tam jaki jest koszt developu, koszt testowania przez tych którzy to testowali, itd, np. 20 czy 30.000$, napisać że każdy kto wpłaci powyżej 100$ dostanie finalny produkt w pierwszej kolejności, i tyle. Zwróciłby mu się koszt developu, opłaciłby testerów, jak to robią inni, a nie teraz jakieś chore akcje że wystawia po jednej aukcji na Allegro a ludzie tłumaczą że to dlatego że musi coś odzyskać za projektowanie. Za projektowanie to powinien był moim zdaniem mieć z 15.000$ czystego zysku z KickStartera, jakby to tam wystawił. Proste.
"A ile zrobisz pompek ?" (c) 2o11 eLban
http://apt.hopto.org/nes/impact/

Awatar użytkownika
SUDi
Posty: 1387
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:03

#197 Post autor: SUDi »

A może to miał być tylko taki domatorski projekt dla siebie (ale nie wiem, nie śledziłem historii UK od początku), ot Kisiel zaczął dłubać z ciekawości, stopniowo uzupełniał projekt o kolejne wymysły, na koniec zrodziło się z tego nieliche urządzonko. Postanowił podzielić się tym z szeroką publicznością, no i już wiemy co z tego wyszło, albo zabrakło smykałki do handlu, albo może to faktycznie projekt w ramach hobby i tyle. Olewa otoczkę.
Nota bene, dajcie chłopakowi spokój na czas rekonwalescencji, Kisiel jest uziemiony, obydwie nogi nie teges.
PS. Na razie prowadzę na Allegro :) Może szefuncio wygra, a jak kurwa, stać mnie!

Awatar użytkownika
nes
Posty: 509
Rejestracja: 21 maja 2010, 22:03
Grupa: Impact

#198 Post autor: nes »

Sudi - ale jak poczytasz opisy na Kickstarterze, to większość projektów elektronicznych jest tam opisana: "zaczęliśmy przez przypadek w domu, zrobiliśmy wiele, prototypy, testy, spędziliśmy nad tym wiele miesięcy, obecnie projekt trzeba zminiaturyzować, dopracować, wprowadzić do produkcji, itd. - i na to nam są potrzebne pieniądze które dzięki Wam możemy zdobyć chcąc dokończyć projekt i uruchomić masową produkcję, bez tego projekt pozostanie tylko w domu". Kisiel by równie dobrze mógł to samo napisać, plus że instrukcje musi zrobić, dać to testerom, załatwić międzynarodowe znaki zgodności, opłacić automatyczny montaż, itd. Koszt chyba uruchomienia kampanii żaden, a zyskać można sporo.

Oglądnij filmy Jeri - https://www.kickstarter.com/projects/te ... -vr-system . Opowiadała, że wpadła na to przez przypadek, widząc jakiś dziwnie jasny punkt na materiale do wyświetlania, potem wiele miesięcy pracy w domu zanim to trafiło na Kickstarter.

Zdrówka dla Kisiela.
PS. Na razie prowadzę na Allegro :) Może szefuncio wygra, a jak kurwa, stać mnie!
"Szefuncio" ? A dać info na zachodnią grupę że mogę to dla kogoś kupić jak chce ? ;) Ciekawe ile dadzą. Zresztą w aukcji jest napisane, że sprzedający zgadza się na wysłanie za granicę :D
"A ile zrobisz pompek ?" (c) 2o11 eLban
http://apt.hopto.org/nes/impact/

Awatar użytkownika
SUDi
Posty: 1387
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:03

#199 Post autor: SUDi »

Są tacy co mają w dupie Kickstartery, Fejsbuki, Ajfony i takie tam, np. ja :)

Szefuncio zarabia tak że nawet zachodni koledzy by się nie powstydzili, ale na wojnę cenową nie idę :)

Awatar użytkownika
nes
Posty: 509
Rejestracja: 21 maja 2010, 22:03
Grupa: Impact

#200 Post autor: nes »

Szkoda że tego o Kickstarterzenie powiedziałeś tego wcześniej Jeri, nie miała by problemu na co wydać milion $ które zebrała. Jedni tam zbierają fundusze na uruchomienie pistoletu do kleju, który jest tak głupim pomysłem że aż boli, przy okazji zaprasza ich telewizja, a inni wolą się męczyć ręcznie z montażem, wykładać gotówkę którą dopiero kiedyś odzyskają, itd. zamiast spróbować.

Ja nie startuję na tej aukcji Allegro, bo właśnie kupiłem kolejne sprawne C64C z zasilaczem ;) Tym razem na części. Muszę w końcu poskładać kilka niekompletnych które mam bo za dużo miejsca rozkręcone zajmują. Mam nadzieję, że sprzedający wiarygodny (nie z Allegro). W razie czego - będę mieć trochę części z niego na sprzedaż.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2015, 19:52 przez nes, łącznie zmieniany 1 raz.
"A ile zrobisz pompek ?" (c) 2o11 eLban
http://apt.hopto.org/nes/impact/

ODPOWIEDZ